Anasayfa » Tarım ve Hayvancılık » Kuraklık Nedeniyle Buğday ve Arpada Verim Azalıyor

Kuraklık Nedeniyle Buğday ve Arpada Verim Azalıyor

Kuraklık Nedeniyle Buğday ve Arpada

Kuraklık Nedeniyle Buğday ve Arpada Verim Azalıyor yazımızda küresel iklim değişikliğiyle birlikte artan sıcakların kuraklığa neden olması, bu nedenle buğday ve arpa üretiminde yaşanan düşüşü yazdık.

Ülkemizde Kuraklık Nedeniyle Buğday ve Arpada Verim Gittikçe Azalmaya Devam Ediyor

Tahıl üretimi yapılan yerlerde, Mart ve Nisan aylarında yeterli yağışın olmaması, çiftçilerin hasat yapamadan tarlalarını sürmesine neden oldu. Yağışların azalmasıyla tarım alanlarında yaşanan kuraklık, endişe vermeye başladı. Artan rekolte kaybı sonucunda, Konya Ovası’ndan ve Şanlıurfa’ya kadar birçok yerde tahıl hasadı yapılamadı. Çiftçiler, İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde ciddi kuraklıkla karşı karşıya geldiler. Bu bölgelerde rekolte kaybı ciddi boyutlara ulaştı. Bu nedenle farklı tedbirler için planlar yapmak gerekiyor.

Bölgelerin kuru tarım imkanları ile tahıl tahıl üretimi yapıldığından bahseden uzmanlar, kuraklığın yaşanması ile; “Buğdayda %70, arpada %85, kırmızı mercimekte %90 rekolte kaybı oluştu.” açıklamasında bulundu. Uşak’ta da buğday ve arpa tarlaları kuraklık nedeniyle başak vermedi. Dekarda 400 kilo verim alan üretici, bu yıl mahsul alamayacak.

Konya Ovası’nı da Kuraklık Vurdu

Yıllık ortalama 2,5 milyon ton buğdayın üretildiği ve tahıl ambarı olarak bilinen, Konya Ovası’nı da kuraklık vurmuş durumdadır. Kuraklık nedeniyle kıraç olan ekili arazilerde, hasat yapılmayacağı için artık koyunlar otlatılmaya başlandı. Türkiye’nin 38 bin 873 kilometrekare yüz ölçümüyle en büyük şehri olan Konya’da hububatlarını hasat etmeye hazırlanan çiftçiler, ürünlerini tarlalardan kaldırma yerine kıraç arazideki ekinlerini hayvanlara yem yapmayı tercih etti. Çiftçiler hasada kadar arazilerde, bütün hazırlıklarını yaptı, iş sadece yağış ve sulamaya kalmıştı. Ancak yağış olmadı ve yeteri kadar su olmayınca da tarlalar meraya dönüştü.

Ekmek Tüketmenin Zararları-Buğday tarlası

Böyle Bir Kuraklık Hiç Görmedik

Kuraklık nedeniyle, meralarda bile hayvanlarını otlatamaz hale geldiklerini dile getiren çiftçi H. Küçüksarıoğlan, “Böyle bir kuraklığı, böyle bir yağışsızlığı hiç görmedik. Bu yüzden hayvanlarımızı meralarımızda otlatamayacak duruma geldik. Yağış olmadığı için meralarda otlar büyümedi. Arazimizde ekinlerimiz boy vermedi. Bir miktar çıkan ekinlerimizde de hayvanlarımızı otlatıyoruz.” diye konuştu.

Kuraklık Nedeniyle Buğday ve Arpada Verim Azalıyor-Kaynak: İnsan ve Hayat Dergisi‘nden yardım alınmıştır.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir