İçeriğe geç
Anasayfa » Haber » Konut Fiyatlarının En Fazla Yükseldiği Ülke

Konut Fiyatlarının En Fazla Yükseldiği Ülke

Konut Fiyatlarının En Fazla Artışı

Konut Fiyatlarının En Fazla Yükseldiği Ülke yazımızda OECD araştırmasına göre son 7 yıllık süreçte dünyada konut fiyatlarının en fazla arttığı ve en çok düşen ülkeleri ve Türkiye’nin konutta yükselme dönemini yazdık.

Dünyada Konut Fiyatlarının Artışları

OECD, Dünyada konut fiyatlarının en fazla arttığı ülkeleri araştırdı. 2010 yılından bu yana konutlarda fiyatların en fazla yükseldiği ülke Türkiye’dir. Konut fiyatı artışında Türkiye, dünya liderliğini yakalamış oldu. Dünyanın farklı coğrafyalarından 39 ülkenin yer aldığı araştırma, 2010-2017 yılları arasında konut fiyatlarında yaşanan hareketleri mercek altına almıştır. Türkiye’de bu dönemde konut fiyatlarında %106,8 artış yaşanmıştır. Brezilya %94,7 ile ikinci sıradadır. İzlanda %82,2 ile üçüncü sırada gelmektedir. Dünyada fiyatların en fazla düştüğü ülke ise Yunanistan’dır. Yunanistan’da konut fiyatları bu dönemlerde %37,3 düşmüştür. Yunanistan ayrıca uzun bir süredir ekonomik krizle boğuşmaktadır. Yunanistan’ı İspanya %17,4, İtalya %15, Rusya %11,5, Slovenya %4,8 konut fiyatı düşme oranıyla takip etmektedir.

İstanbul'da Konut Satışı

Konutta Cazip Ülke Türkiye

Bu sonuca göre Türkiye’de konutlarda ciddi bir hareketlilik olduğu görülmektedir. Ayrıca Türkiye’de güvenin arttığı da görülmektedir. Türkiye’de bir yaşamın, geleceğin ve güvenin olduğunun kanıtıdır. İleri ki yıllarda yıldızı parlayacak bir ülke konumuna geldiğini bu araştırma verilerine göre anlamaktayız. Ülkemizde konutların maliyetlerine göre satışları düşük tutulmaktadır. Bu varsayıma Avrupa ülkelerinin konut fiyatlarına bakarak varabiliriz. Avrupa kentlerinin kenar kısımlarında alacağınız konutlarla, ülkemizin en gözde yerlerinden alacağınız konutların değerleri bile aynı değildir.

Ülkemizde yeni konutların ayrıca yapılma tarzında değişiklik yaşanmıştır. Büyük inşaat firmaları konutları yaparken ayrıca bir yaşam merkezi yapmaktadır. Konut satın alırken sadece konut değil, her şeyi bulabileceğiniz bir yaşam alanı satın almış oluyorsunuz. Yaşam alanlarında diğer imkanlar konutla birlikte ücretsiz verilmektedir. Avrupa’da ve dünyada ise konut alındığında diğer her şey için de ekstra ücret ödemek zorunda kalıyorsunuz. Sosyal yaşama sahip olmak için ciddi ücretler ödemek zorunda kalıyorsunuz. Bu nedenle de Türkiye’ye Avrupa ve Orta Doğu’dan birçok kişi konut almak için gelmektedir. Türkiye’de artık konut alanları yerine yaşam alanlarını tercih etmek popüler hale gelmiştir. Yaşam alanlarının sosyal alanlarla birlikte uygun fiyatlara verilmesi konutta satışları bu kadar yükseltmiştir. Türkiye’nin konutta önü çok açıktır ve konut artış hızının da artarak devam edeceği görülmektedir. Yatırım yapacaklar mutlaka konuta ağırlık vermelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir