Kombi Seçiminin Önemi ve Kombi Bakımı

Kombi Seçiminin Önemi ve Kombi Bakımı yazımızda kombi bakımı yaptırmanın önemi, yetkili kombi bakımı personeline bakım yaptırma, yeni nesil kombilerin sağladığı tasarruf ve güven, konvansiyonel kombinin tarihe karışacak olmasını yazdık.

Kombi Bakımı Yaptırmanın Önemi

Kış mevsimi yaklaşınca insanlar kombilerini hazırlamaya başlar ve gelecek doğalgaz faturalarını düşünmeye başlarlar. Tüm kombi markaları yılda 1 defa olmak üzere periyodik olarak kombi bakımı yaptırılması gerekmektedir. Kombinizin çalışma sisteminin düzgün olması sizi fazla doğalgaz faturalarından ve soğuktan koruyacaktır. Yıllık kombi bakımlarında, kombinin bir arızası olup olmadığı kontrol edilir ve kombinin ısı üretmede bir kaybı var ise bunlar denetlenerek uygun olan çözüm kişiye aktarılır. Ufak tedbirler alarak tüm kışı rahat geçirmeniz mümkün olacaktır. Ayrıca kombi, doğalgaz ile çalıştığı için bakımının güvenlik açısından da yaptırılması gerekiyor. Herhangi bir gaz kaçağında patlama riski söz konusu olacaktır. Kombi bakımları tüketicinin hem güvenliğini sağlarken hemde ekonomisini korumaktadır.

Tasarruflu Kombi

Kombi Seçiminin Önemi-Yeni Nesil Kombilerin Güvenlikli Isınma Sağlaması

Yeni nesil kombiler gaz kaçağında kendisini kapatmaktadır. Bu nedenle kombi alacaklar en yeni teknolojiye sahip kombi modelini almalıdır. Eski kombisi olanlar yazdığımız gibi yılda bir defa kombi bakımını yaptırmalıdır. Kombi bakımı yaptırmayanlar kombi kullanımından alacağı verimde düşüşler olacaktır. Kombi kullanımında %109 oranında verim sağlanırken yıllar geçtikçe bu oran düşecektir. Bakımlar sayesinde bu oranın sabit tutulması sağlanabilmektedir.

Kombi Bakımı

Kombi Bakımı Kimlere Yaptırılmalı?

Telefonunuza uygun fiyatla kombi bakımı yapılır gibi mesajlar geldiğini görmüşsünüzdür. Bu kişileri asla aramayın, kombi bakımını mutlaka uzman kişilerden alın. Yetkili servisin kombi bakım uzmalarına, kombinizin bakımını yaptırın. Kombi yetkili servileri kombi firmalarının internet sitelerinden rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Yetkili olarak evinize gelen kişiden yetki belgesini göstermesini isteyebilirsiniz. Yetkili olmayan kişiler tarafından yapılan kombi bakımlarında, orijinal parça yerine başka bir parça koyularak kombinin çalışma performansı düşürülebilir. Yapılan işin kalitesi ve güvenilirliği de çok düşük olacaktır. Kombi servisi olarak mutlaka kombi şirketini kendiniz arayın.

Kombi Seçiminin Önemi-Konvansiyonel Kombi Tarihe Karışıyor

Kombi seçiminde yoğuşmalı kombiler seçilmelidir. Yoğuşmalı kombiler, yüksek enerjiyi en düşük güç ile sağlamaktadır. Eski kombilerde konvansiyonel sistem bulunmaktadır. Konvansiyonel kombiler düşük enerji üreterek fazla yakmanıza neden olur. Avrupa ülkelerinde konvansiyonel kombi kullanımı 2015 yılında itibaren kaldırılmıştır. Ülkemizde de 2018 Nisan ayı itibariyle tüm kombiler yoğuşmalı sisteme geçmek zorunda kalacaktır. Eski tip konvansiyonel kombi satışı durdurulacaktır. Kombisini değiştirecek veya yenisini alacaklar, yoğuşmalı kombi seçecektir. Ülkemizde çalışan kombi sayısı 9 milyon 200 bin kadardır. Her yıl 1 milyon tane kombi satılmaktadır. Kombi satışında %70 standart kombi satılırken %30 yoğuşmalı kombi satılmaktadır.

İnsanlar yoğuşmalı kombinin önemini tam olarak bilmiyorlar. 9 milyon kombinin 2 milyonu yoğuşmalı kombi olurken geriye kalan 7 milyon konvansiyonel kombidir. Eski kombi ile yeni kombi arasında %25-35 arasında fark bulunmaktadır. Bu fark yalıtım ve izolasyon durumuna göre değişmektedir. İnsanlar yoğuşmalı kombinin, konvansiyonel kombiden pahalı olduğunu düşünebilir fakat bu fark 2 yılda kendisini amorti etmektedir. Sonraki yıllarda da sürekli olarak doğalgazdan tasarruf ederek güzelce ısınabilirsiniz.

Kombi Seçiminin Önemi ve Kombi Bakımı.

Yorum yapın