İçeriğe geç
Anasayfa » Sağlık » Kornea Tedavisinde Lazer Uygulamaları

Kornea Tedavisinde Lazer Uygulamaları

Kornea Tedavisinde Lazer

Kornea Tedavisinde Lazer Uygulamaları yazımızda rekreatif cerrahi, miyopi rahatsızlığı, kornea gözün kırma kusurunda uygulanan tedavi yöntemleri ve lazer tedavilerini yazdık.

Kornea Tedavisinde Lazer Uygulamaları-Rekreatif Cerrahi

Rekreatif Cerrahi, gözün kırma kusurlarının cerrahi yöntem ile düzeltilmesidir. Kırma kusuru, insan görmek için gözlük veya lense ihtiyaç duymasıdır. Rekreatif Cerrahide gözün bileşenlerine müdahale edilmektedir. Gözün içinde bulunan kornea ve merceğe tedavi amaçlı müdahale edilerek gözün net bir şekilde görmesi sağlanır.

Yüz Estetik Cerrahisi-Göz Kapağı

Miyopi

Miyopi, gözün uzağı görememesidir. Miyopinin birkaç tane tipi vardır bunlardan 2 tanesi çok sık rastlanmaktadır. Gözün arka ön uzunluğunun uzun olmasıdır. Bu durumda göz merceği yeteri kadar görüntüyü kırsa bile net görme olasılığı düşmektedir. Diğer sebep ise gözün kırıcı ortamlarının aşırı kırıcı olmasıdır. Miyopinin ilerlemesi ile göz numaranız büyür. 1 numara iken daha da büyüyerek görmenizi zorlaştırabilir. İnsanların vücudu büyürken gözü de büyümektedir. İnsanın vücudu gözün büyümesine adapte olamaz ise göz miyop rahatsızlığı gösterebilir. Gözün kırma kusurlarının ilaç tedavisi yoktur. Mutlaka uzman doktor tarafından muayene edilmesi gerekir.

Kornea Tedavisinde Lazer

Kornea Tedavisinde Uygulanan Yöntemler

Göz tedavilerinde öncelik korneaya müdahale etmektir. Kornea tedavisinde kornea lazer ile yeniden şekillendirilmektedir. Kornea da lazer ile kırıcılığı azaltılarak miyop göz tedavi edilir. Tam tersi hipermetrop iseniz korneanın kırıcılığı lazer ile arttırılarak göz tedavi edilir. Bazı kornealar eğik bir şekilde olur ve bu görme bozukluğuna neden olur. Bu durumlarda korneanın dik durmasını sağlayan aparat korneaya takılır ve görme problemi giderilir. Yakını görmek içinde yine göz içine aparat yerleştirilebilmektedir. Bu çözümler lazerli çözümlere göre daha az kullanılmaktadır.

Görme Kusuru Ameliyatlarının Başarı Oranı

Görme bozukluğu yaşayan insanların durumu birbirlerinden farklıdır. Başarıya ulaşma durumları da birbirlerinden farklıdır. Fakat 26 yıllık kornea tedavisinde başarı oranı %95’leri bulmaktadır. Gözün numarasının büyümesi ameliyatın başarı oranını düşürmektedir. Lazerlerin yetmediği durumlarda göz içi mercekler tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Kişinin göz merceği alınıp yerine yenisi takılabiliyor veya eskisinin yanında bir tane daha mercek yerleştirilebiliyor.

Kornea Tedavisinde Lazer Uygulamaları 3 Grupta Toplanıyor

Lazer uygulama 3 ana grupta toplanmaktadır.

  • Korneadan parça kaldırma,
  • Direkt korneaya işlem,
  • Tabakayı kaldırıp lazer uygulama.

Bu işlemler insanların vücut yapısına göre seçilmektedir. Korneanın haritası çıkarılır ve korneanın izin verdiği lazer tedavisi uygulanır. Tedaviye gelen kişinin mesleği de lazer tedavi seçiminde rol oynamaktadır. Bir boksör ile normal bir kişinin göz rahatsızlığı aynı olmamaktadır. Boksör gözüne sürekli yumruk yerken diğer kişi de böyle bir durum gözlenmez. Göz için Lazer tedavisi olacak kişiler iki gözünü de yaptırmalıdır. Deneme amaçlı tek gözünüzü yaptırmanıza gerek yoktur. Lazer tedavilerinde en önemli kriterler doğru kişi, doğru yöntem ve çok güvenilir bir ameliyat başarıyı getirecektir. Lazer tedavisi olacak kişi göz için en doğru olan yöntem neyse onu uygulatmalıdır.

Göz Hastalıkları uzmanı Opr. Dr. Bayram Yapıcı’nın videosundan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir