Bilim ve TeknolojiEkonomi ve Para

Kripto Paraların Büyük Düşüşü Devam Ediyor

Kripto Paraların Büyük Düşüşü Devam Ediyor yazımızda Çin ve Amerika gibi büyük ülkelerin, kripto para piyasalarına yasaklar getirmesiyle, düşüşe geçen paraların büyük hayal kırıklığı yaşattığını yazdık.

Kripto Paraların Büyük Düşüşü

Kripto para piyasalarına büyük kazanç düşüncesiyle giren dünyanın birçok bölgesinden finans yatırımcısı, büyük kayıplar yaşadı. Çin’in kripto yasağının ardından, bu piyasa hiç beklenmeyen kayıplar yaşadı. En yaygın kripto para birimi olan Bitcoin‘in aylık kaybı %35 olurken, bu rakam ikinci yaygın para olan Ethereum‘da %44 oldu. Yaşanan gelişmeler sonrası 7 Mayıs 2021 tarihinde 2.5 trilyon dolar olan kripto para piyasalarında hacim 1.5 trilyon dolara geriledi. Böylece 15 günde 1 trilyon dolarlık çok büyük bir kayıp yaşanmış oldu.

Çin’in finans sektörüne getirdiği kripto yasağının yanında, ABD’de, vergilendirme ve düzenlemeye ilişkin açıklamaların da tesiriyle, Bitcoin 33.600 dolar düzeyine kadar inerken, piyasalarda toplam hacim de 1.5 trilyon dolara geriledi. Bitcoin’in toplam piyasa hacmi de yaklaşık 77 milyar dolarlık düşüşle 682 milyar dolara indi. 5 Ağustos 2021 itibariyle Bitcoin $38.628 dolardan işlem görüyor ve halan toparlanamadı.

Bitcoin'de Bölünmenin Etkisi 2017

Tavsiye Verenlere Dikkat Edin

Kripto para konusuna dair henüz yetkilendirilmiş kurumlar ve kişiler olmadığı için öneride bulunanlara güvenilmemesi gerekiyor. Sosyal medyada kripto para işlemiyle küçük paralarla büyük servetler edindiğine dair yapılan yayın ve reklamlara da şüpheyle bakılmalıdır. Unutulmamalı ki büyük kazanç düşüncesiyle hareket ettiğinizde bir anda büyük kayıplar yaşayabilirsiniz. Kripto para piyasalarında marj aralığı olmadığı için çok sert kayıplar yaşanabilir. Çok az kişi büyük paralar kazansa da genel olarak kaybedenler çoktadır.

Kripto Paraların Büyük Düşüşü Devam Ediyor-Kaynak: İnsan ve Hayat Dergisi‘nden yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir