İçeriğe geç
Anasayfa » Haber » Kpss ve Ekpss Kadro Alımları

Kpss ve Ekpss Kadro Alımları

Kpss ve Ekpss

Kpss ve Ekpss Kadro Alımları yazımızda en son ataması yapılan meslekleri, kpss sınavında tarih dersinin içeriğinin tekrar değişmesi ve ekpss sınavına girecek olan engelli adayların avantajlarını yazdık.

Kpss ve Ekpss Kadro

Kpss ve Ekpss Tercih Dönemleri 2017

Kpss’de en son 2000 işletmeci ve 20000 öğretmen ataması gerçekleştirildi. Sınavını kazanan kişiler arasından mülakat sonucu atamalar yapılmaya devam ediyor. Bu yapılan atamaların yetmediği bilinmektedir. 450.000 kadro bekleyen İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunu vardır. Son zamanlarda toplam 5000 kişilik devlete alım yapılmıştır fakat geriye 445000 açıkta kalan insanlar vardır. 2017 yılı için kpss sınavları bitti. Artık adaylar puanlarına göre açılan kadrolara başvurarak yerleşmeyi bekleyecekler ve mülakatları geçerek mutlu sona ulaşma hedefini kovalayacaklardır. Kpss tarih kısmında eski yıllarda öyle garip ve ayrıntılı sorunlar soruyorlardı ki, artık insanlar padişahlar hakkında tüm detayları sorar olmuştu. Mesela padişah savaşa giderken binmiş olduğu atı kim tutardı gibi sorular sorulmaya başlandı. Bu nasıl bilgiyi ölçme sınavı oluyor. Bu yılla itibaren ÖSYM bu tarz soruları değiştirerek adam akıllı sorular sormaya başladı.

2018 yılı kpss sınavında tarih sorularında tekrardan bilgiye yönelik sorular sorulacağı tahmin edilmektedir. Kpss sınavının bu yıl yapılan oturumunun sonucu 16 Haziran 2017 tarihinde açıklanacaktır. Bu tarihte alan B grubunun sınav sonucu açıklanacaktır. 4 Ağustos 2017 tarihinde öğretmen alan bilgisi sonucu açıklanacaktır. 21 Haziran-3 Temmuz arasında bu yılki kpss sınavı tercih dönemi başlamaktadır.

Kpss ve Ekpss
Ekpss

EKPSS Sınavı İle Engelli Vatandaşların Memur Olması

Ekpss sınavından tercih edecek engelli adaylarda 70 puan üzeri yaptıklarında mutlaka atanacaklardır. Engelli adaylara tolerans gösterilerek kolay sınav yapılıyor ve devlet bünyesinde çalışmaları sağlanıyor. Engellilerin engellilik oranı %40’ın üzerinde ise bu sınava girebilme hakları bulunmaktadır. 2018 Nisan ayında Ekpss sınavı yapılacaktır. Engelli olan kişilerin bu sınava girmesi ve rahatlıkla memur olabilme imkanı vardır. Öğrenim durumu olarak, lise, önlisans, lisans fark etmemektedir. Ekpss 2 yılda bir yapılmaktadır ve 2018 yılında giremez iseniz bir daha 2020 yılında girebileceksiniz. Kişi 2018 yılındaki sınava girip kazandığında devlete toplu alım tam 4 kere yapılmaktadır. Bu süreçte kadroya girebilme puanları da düşmektedir. Engelli adayların diğer adaylara göre memur olabilme ihtimalleri yüksektir. Umutlarını korumaya devam etsinler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir