Anasayfa » Sağlık » Kuru Ağaç Kabuğu Tarçının Faydaları Nelerdir?

Kuru Ağaç Kabuğu Tarçının Faydaları Nelerdir?

Kuru Ağaç Kabuğu Tarçın

Kuru Ağaç Kabuğu Tarçının Faydaları Nelerdir? yazımızda evlerimizde eksik etmediğimiz tarçının nasıl elde edildiğini, ruhumuza ve bedenimize olan faydalarını yazdık.

Kuru Ağaç Kabuğu Tarçın

Tabii yetişme alanı tropik bölgeler olsa da kıymetini anlayan bitki yetiştiricileri, kurdukları botanik bahçelerde tarçın yetiştirmektedir. Tarçın kabukları kıvrılarak odunlukta dal gibi uzatılarak ince ince dizilir. Ağaçlardan toplanan kabuklar, kurutulmak üzere ambara konulur ve daha kurumayı belerken bile mis kokusu etrafa yayılır.

Defnegiller familyasından, uzun boylu, silindir biçiminde bir gövdeye sahip olan tarçın ağacı, usta ellerle ve hassasiyetle kesilir. Oduncu evvela bir tür tıraşlama ile dış kabuğunun sert ve kararmış olan pütürlü kısmını temizler. Sonra profesyonel maket bıçağı ile belirlediği boylarda tarçın kabuklarını, bir kumaş keser gibi ağaçtan ayırır. Bu yumuşak geniş kabuklar, yaş iken kıvrılıp küçük boylarda kesilerek odun dizer gibi üst üste konulup kurutulur. Gövdeden kesilen tarçın ağacı, kenarlardan, “şıvgın” denilen küçük kabuksu dallarını çıkartır. Onlar da tarçın olmak üzere henüz taze ve yumuşak iken kesilip hazırlanır.

Kabuk, çoğu bitkide atılan bir parça gibi düşünülse de bazı kabuklar, bitkinin özünü teşkil edebilir. Ağacı kaplayan giysi, onu zararlılara karşı korumaktadır. Tarçını bardağınızdaki çaya koyduğunuzda, önce kokusuyla evinizi sarıp şenlendirir daha sonra sıcak, tatlı ve nazik kıvamıyla içinizi ısıtır.

Kuru Ağaç Kabuğu Tarçının Faydaları
Tarçın Ağacı

Tarçın Kokusu, Her Yere Tesir Eder

Tarçın, hem tatlı hem tuzlu yemeklerde kullanılabilmektedir. Osmanlı’nın saray pilavlarında, yahni ve çorbalarında bolca kullanılmıştır. Tatlı olarak hoşaf ve şerbetlerde kullanılırken, toz ve aroması, akide şekerleri, kek ve kurabiyelerde, sütlaç ve aşurede kullanılmaktadır ayrıca bitki çaylarını da süslemektedir. Sütlü salebin buram buram yayılan tarçınlı kokusu, kış akşamlarını ayrı bir güzelleştirir. Uzun sohbetlere sıcaklık katar. Tarçınlı çayınız yahut salebiniz bitmiş olsa da onun bıraktığı izler, zihninizde daima yer edecektir. O müthiş kabuk, kokusuyla her daim kendisini aratacaktır.

Tarçınlı Şerbet Tarifi

Kuru Ağaç Kabuğu Tarçının Faydaları: Şifa Eken Tatlı Çubuk

Tarçının rayihasının farkında olan parfümeri üreticileri, tarçın esansını koku yapımında bolca kullanmaktadır. Beyin üzerindeki olumlu tesirinden dolayı birçok yerde, ofis verimliliğini artırmak ve odaklanmayı sağlamak için kullanılır. Faranjit, ses kısıklığı ve soğukla gelen kuru öksürük gibi rahatsızlıklarda, elma kabuğu ve tarçın güçlü bir ikili olarak kullanılmaktadır. Demlenen elma kabuğu, tarçın ile karıştırılıp ılık ılık yudumlanır.

Tarçın, kan dolaşımını artırırken bulantıyı keser. Yağ ve kolesterol seviyesini düşürürken şeker hastalıklarına da iyi gelmektedir. Şeker hastalığına bağlı titremeleri en aza indiren tarçın, hasta olsun ya da olmasın her bünyeye iyi gelir ve sakinlik sağlar. Mideyi güçlendirir, kalbi kuvvetlendirir. Diş ve diş eti problemlerine iyi gelir. Kanser tedavisindeki tesiri de bilim insanları tarafından onaylanmıştır. Dersler ve sınav stresi çeken çocukların, eve kapanıp salgın hastalıktan kaçınmaya çalışan yetişkinlerin, bu sıkıntılı dönemlerinde tarçın faydalı olacaktır. Hafızayı kuvvetlendirir, insanı dinlendirip adeta halet-i ruhiyesine şifa tohumları eker.

Bir kuru tahta kabuktan gelen bu müthiş koku, eski dönemlerde baharat yolunun yolcusu bezirgahların aradığı, nice aşçıların baş tacı ettiği baharatlardandır. İtibarını, geçen asırlara, zamana salıvermemiş, derununda saklamıştır. Her türlü dünyalık sıkıntılarla uğraşılan şu dönemde, şifasıyla bir nebze olsun insanları rahatlatacaktır.

Kuru Ağaç Kabuğu Tarçının Faydaları Nelerdir?-Yardımcı Kaynak: Mümine Ferhan İbiloğlu-İnsan ve Hayat Dergisi‘nden yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir