You are currently viewing Kripto Paranın Yok Olması, Fed Kararı Öncesinde Bitcoin’i 58.000 Doların Altına Gönderdi
Bitcoin

Kripto Paranın Yok Olması, Fed Kararı Öncesinde Bitcoin’i 58.000 Doların Altına Gönderdi

  • Post author:
  • Post category:Ekonomi ve Para
  • Reading time:5 mins read
  • Post comments:0 Yorum
  • Post last modified:1 Mayıs 2024

Kripto Paranın Yok Olması, Fed Kararı Öncesinde Bitcoin’i 58.000 Doların Altına Gönderdi

Kripto Paranın Yok Olması, Fed Kararı Öncesinde Bitcoin’i 58.000 Doların Altına Gönderdi

Bitcoin, yatırımcıların Federal Rezerv’in daha sonra açıklayacağı faiz oranı kararı öncesinde kripto para birimlerinden para çekmesiyle Nisan ayında 2022’nin sonlarından bu yana en kötü aylık performansını sergileyerek Çarşamba günü neredeyse %6 kayıp yaşadı.

Dünyanın en çok işlem gören kripto para biriminin değeri, yatırımcıların fiyatı 70.000 doların üzerine rekor seviyelere çıkaran hararetli yükselişten kar elde etmesiyle Nisan ayında yaklaşık %16 düştü.

Bitcoin %5,6’ya kadar düşerek Şubat ayının sonundan bu yana en düşük seviyesine geriledi. En son yüzde 4,8 düşüşle 57.001 dolarda seyrederken, Ethereum’daki kayıplar daha ılımlı seyrederek yüzde 3,6 düşüşle 2.857 dolardan Şubat ayından bu yana en zayıf seviyesini gördü.

Bitcoin fiyatı şu anda Mart ayındaki 73.803 dolarlık rekorun %22 altında, bu da onu teknik olarak ayı piyasasına sokuyor. Ancak büyük ölçüde Ocak ayından bu yana yeni basılan borsa yatırım fonlarına akan milyarlarca dolar sayesinde bu yıl şu ana kadar hala %35 arttı ve geçen yılın bu zamanlarındakinin iki katı arttı.

“Son dönemdeki düşüş eğilimi, 2022 ve 2023 krizleri sırasında piyasaya giren yatırımcıların yanı sıra 2024’ün ilk haftalarında piyasaya girdikten sonra hisselerinde önemli fiyat artışına tanık olan ETF yatırımcılarının artan kar alımlarına bağlanabilir. ” Fineqia araştırma analisti Matteo Greco dedi.

Kripto ile ilgili hisse senetleri ABD piyasa öncesi ticaretinde düştü. Kripto borsası Coinbase’in hisseleri %4,6 düşerken, madenci Riot ve Marathon Digital’in hisseleri %4,2-4,3 düştü

Makro açıdan bakıldığında, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) faiz oranlarında herhangi bir değişiklik yapması beklenmiyor, ancak yatırımcılar arasında merkez bankasının bu yıl hiç faiz indirimi yapamayacağı ve faizlere darbe vurabileceği yönündeki görüş kök salıyor. Kripto para birimleri, gelişmekte olan piyasa hisse senetleri ve tahvilleri ve hatta emtialar gibi faize duyarlı varlıklar.

Yatırımcılar buna göre tepki gösterdi. ABD’nin en büyük 10 spot bitcoin ETF’si, Ocak ayındaki başlangıcından bu yana en büyük haftalık çıkışlarıyla karşı karşıya.

LSEG verilerine göre, çoğunlukla BlackRock’un varlık açısından en büyüğü olan iShares Bitcoin Trust’a olan akışın yavaşlaması nedeniyle çıkışlar bu hafta 496 milyon dolara kadar çıktı.

Bazen iki büyük tokenin zayıflığından yararlanabilen daha küçük altcoinler bile cezalandırıldı. Kripto web sitesi Coingecko’dan alınan veriler, Solana’nın sol tokeninin ve meme paraları dogecoin ve shiba inu’nun da neredeyse dörtte birini kaybettiğini gösteriyor; her ikisi de kısmen Tesla’nın sahibi Elon Musk tarafından 2021’de popüler hale getirildi.

Bitcoin’in geçen ayki sözde “halving etkinliği” fiyatı desteklemek için çok az şey yaptı. Yarılanmanın gerçekleştiği 20 Nisan’dan bu yana Bitcoin yaklaşık %15 düştü. Pek çok yatırımcı, yeni bitcoinlerin yaratılma hızını düşürmek için tasarlanmış kripto para biriminin temel teknolojisinde bir değişikliği içeren etkinliğe yaklaşırken piyasaya satın alım yaptı.

FXPro platformunun kıdemli piyasa analisti Alex Kuptsikevich, grafik açısından bakıldığında, Bitcoin’deki düşüşün yeni bir aşamaya girdiğini söyledi

Mayıs ayının yalnızca Bitcoin için mevsimsel bir zayıflık olmadığını, aynı zamanda son birkaç haftadaki fiyat düşüşünün 55.700 dolar ve 51.000-52.000 doları odak noktasına getirdiğini söyledi.

“Ancak hem bugün yapılacak FOMC duyuruları hem de Cuma günkü aylık istihdam verileri, düşüş eğilimini hızlandırmak veya tersine çevirmek için yeterli potansiyele sahip” dedi.

Uyarı: Yatırım tavsiyesi değildir.

Kripto Paranın Yok Olması, Fed Kararı Öncesinde Bitcoin’i 58.000 Doların Altına Gönderdi-Kaynak: reuters

Bir yanıt yazın