Sağlık

Kulak Kiri Nedir? Kulak Kirini Temizlemede Kullanılan Pamuklu Çubuklardan Uzak Durun

Kulak Kiri Nedir? Kulak Kirini Temizlemede Kullanılan Pamuklu Çubuklardan Uzak Durun

Kulak Kiri Nedir?

Televizyon izlediğinizi hayal edin. Aniden, kulağınız biraz kaşınıyor. Serçe parmağını oraya sok ve biraz kaz. Çıkarıp parmağınızın ucundaki küçük kahverengimsi bloğa bakıyorsunuz. Bu kulak kiri. Bu tür mumlu kulak sümükleri insanları yüzyıllardır rahatsız etmiştir. Antik Roma’da ve Viking arkeolojik sitelerinde binlerce yıl öncesine ait kulak kiri çıkarmak için araçlar keşfedildi. Ama parmaklarınızı şıklatıp aniden dünyadaki tüm kulak kirinin yok olmasını dilerseniz, bu hayal ettiğiniz kadar büyük olmayabilir.

Ben bir pediatrik kulak burun boğaz uzmanıyım; çocuklar için kulak, burun ve boğaz doktoru olarak bilinirim. Seattle Çocuk Hastanesinde çalışıyorum ve çoğunlukla kulaklarıyla ilgili sorunları olan çocukları görüyorum. Bazen kulağında olmaması gereken bir şey olan bir hastayla karşılaşıyorum – böcekler, sakızlı solucanlar ve güzel değerli taş boncuklar, çıkardığım kişisel favorilerimden bazıları. Ama her zaman gördüğüm şey çok fazla kulak kiridir.

Kulak kanalınız deri hücrelerinin yanı sıra kanala çeşitli maddeler salan farklı bezlerle kaplıdır. Kulak kiri, kulak kanalınızda üretilir ve temel olarak deri hücreleri, ter ve yağlı yağların bir karışımıdır. Bu şeyler, küçük – veya bazen oldukça büyük – altın-kahverengi yapışkan küreler oluşturmak için bir araya gelir.

Kulak Kiri Nedir?

Kulak Kirinin İşlevi

Herkesin kulak kiri benzersizdir. Bazıları daha hamurlu, bazıları kuru, bazıları sarı, kahverengi veya siyah. Bilim adamları, balmumunun ne kadar ıslak veya kuru olduğunu kalibre eden bir gen buldular. Bu nedenle, ağdanız gerçekten macunsu ve kötü kokuluysa, bu da anne babanızı suçlayabileceğiniz başka bir şeydir.

Bunun sadece bir baş belası olduğunu düşünebilirsiniz, ancak kulak kiri aslında bazı önemli roller oynar. Kulağınızdaki cildin sağlıklı ve nemli kalmasına yardımcı olur ve doktorlar kulak kanalını enfeksiyonlardan koruyabileceğini düşünüyor. Dünyada kulak kiri olmasaydı, kulaklarınız kuru ve kaşıntılı hissederdi. Muhtemelen sürekli kaşıyacak ve kulak kanalı enfeksiyonlarına daha sık yakalanacaksınız.

Ama belki de kulak kiri birikmesinin kulaklarınızı kaşındırdığına ikna olmuşsunuzdur – yemeğe çağrıldığınızda duymanızı engellemeye gerek yok. Bu durumda, onu oradan çıkarmak daha mı iyi?

Pek çok insan, kulak kiri çıkarmak ve kulağa hoş bir çizik vermek için kulaklarına bir şey sokmaya meyillidir. Sorun şu ki, biraz balmumu çıkarırken, muhtemelen çıkardığınızdan daha fazlasını zorluyorsunuz. Gittikçe daha fazla içeri itmeye devam ederseniz, kulak kanalınız er ya da geç mumsu bir malzeme ile doldurulacak ve taşacaktır.

Kulak Kirini Temizlemenin Yolu

Peki onu kaldırmanın en iyi yolu nedir? İster inanın ister inanmayın, kulak kanalı kendi başına doğal olarak kulak kirini kulağınızdan dışarı iter. Deri kulak kanalında büyüdükçe, kulak kiri için doğal bir taşıma bandı oluşturur. Genel olarak, kulak kanalınızın dışına yavaşça göç etmeli ve koşarken veya banyo yaparken düşmelidir. Çiğnediğinizde, çene hareketiniz de kulak kirinin kulağınızdan çıkmasına yardımcı olur.

Bu, o küçük kulak tıkaçları için doğal bir süreç ve özgürlüğe giden uzun bir yolculuktur. Onlar da kulak kanalınızdan çıkmak istiyorlar, bu yüzden kulağınıza bir pamuk çubuğu sokarak onları geri itmeyin. Bazı insanlar yanlışlıkla kulağınızdan mum yakmanın bir vakum oluşturmanın ve kulağınızdan balmumu emmenin harika bir yol olduğunu düşünür. Değil- araştırmalar gösteriyor ki aslında çalışmıyor, bu yüzden lütfen başınızın yanında ateş yakmayın.

Bazen balmumu yumuşatmak ve kendi kendine çıkmasına yardımcı olmak için farklı türde kulak damlaları kullanmak yardımcı olabilir. Mağazadan satın alabileceğiniz bazı damlalar ve mineral yağ gibi bazı basit ürünler de işe yarayabilir. Kulağınız çok fazla balmumu ile dolarsa, dikkatlice temizlemesi için doktorunuzu görmeniz gerekebilir. Bunu evde denemeyin!

Kulak Kiri Nedir? Kulak Kirini Temizlemede Kullanılan Pamuklu Çubuklardan Uzak Durun-Kaynak: Henry Ou, Kulak Burun Boğaz Doçenti, Washington Üniversitesi-theconversation.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir