Bilim ve Teknoloji

Küresel Trend Haritası

Küresel Trend Haritası yazımızda dünya üzerinde saatlik oluşan olay ve haberlerin trend olanlarını 3D harita üzerinde görebilmenizi sağlayan global trend map uygulamasını yazdık.

Küresel Trend Haritası

Dünya üzerinde anlık olarak yapılan popüler aramaları dünya haritası üzerinde gösteren bir etkileşimli harita yapılmıştır. Neomam tarafından yapılan dünya saatlik olarak güncellenmektedir. Kullanıcılar aratmak istediği ülkeye doğru faresini hareket ettirip zoomlayarak haberleri almaktadır. İsterse sağ tarafta çıkan menüde ülke ve şehir ismi girerek de son dakika başlıklarına göz atabilir. Neomam çalışanları, Google’ın anlık arama trendleri’nden gelen bilgileri kullanan ve dünyanın 3D haritasında görselleştiren bir yapı hazırlamıştır. Kullanıcılar, listeden ülke seçtikten sonra o bölgede gerçekleşen en iyi 10 aramayı harita üzerinden öğrenebilmektedir. En üstteki aramayı harita üzerinde göstermenin yanı sıra, sol tarafta açılan görselde o ülkedeki ilk on aramayı görebilmektesiniz. Bu haberlerden birine tıkladıktan sonra, haberin kısa bir açıklamasına ve daha fazla bilgi almak isterseniz web sitesine tıklama seçeneği de çıkmaktadır.

Global Trend Tracker Haritası, İngiltere’nin Manchester şehrinde Neomam Stüdyolarındaki araştırmacılar tarafından geliştirildi.

Olayların Anlık Takibi

Küresel trend haritası sayesinde bölgenizde neler olduğunu canlı olarak takip edebileceksiniz. Kullanıcıların mümkün olduğunca net bir 3D haritayla bakması için, okyanus rengini, okyanus opaklığını ve arka plan renklerini kendilerine göre ayarlayabilme imkanı verilmiştir. Küresel trend haritası, Google trend aramaları baz aldığı için dünya üzerinde büyük bir olay olduğunda tüm ülke sınırlarında o haber gösterilmektedir. Fakat ülke bazlı olduğunda her ülkenin kendi dilinde haberleri 3D haritaya yansıtılmaktadır. Sürekli olarak dünyanın dönmesi de haberlerin anlık olduğunu belirtmektedir. Dünyada neler olup bittiğini tek merkezden öğrenebileceksiniz. Global Trend Tracker sisteminin almış olduğu bilgileri trends.google.com üzerinden de öğrenebilirsiniz.

31 Ağustos 2017 Tarihinde Türkiye’de Trendler ilk 10

Bayram mesajları

Asamoah

Izmir Son Dakika

Ihlas Süresi

Izmirde Patlamada Son Dakika

Sabah Namazı Vakti

Andreas Beck

Eurobasket 2017

Kurban Duası

Abdest nasıl alınır

Amerika’da Trendler

Princess Diana

Air Quality Calgary

Sharapova

Skip Prokop

Shapovalov

Twitch

Federer

Dwayne Johnson

Louise Hay

Shane Doan

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir