Kuzey Kore’nin Füze Denemeleri

Kuzey Kore‘nin Füze Denemeleri yazımızda Kuzey Kore’nin füze denemelerinin anlamı, Amerika, Çin ve Rusya’nın gizli savaşı ve Kuzey Kore’nin isteklerini yazdık.

Kuzey Kore’nin Nükleer Füze Atışları

Kore bölündükten sonra Kuzey Kore silahlanmaya ağırlığını iyice arttırdı. Dünya’dan izole bir şekilde yaşayan Kuzey Kore, Nükleer Silah üretmede oldukça istekli davranmaktadır. Son zamanlarda Amerika’ya kafa tutarcasına Nükleer füzeler denemekten geri durmayıp herkesi kendine karşı almıştır. Son 1 yıl içerisinde 6 adet Nükleer füze denemesi yaparak kimseden korkmadığını ilan etmiştir. Ülkemizde Nükleer santral yapmak ve enerji üretmek için ne kadar çaba gösterdiğimizi düşünürsek bir Nükleer füzenin yapılmasının ne kadar tehlikeli ve savaş ilan etmede etkili olduğunu görebiliriz. Kuzey Kore’nin üretmiş olduğu Nükleer füzelerin hedefi Amerika’ya giderek ne kadar uzun bir menzili olduğunu göstermektir. Uzun menzilli yıkıcı bir silah olması tüm ülkeleri tehdit altında bırakmaktadır.

Kuzey Kore'nin Füze Geçişleri
Füzeler

Kuzey Kore’nin İstekleri

Kuzey Kore bazı zamanlar bu silahlanma konusunu Amerika, Çin, Güney Kore ve Japonya ile müzakere etmiştir fakat Nükleer silah ve füze yapımına devam etmiştir. Füze atış denemeleri ile bu yolda ne kadar ilerlediklerini tüm dünyaya göstermişlerdir. Birleşmiş Milletlere üye olan ülkelerce Nükleer güce sahip silahlar üretilmesi yasaklanmıştır. Fakat hala bu yasağı çiğneyen Kuzey Kore gibi ülkeler mevcuttur. Nükleer enerji kullanılması serbesttir. Enerji ihtiyacını gidermek için Nükleer güç kullanılabilir. Güney Kore’de tam 40 bin Amerikan askeri bulunmaktadır. Kuzey Kore kendisini koruma adına Nükleer silah ürettiğini savunmaktadır. Amerika’nın kendisine saldırmasına karşı bir garanti verilirse silah üretmeyeceğini dile getirmektedir. Kuzey Kore’nin diğer bir isteği ülkeye uygulanan ambargonun kalkmasıdır. Ekonomisinin iyileşmesi de istekleri arasındadır. Ülkenin gelişmesi ve kalkınmasına destek olunursa Nükleer füze yapmaktan vazgeçeceklerdir. Bu istekleri yerine getirilmeyen Kuzey Kore’nin Füze Denemeleri devam edecektir.

Amerika, Çin ve Rusya’nın Savaşı

Kuzey Kore’ye bu teknolojiyi veren ülkeler Çin ve Rusya‘dır. Dünyanın en güçlü ülkesi olan Amerika‘yı zayıflatmak için Çin ve Rusya, Kuzey Kore’yi araç olarak kullanmaktadır. Kuzey Kore’nin ilk kullandığı füzeleri Ruslar vermiştir. Tartışmaların Nükleer silahtan çok büyük devletlerin çekişmesi olarak görülmektedir. Amerika Japonya ile dostluğunu arttırmıştır. Askerlerini Japonya’ya yığmaya başlamıştır. Her an Kuzey Kore’ye savaş ilan edebilir. Amerika ayrıca savaş uçaklarını Kore hava sahasına gönderip incelemelerde bulunmuştur. Ortada ciddi bir sorun olduğu bir gerçektir ve çözümü savaş veya diplomasi kullanılarak yapılacaktır. Diplomasi ile çözülmesi temennimizdir.

Yorum yapın