SağlıkTarım ve Hayvancılık

Kudret Narının Faydaları Nelerdir? Mide ve Bağırsak Sağlığına Yararları

Kudret Narının Faydaları Nelerdir? Mide ve Bağırsak Sağlığına Yararları yazımızda kudret narının ülser, reflü ve gastrit gibi mide şikayetlerine faydalı olmasını ve diğer faydalarını yazdık.

Kudret Narının Mide ve Bağırsağa Faydaları

Dünyaca ünlü bu bitkinin ulusal düzeyde ismi Momordica Charantia‘dır. Kudret narı, ana vatanı Hindistan olan kabakgiller (Cucurbitaceae) familyasından tropik iklim bölgelerinde yetişen, gıda ve ilaç olarak kullanılan son derece faydalı bir bitkidir. Ülkemizde kudret narı olarak bilinen bu bitkiye dünyada; Karela, Goya, Acı Kavun veya Afrika Hıyarı olarak da isim verilmiştir.

Kudret narı, sıcak iklimlerde yetişmektedir. İnce bir gövdesi var ve yüksekliği 1/2 metreyi bulmaktadır. Kudret narının Temmuz ve Ağustos aylarında sarı çiçekleri açmaktadır. Meyvesinin turuncu renk geçişleri olan, pütürlü bir yapısı bulunmaktadır. Olgunlaştığı zaman yumuşaksı bir yapıya bürünen kudret narı, zeytinyağının içinde kolayca çözülmekte ve macun haline dönüşmektedir.

Mide ve Bağırsak Şikayetlerine Birebirdir

Kudret narı, ülser, reflü ve gastrit gibi mide şikayetlerine karşı olumlu etki göstermektedir. Yapılan bir çalışmada, kudret narında bulunan Momordinin Ic’nin, gastrik mukozal lezyonlarını azalttığı saptanmıştır. Çalışmada, kudret narının farklı ülser modelleri üzerindeki etkisi de görülmüştür.

Deneklerde, kudret narının zeytinyağlı ekstraktı ve kudret narı meyvesinin kurutulup toz hale getirilen meyvelerinin bal ile karışımının belirgin ve doza bağlı anti ülser etki gösterdiği saptanmıştır. Kudret narı ile yapılan diğer bir çalışmada ise, kudret narının zeytinyağlı ekstraktının anti ülser etkisi değerlendirilmiştir.

Kudret narı bitkisinin midede üreyen ve mide asidinin artmasına neden olan, Helicobacter Pylori’ye (mide için zararlı bakteri) karşı, önleyici etkiye sahip olduğu da bilinmektedir.

Kudret narının vücudumuzun hem iç hem de dışında yer ala yaraları iyileştirme özelliği vardır. Ülser, mide ya da onikiparmak bağırsağında sindirim sıvıları ve mide asidi gibi tahriş edici vücut sıvıları çok önemli sıvılardır. Bunlarda etki gösteren bir bitki, diğer tahrip görmüş ve doku kaybı meydana gelmiş dış yaralarda da etkisini göstermektedir.

Kudret Narının Diğer Faydaları

  • Kudret narı, tip 2 diyabetli hastalarda kan şekeri düzeylerini düşürmek için alternatif bir tedavi olarak kullanılmaktadır.
  • Enfeksiyonlara karşı hassasiyeti azaltmaktadır. Kudret narında, virüslere karşı savunma hattı oluşturan antioksidanlar da bol miktarda bulunmaktadır. Güçlü bir antioksidan olan C vitamini açısından zengindir.
  • Görme keskinliğini ve gece görüşünü artırır. Aynı zamanda da yaşlanmanın etkilerini azaltır.
  • Astım, bronşit ve saman nezlesi gibi bazı solunum yollarından kaynaklanan hastalıkların semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir.
  • Kötü kolesterol seviyelerini düşürmek için yaygın olarak tüketilmektedir. Damar sertliğine yol açan plak oluşumunu önlemeye yardımcı olmaktadır.
  • Kan pıhtılaşmasını düzenleyen önemli bir besin olan K vitamini bakımından oldukça zengindir. Bu etkisiyle kemik yoğunluğunu artırır ve kemik kırığı yaşanma riskini azaltır.

Kullanımı

Kudret narı, tavsiye edilen tüketim miktarı olan 100 gramda sadece 17 kalori içermektedir. Kudret narı direkt taze meyve olarak veya olgunlaşan kudret narını püre haline getirerek bir miktar balla veya zeytinyağı ile karıştırıp, sabahları aç karnına tüketilebilir.

Kudret Narının Faydaları Nelerdir? Mide ve Bağırsak Sağlığına Yararları-Kaynak: Hüseyin Ertelli-İnsan ve Hayat Dergisi‘nden yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir