Seyahat

Kurucaşile’ye Ufak Bir Gezi Günlüğü

Kurucaşile’ye Ufak Bir Gezi Günlüğü yazımızda Karadeniz’in güzelliğini ve huzurunu yaşamak isteyenlerin ziyaret edebileceği, ahşap evler ve ahşap teknelerin mekanını yazdık.

Kurucaşile’ye Ufak Bir Gezi-Mavinin ve Yeşilin Yeri

Kurucaşile, Karadeniz’de bulunan Bartın ilinin en küçük ilçesidir. 1395’te Yıldırım Bayezid devrinde Osmanlı sınırlarına dahil edilmiştir. Mavinin ve yeşilin ilçesidir. Karadeniz’in en şirin sahil kasabalarından birisidir. Huzur bulmak ve sakinlik için çok özel bir yerdir. Karadeniz’in yeşilinin ve mavisinin en berrak tonlarını görebilmek için bu kasabaya yaz mevsiminde gitmelisiniz. Kurucaşile’de yol boyunca sizi yeşillikler karşılayacaktır. Ağustos ayında gittiğinizde yeşile doyacaksınız. Ayrıca yol boyunca Karadeniz’in güzelliği size eşlik edecektir.

Kurucaşile’ye girmeye yakın limanı da olan büyük bir köy sizi karşılar. Tekkeönü Köyü, Kurucaşile’nin yavrusu olarak görülebilir. Merkeze ulaşmak için 10-15 dakika daha gitmeniz gerekiyor. Köyde fazla turist göremezsiniz. Kurucaşile sokaklarını dolaştığınızda bolca ahşap evler gözlerinize takılacaktır. Çok ağaçlık bir yer olduğundan ahşap evler tercih edilmiş. Beton yapılarda yapılmaya başlanmış. İlçe çok tanınır olmadığından hala eski huzurlu özelliğini koruyor. Şehrin merkezinde 250 yıllık Merkez Ali Ağa Camii bulunmaktadır. 1749 yılında yapılan camii’ye, 2009’da tadilat yapılmıştır. İnsanlar Bartın’ın yerel ağzıyla konuşmaya devam ediyor. Konuşan dil neredeyse tamamen orijinal.

Kurucaşile'ye Ufak Bir Gezi Ahşap Tekneler

Ahşap Teknelerin Güzelliği

Ahşap tekne denince Türkiye’de Kurucaşile ilçesi hatırlanır. Osmanlı devrinden bu yana donanmanın gemi ihtiyacı için Karadeniz’in önemli gemi imalat merkezlerinden olan ilçede yüzlerce yıldır süren ahşap tekne imalatı ülkemizde önemli bir yere sahip. Ahşap teknelere sahip olmak isteyen insanların sayısı da her geçen artmaktadır. Türkiye’nin her yerinden, özellikle Akdeniz’den, hatta yurt dışından bile siparişler gelmekte. Ahşap teknelerin bu kadar tercih edilmesinin nedeni ise kullanılan ağacın kalitesi. Diğer yerlerde çam ağacı kullanılırken, burada daha dayanıklı olan kestane kullanılmaktadır.

Kurucaşile’de Ne Yapılır?

  • Mavi ve yeşilin güzellikleri yaşanır
  • Ahşap tekneler ve ustaları gezilir
  • Kestane ormanları
  • Herbot (denizcilik)
  • Liman
  • Ahşap evler

Denizde tekne gezisi yapabilirsiniz. Ahşap evleri ve ahşap tekneleri inceleyebilirsiniz. Hocaköy’deki patikadan çıkarak manzara keyfi yapabilirsiniz. Cuma pazarına uğramadan ilçeyi terk etmeyin. Köylerin birkaçını gezmeden Bartın’dan ayrılmayın.Kurucaşile sakinleri yaşadıkları yerin çok tanınmasını istemiyor. Çok tanınan yerlerin halini herkes görüyor.

Kurucaşile’ye Ufak Bir Gezi Günlüğü-İnsan ve Hayat Dergisi‘nden yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir