Mutfak

Krokanlı Pasta Tarifi

Krokanlı Pasta Tarifi yazımızda sade kekini hazırladıktan sonra damla çikolatalı krema ve fıstıklı krokanla süsleyeceğiniz Krokanlı Pasta Tarifi yazdık.

Krokanlı Pasta Yapımı

Malzemeler

Kek İçin Malzemeler

  • 1,5 su bardağı toz şeker
  • 6 adet yumurta
  • 1,25 su bardağı un
  • Yarım paket kabartma tozu
  • 1 tutam tuz

Kremasının Malzemeleri

  • 2 su bardağı krema
  • 2 su bardağı damla çikolata

Fıstık Krokan Malzemeleri

  • 1 su bardağı toz şeker
  • Yarım su bardağı su
  • 100 gram kabuksuz yer fıstığı
Krokanlı Pasta Yapımı
Krokanlı Pasta Hazırlanışı

Hazırlanışı

100 gram kadar yer fıstıklarını kabuklarından ayırın. İki tane kase hazırlayın. 6 tane yumurta kırın ve aklarını bir yere, sarılarını bir yere dökün. Yumurta beyazlarını iyice çırpın. 1,5 su bardağı kadar şekeri yumurta sarılarının olduğu kaseye boşaltın. El blendırıyla şeker yumurta karışımını iyice çırpın.

Bir tane kek kalıbı alın. İçine yağlı kağıt koyun. Kek kalıbının yanlarını tereyağı ile yağlayarak kekin daha rahat çıkmasını sağlayabilirsiniz. Yanlarına az un serperek buzdolabına koyun.

Ayrı bir yerde 1 bardaktan biraz daha fazla unu bir kaseye dökün. Yarım paket kabartma tozunu unun içerisine dökün. 1 tutam kadar tuz ilave edin. Bir kaşık ile karıştırın. Yumurta aklarının olduğu kaseyi mikser ile karıştırın. Yumurta beyazları köpürdükten sonra yumurta sarısı karışımını yavaş yavaş yumurta beyazlarının üzerine dökün. Yavaş yavaş karıştırın. Hazırlamış olduğunuz un karışımını yavaş yavaş içine ekleyin. Tekrar karıştırmaya devam edin. Buzdolabında soğutmuş olduğunuz kek kalıbını çıkartın ve yumurta karışımını içine dökün. Kek kalıbını tamamen doldurmamaya özen gösterin kabartma tozu kabartacaktır. 180 derecede 40 dakika kadar fırında pişirin. Fırının kapağını asla açmayın.

Kreması için 2 su bardağı kadar kremayı ısıtın. Bir kaseye 2 su bardağı kadar damla çikolata ekleyin. Üzerine sıcak kremayı dökün. Birkaç dakika hiç dokunmadan bekleyin. Bir spatula yardımıyla iyice karıştırın ve soğumaya bırakın.

Krokan için

Bir yağlı kağıda 100 gram kadar yer fıstığını el ile ayırarak koyun. Bir tencereye 1 su bardağı kadar toz şeker ve yarım su bardağı kadar su ekleyin. Orta ateşte pişirin ve fıstıkların olduğu kağıdın üzerine dökün. Fırından çıkardığınız keki soğumaya alın. Soğumaya bıraktığınız çikolata karışımını blendır ile karıştırın. Tekrar buzdolabına yerleştirin. Kekin üst kısmını bir bıçak ile yanlamasına kesin ve alın. Daha sonra tam ortasından keki keserek ikiye ayırın. İlk kata çikolatayı sürün daha sonra üstüne de çikolatanın geri kalanını sürün. Kekin yanlarını da bu çikolata ile kaplayın. Hazırlamış olduğunuz krokanı bir bıçak yardımıyla parçalayın ve pastanın üzerine yerleştirin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir