MutfakSağlıkTarım ve Hayvancılık

Küflü Peynir Yenir mi? Küflü Peynir Yerseniz Ne Olur?

Küflü Peynir Yenir mi? Küflü Peynir Yerseniz Ne Olur?

Küflü Peynir Yenir mi?

Peynir burada abarttığımı düşünmüyorum, belki de sütün isteyebileceği en yüksek besindir. Yüzlerce çeşit, neredeyse her damak tadına uygun bir peynir olduğu anlamına geliyor ve dünyadaki süte erişimi olan neredeyse tüm kültürler kendi versiyonlarını yaptılar. Yapıldıkları gün yiyebileceğiniz yumuşak taze peynirlerden, çok uzun süre eskitilmiş peynirlere kadar. Bu günlerde, en basit bakkal bile, aralarından seçim yapabileceğiniz iyi bir levha ve takoz zulasına sahiptir ve benim gibi bir şeyseniz, aşırı satın almak kolaydır. Daha önce açtığınız bir peyniri unutmak ve yenisini açmak da kolaydır. Yani kaçınılmaz olarak küflü bir peynirle karşı karşıyayız. Küflü peynir kurtarılabilir mi ve nasıl bilebilirim?

Doğal Küflü Peynir

Küflü Peynir Yenir mi? İyi Küf ve Kötü küf

Bazı yönlerden, tüm peynirler kendi içinde küftür. Ve peynir yapımında yer alan kalıpların çoğu harika. Brie veya Camembert gibi yumuşak kabuklu peynirlerin üzerindeki o kalın beyaz küf tabakası veya en sevdiğiniz Gorgonzola’daki mavi damarlar. Ve açıkçası, peynirlerinizde oluşması muhtemel küflerin hiçbiri sizi hasta etmeyecek. Ancak peynirinizin lezzetini potansiyel olarak etkilerler ve iyi bir şekilde değil. Bu nedenle, lezzetli lokmaları boşa harcamamak için peynirlerinizdeki küfü nasıl kullanacağınızı bilmek önemlidir.

Küflü peynirle ne yapmalıyım?

Küf durumunu önce peynir türüne göre değerlendirin. Herhangi bir taze yumuşak peynir – ricotta, mascarpone, chèvre ve benzerleri atılmalıdır, çünkü nemli ortam, küfün peynirin derinliklerine nüfuz ettiği ve toksik olmasa da tadı olumsuz etkileyeceği anlamına gelir. Brie veya Port-Salut gibi yumuşak peynirler, küfün görülebildiği herhangi bir yüzeyden yaklaşık çeyrek inçlik bir kesime sahip olmalıdır. Yaşlı Cheddar veya Parmesan gibi daha sert, eski peynirler, küfün kazınmasını sağlayabilir. Yeşil ile renklendirilmiş beyaz, bulanık küf ile lezzet etkisi minimumdur ve küf kaza olmadan güvenli bir şekilde kesilebilir. Siyah veya gri küf daha az arzu edilir ve etkilenebilecek peynirleri çıkarmak için daha fazlasını kesmelisiniz. Amonyak kokan veya hem küflü hem de ıslak olan küflü peynirler atılmalıdır.

Şirden Mayası ve Peynir

Küflü Peynirden Yersem Ne Olur?

Peynir yedin, yani zaten küf yiyordun. Yeşil kürkle kalın bir şekilde kaplanmış bir dilim peynir yemediğiniz sürece paniğe gerek yok (ve eğer öyleyse, keşfetmek isteyebileceğiniz başka sorunlarınız var), üzerinde biraz küf olan peynirden hastalanmanız pek olası değildir. Mide asidiniz bazı güçlü maddelerdir ve herhangi bir etki hissetmeden önce küfteki sporları öldürür.

Peynirin küflenmesini nasıl önleyebilirim?

Peynirleri uygun şekilde saklamak ve makul bir süre içinde yemek, peynirin küflenmesini önlemenin en iyi yoludur. Peyniri saklamak için özel peynir kağıdına veya bir kat parşömen kağıdına sarın. Peynirin türünü ve satın aldığınız günü etiketleyin. Tutarlı sıcaklık ve neme sahip olacak olan sebzelik çekmecenizde saklayın. Özel bir buzdolabınız varsa, peynirleri orada, sıcaklıkların daha az soğuk olduğu yerde saklayabilirsiniz, ki bu aslında peynir için daha iyidir.

Hangi peynirlerin küflenme olasılığı en düşüktür?

Kalıp sorunundan mümkün olduğunca kaçınmak ister misiniz? Parmesan, pecorino, eski Cheddars, eski Gouda ve benzerleri gibi uzun eski, sert peynirlerle yapıştırın. 18 ay veya daha uzun süre yaşlanan peynirlerin üzerinizde küflenme olasılığı en düşüktür.

Sonuç olarak

En çok hangi peynirleri seviyorsanız, taze alın, uygun şekilde saklayın ve biraz küflenmesi konusunda endişelenmeyin. Sonuçta, peynir dünyasında bazen küf en lezzetli kısımdır!

Küflü Peynir Yenir mi? Küflü Peynir Yerseniz Ne Olur?-Kaynak: eatingwell.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir