İçeriğe geç
Anasayfa » Sağlık » Kronik Bir Hastalığa Sahip Olmak Aslında Ne Demektir?

Kronik Bir Hastalığa Sahip Olmak Aslında Ne Demektir?

Kronik Bir Hastalığa Sahip Olmak

Kronik Bir Hastalığa Sahip Olmak Aslında Ne Demektir?

Kronik Bir Hastalığa Sahip Olmak

Kronik Bir Hastalığa Sahip Olmak

Kalp hastalığı, kanser, felç veya diyabet olsun, her 10 yetişkinden 6’sında kronik bir hastalık var. Daha da endişe verici olan, 10 kişiden 4’ünde iki veya daha fazlası var. (ABD)

Her yıl daha fazla insanı etkileyen kronik hastalıklarla birlikte, bu sağlık sorunlarına neyin sebep olduğunun ve bunları geliştirme riskinizi azaltmak için atabileceğiniz adımların farkında olmak önemlidir.

Kronik bir hastalık, uzun bir süre devam eden ve sürekli tıbbi tedavi gerektiren bir durumdur. Case Integrative Health’in Kurucusu ve Tıbbi Direktörü Dr. Casey Kelley, MD, ABoIM, tipik olarak, bu hastalıkların tedavisi yoktur, ancak birçoğunun bütünleştirici ve işlevsel tıp gibi araçlarla tedavi edilebilir ve yönetilebilir olduğunu açıklıyor.

Ek olarak, kronik bir hastalıktan muzdarip birçok hasta, günlük hayatlarını ciddi şekilde etkilediğini, hatta hareketliliklerini engellediğini veya çalışmalarını engellediğini fark ediyor. Dr. Kelley, birçok kronik hastalığın “görünmez hastalıklar” olarak adlandırdığımız şeyler olduğunu hatırlamak önemlidir. Yani dışarıdan hemen belli olmazlar ama hastanın günlük hayatını etkilemeye devam ederler. Birinin görünüşünün her zaman iç sağlığını tam olarak temsil etmediğini unutmayın.

Tıbbi İşler için Akreditasyon Konseyi’nin kurucusu ve CEO’su olan BCMAS Doktora Doktoru William Soliman, kronik bir hastalığa sahip olmanın genellikle bunun zamanla kötüleşen ilerleyici bir hastalık olduğu anlamına geldiğini açıklıyor. Kronik hastalığı olan bireyler, hastalığı en az bir veya daha fazla yıldır taşırlar. 

Kronik Hastalıklar Ne

Kronik Hastalıkların Nedenleri Nelerdir?

Her biri kendi nedeni olan birçok farklı kronik hastalık vardır. Kabaca 21 milyon Amerikalıyı etkileyen yaygın bir kronik hastalık, vücudunuzun insülini uygun şekilde kullanmadığı tip 2 diyabettir (insülin direnci olarak da bilinir). Dr. Kelley, bunun kan dolaşımında kan şekerinin yükselmesine ve vücudunuzun bazı bölgelerine zarar vermesine yol açtığını belirtiyor. Tip 2 diyabet hastaları, uygun tedavi olmaksızın genellikle daha yüksek felç, böbrek hastalığı ve körlük riski altındadır. Sağlıklı bir kiloyu koruyarak, aktif bir yaşam tarzı sürdürerek ve dengeli ve düşük karbonhidratlı bir diyet uygulayarak tip 2 diyabet geliştirme riskinizi azaltabilirsiniz.

Tip 2 diyabetten daha nadir olmakla birlikte, Crohn hastalığı 700.000’den fazla Amerikalıyı etkileyen kronik bir hastalıktır. Crohn’s, sindirim sisteminizde iltihaplanmaya neden olan ve karın ağrısı, yorgunluk ve yetersiz beslenmeye yol açan bir tür inflamatuar bağırsak hastalığıdır. Dr. Kelley, Crohn hastalığının bilinen bir nedeni olmadığını, ancak genetik ve çevrenin muhtemelen bir faktör olduğunu söylüyor. Ne yazık ki, Crohn hastalığının tedavisi yoktur ve semptomlar zayıflatıcı ve hatta yaşamı sınırlayıcı olabilir. Bununla birlikte, birçok hasta uygun tedavi ile en azından geçici remisyon sağlayabileceklerini ve yaşam kalitelerini iyileştirebileceklerini bulmaktadır.

Son olarak, kronik hastalık hakkında az düşünülen bir tanesi de depresyondur. Ne yazık ki, kronik hastalığı düşündüğümüzde, bunun aynı zamanda zihinsel hastalıkları da içerdiğini unutmayız. Majör depresif bozukluk, kalıcı üzüntü ve ilgisizlik duygularına neden olan bir duygudurum bozukluğudur ve 17 milyondan fazla Amerikalıyı etkiler.

Depresyonun genetik ve hatalı beyin kimyasından olumsuz yaşam olaylarına kadar birçok nedeni vardır. Dr. Kelley, depresyonun yalnızca bir kez ortaya çıkabilmesine rağmen, çoğu hastada tipik olarak yaşam boyunca periyodik olarak tekrarlandığını belirtiyor. Ne yazık ki, depresyonun “tedavisi” yoktur. Bununla birlikte, bireyler genellikle durumu uygun ilaç ve tedavi ekibiyle yönetebilir.

Dr. Soliman, kronik hastalığın en yaygın nedeninin yaşam tarzı olduğunu açıklıyor. Örneğin, hareketsiz bireylerin, egzersiz yapanlara göre kronik kalp hastalığı geliştirme olasılığı daha yüksektir. Diğer önemli faktörler çevresel ve genetiktir. Ailesinde belirli kanser türlerine, örneğin kolon kanserine ilişkin güçlü bir geçmişi olan kişiler, diğer hastalardan daha erken kolon kanseri geliştirmeye daha yatkın olabilir.

Sedef Hastalığı

Kronik Bir Hastalık Geliştirme Riskinizi Nasıl Azaltırsınız?

Kronik hastalık çok büyük bir kategoridir ve bazıları önlenebilirken, bazıları sadece genetik piyango, enfeksiyon veya başka bir şeyden kaynaklanmaktadır. Bununla birlikte, sağlığınızı en üst düzeye çıkarmak ve bu koşullardan bazılarını geliştirme olasılığınızı en aza indirmek için günlük yaşamınızda adımlar atabilirsiniz.

Alkolü ve sigarayı bırak

İlk olarak, en bariz olanı yapın: Sigarayı bırakın ve çok fazla alkol almadığınızdan emin olun. Dr. Kelley, hem sigara hem de alkol tüketiminin çeşitli kanserler, yüksek tansiyon ve kalp hastalıklarıyla bağlantılı olduğunu açıklıyor.

Sağlıklı ve dengeli beslenin

Dr. Kelley, besleyici bir diyet tüketmek için elinizden geleni yapın ve hayatınıza hareketi dahil ettiğinizden emin olun, diyor. Bunların her ikisi de sağlıklı bir kiloyu korumanıza ve kalp hastalığı ve tip 2 diyabet gibi kronik hastalıkları önlemenize yardımcı olacaktır.

Yeterli uyku almak

Atabileceğiniz bir diğer adım ise sağlıklı bir uyku programı oluşturmaktır. Dr. Kelley, yetersiz uykunun tip 2 diyabet ve depresyon gibi bir dizi kronik duruma yol açabileceğini söylüyor.

Fiziksel aktivitede bulunun

Düzenli egzersiz ve hareket, kronik hastalık geliştirme riskini azaltmada çok önemli bir rol oynar. Bunu yapmak için spor salonu üyesi olmanıza gerek yok – akşam yemeğinden sonra düzenli yürüyüşler veya her gece yoga rutini gibi basit şeyler risklerinizi büyük ölçüde azaltabilir, diye açıklıyor Dr. Kelley.

Stres için sağlıklı başa çıkma mekanizmaları bulun

Kendinizi hastalıklardan korumak söz konusu olduğunda stres yönetimi çok önemlidir. Akıl sağlığı, fiziksel sağlık kadar önemlidir, bu nedenle kişisel bakımınıza yatırım yaptığınızdan ve mücadele ediyorsanız tedavi aradığınızdan emin olun, diyor Dr. Kelley.

Kronik hastalıkları %100 önleme yöntemi olmasa da, riskli davranışları azaltmak ve sağlıklı alternatifleri dahil etmek zaman içinde riskinizi azaltmanıza yardımcı olacaktır.

Kaynaklar

  • Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri: “Amerika’da Kronik Hastalıklar”
  • Casey Kelley, MD, ABoIM, Case Integrative Health’in Kurucusu ve Medikal Direktörü
  • Dr. William Soliman, Ph.D., BCMAS, Tıbbi İşler Akreditasyon Konseyi’nin kurucusu ve CEO’su

Kronik Bir Hastalığa Sahip Olmak Aslında Ne Demektir?-Kaynak: parade.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir