Köpeklerde Egzama Sebepleri

Köpeklerde Egzama Sebepleri yazımızda köpeklerde sık karşılaşılan egzamaya bağlı tüy dökümünün nedenlerini ve tedavisinde yapılması gerekenleri yazdık.

Köpeklerde Egzama Sebepleri Nelerdir?

Köpeklerin çoğunda mide rahatsızlığı vardır ve bunun nedeni strestir. Köpekler ciddi anlamda stresli hayvanlardır. Bu strese bağlı olarak da çoğu gastrit hastası olur. Aynı zamanda strese bağlı olarak da ezgama ortaya çıkar. Beyaz ırk köpeklerde beslenmeye bağlıda olabilir. Daha çok beslenme kaynaklıdır. Stres, beslenme bozukluğu ve sıcak hava egzamaya neden olmaktadır. Özellikle sıcak havada egzamaya neden olur. Sıcağa bağlı egzama genelde yazın görülür. Kışın ise sıcağa bağlı egzama pek görülmez. Haziran ayından itibaren veterinerlere egzama problemiyle köpekler getirilir.

Beykoz Belediyesinin Sokak Hayvanlarını Koruması

Egzama Tedavisi

Köpekte egzama yaşandığı zaman, köpek sahibinin yapacağı ilk iş veterinere gitmek olmalıdır. Veteriner hekimin egzamayı ilk önce teşhis etmesi gerekir. Her deri problemi egzama olarak kabul edilmez. Köpekte hormonal bozukluk olabilir, tiroid bozukluğu olabilir. Tiroid bozukluğunda sağlı sollu tüy dökülmesi yaşanır. Veya hayvanda alerjik bir reaksiyon olabilir. Mantar olabilir, köpek uyuz olabilir. En ciddi problem seboreik dermatit olabilir. Bunların hangisinin hayvanda olduğu, ilk önce uzman tarafından teşhis edilmesi gerekir. Teşhis gerçekleştikten sonra tedavisi kolay olacaktır. Egzama tedavisini olan hayvan hemen yeniden tüylenmeye başlar. Hayvan sahibinin tedavi için mutlaka güvendiği hekime hayvanını götürmesi tedavi için gerekmektedir.

Köpeklerde Egzama Sebepleri-Veteriner Hekim Oğuz Seyfi’nin videosundan yardım alınmıştır.

Yorum yapın