Kripto Borsalarında Ticaret Yedi Aydan Sonra İlk Kez Düştü

Kripto Borsalarında Ticaret Yedi Aydan Sonra İlk Kez Düştü

Kripto Borsalarında Ticaret Yedi Aydan Sonra İlk Kez Düştü

Büyük kripto borsalarındaki işlem hacmi Nisan ayında son yedi ayda düşüş yaşarken, piyasanın öncüsü Bitcoin rekor seviyeden geri çekildi.

Araştırmacı CCData’nın verilerine göre Coinbase Global, Binance ve Kraken gibi sözde merkezi borsalardaki spot işlem hacmi geçen ay %32,6 düşüşle 2 trilyon dolara geriledi. Türev işlem hacmi de yedi aydan beri ilk kez düşüş göstererek %26,1 düşüşle 4,57 trilyon dolara geriledi.

Ticaret hacmi, ABD borsa yatırım fonlarının Bitcoin’e yatırım yapmasıyla yılın başlarında hızla yükselirken, Federal Reserve’ün yapışkan enflasyonun üstesinden gelme zorluğuyla karşı karşıya olduğu ABD’de finansal koşulların sıkılaşmasıyla birlikte yavaşladı. Ağda basılan yeni madeni paraların arzının yarı yarıya düştüğü 19 Nisan Bitcoin yarılanması, önceden piyasa heyecanı için bir katalizördü.

CCData araştırma analisti Jacob Joseph, “Son iki döngüde gözlemlenen modellerle tutarlı olarak, merkezi borsalardaki ticaret faaliyetleri genellikle Bitcoin halving olayını takip eden iki ayda yavaşlıyor” dedi. “Ayrıca TÜFE enflasyon verilerinin beklenenden yüksek gelmesi ve Orta Doğu’da jeopolitik gerilimin artması piyasada bir miktar belirsizlik ve korku yarattı. Bu, spot Bitcoin ETF’lerinden gelen negatif net akışlarla örtüşüyor ve büyük kripto varlıklarının fiyatlarını en düşük seviyelere çekiyor.”

Hacimler düştükçe, dünyanın en büyük kripto borsası Binance’in spot pazar payı Eylül 2023’ten bu yana ilk kez düştü. Hisse neredeyse %4 düşerek %33,8’e geriledi. Bu oran borsanın Ocak ayından bu yana en düşük spot pazar payı oldu. CCData.

CME Grubu da yedi ay içinde ilk kripto ticaret hacmi düşüşünü gördü. CCData’ya göre Nisan ayında türev işlem hacmi yaklaşık %20 düşüşle 124 milyar dolara geriledi.

Joseph, “Buna rağmen, merkezi borsalardaki ticaret faaliyeti Mart ayındaki zirveye kıyasla yavaşlamış olsa da, diğer aylarda kaydedilen hacimlerle karşılaştırıldığında yüksek bir seviyede kalıyor” dedi.

Kaynak: bloomberg.com/middleeast

Yorum yapın