İçeriğe geç
Anasayfa » Haber » Kurban Alırken Dolandırılmaya Dikkat

Kurban Alırken Dolandırılmaya Dikkat

Kurban Alırken Dikkat

Kurban Alırken Dolandırılmaya Dikkat yazımızda kurban pazarlarında yaşanan hile ve sahtekarlıkları, kurban alırken dikkat edilmesi gerekenleri, kurbanlık fiyatlarını ve temizliğin önemini yazdık.

Kurban Alırken Kurban Pazarlarında Yaşanan Sahtekarlıklar

Kurban Bayramı,1 Eylül 2017 Cuma günü başlayacaktır. 5 milyon tane kurban pazarlarda alıcısını bekliyor. Kurbanı alırken dikkatli olmak gerekiyor. Dürüst satıcının yanında sahtekar satıcılarda mevcuttur. Kurbanın asıl amacı halk arasında yardımlaşmayı ve sevgiyi arttırmasıdır. Fakat daha kurban satışı yapılırken hilecilerin hayvanları yalanlarla insanlara satması kurban kesiminin ruhunu zedelemektedir. Kurban pazarlarında sahte para, sahte çek, çalıntı hayvan satan kişiler, hayvanı sonra kendisinin göndereceğini söyleyen fakat göndermeyen kişiler vatandaşları dolandırmaktadır. Kurban bayramının ruhunu suistimal eden bu kişilere karşı dikkatli olunması gerekir. Belediyelerin açmış olduğu kurban pazarlarından kurbanlık almak daha iyi olacaktır. Ucuza almak için rastgele yerlerden alanlar tehlike altındadır.

Kurban Alırken Dikkat

Kurban Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle kurbanların Belediyelerin açmış olduğu kurbanlık çadırından alınması gerekir. Tanıdık yerden alınamıyorsa belediyenin çadırları güvenli yerlerdir. Belediye denetiminde olduğu için sorumluluk onlardadır. Kurbanın pasaport, sağlık raporu ve kurbanın küpesine dikkat edilmesi gerekir. Hayvanın sağlam olmasına, topallamasına, uyuşuk olmasına, boynuzunun kırık olup olmamasına, büyük baş hayvanların 2 yaşından büyük olmasına dikkat edilmelidir. Hayvanın duruşu normal olmalıdır.Hayvanın sağlıklı olarak kurban edilmesi gerekir. Kurban aldığınızda mutlaka ödediğiniz bedelinin makbuzunu alın. Çünkü hayvan hastalıklı çıkabilir ardından paranızı geri almak için makbuzu yetkili veterinerlere göstermeli ve hayvanı satın aldığınız kişilerden paranızı geri alabilirsiniz. İlçe kaymakamlığına belgelerle başvurmanız gerekir. Size hayvanı satan satıcının telefon bilgilerini de alarak her türlü olumsuz duruma karşı haber verebilirsiniz.

kurbankent

Kurbanlık Fiyatları

Küçük baş hayvanlarda kilosuna göre 18 ile 23 lira arasında fiyatlarla satılmaktadır. Ortalama olarak kilosu 20 liraya satılmaktadır. 40 kiloluk bir hayvanın fiyatı 800 TL olmaktadır(Canlı hayvan fiyatıdır). Büyük baş hayvanların fiyatları 7 bin ile 18 bin arasında değişmektedir. Hayvan üreticileri kurbanın son günlerine doğru fiyatları aşağıya çekerler. Kurbanı uygun fiyata almak isteyenler son günleri bekleyebilir. Kurban satıcıları elinde kalan kurbanlık hayvanları tekrar geri götürme maliyetlerini karşılamak istemedikleri için uygun fiyatlardan kurbanları verirler.

Kurbanda Temizliğin önemi

Kurban keserken çevrenin temiz tutulması gerekir. Müslüman temizliğine önem verir ve ibadetini temiz bir şekilde yapar. Kurban kesilen ortamın temiz bırakılması önceliğimiz olmalıdır. Kurban derilerinin israf edilmemesi de önemli bir konudur. Her yıl binlerce deri ziyan edilmektedir. Deriyi düzgün etten ayırıp hayır kurumlarına bağışlamak da sevaptır ve israftan kaçınmış olursunuz.

Kurban Alırken Küpe Sorgulama

Küpe Sorgulama

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı geliştirmiş olduğu internet sitesi ve mobil uygulaması ile kurbanlık hayvanların küpe numarası ile hayvanların türü, ırkı, cinsiyeti ve yaşı anında görüntülenebilecektir. hayvanbilgi.tarim.gov.tr internet sitesinden ve Haysag isimli mobil uygulamasından hayvana ait bilgileri küpe sorgulaması ile bulabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir