İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kolesterol Hastalarında Beslenme

Kolesterol Hastalarında Beslenme yazımızda kolesterol hastalarının yağ tüketiminde kontrollü olması, hangi yağları tüketmesi gerektiği ve şeker kullanımını dengelemesi gerektiğini yazdık.

Kolesterol Hastalarında Beslenme Önerileri

Kolesterol hastaları ve normal insanlar ağır yağlı yiyeceklerden uzak durmalıdır. Katı yağlar özellikle hidrojenlendirilmiş yağlardan uzak durulması gerekiyor. Kolesterol hastalarında beslenme de en önemli nokta, yağların zararlı kısımları olan trans yağ içeren margarinlerin kullanımıdır. Trans yağların zararları benimsendiği için, sağlık sektöründeki gıdalarda trans yağ kullanımına karşı kontroller arttırılmıştır. Çoğu gıda ürününde trans yağ kullanılmadığına karşın uyarılar bulunmaktadır. Trans yağın insan vücuduna girmesi çok tehlikelidir. Trans yağlar kötü huylu kolesterolü doğrudan zararlı hale sokmaktadır. Trans yağ dışarıdan işlenmiş olarak gıdalar ile vücudumuza girmektedir. Margarin halinde de kullanılan bu yağ çeşidi hücrelerin yapısını ve vücudun yapısını yavaş yavaş bozmaktadır. Mısırözü ve ayçiçek yağı çok çabuk bozulmaktadır. Bu bozulmayla trans yağlar ortaya çıkar. İnsan vücudu sağlıklı yağ olarak bu yağları algılamaz ve vücudun yapısı bozulmaya başlar.

Kolesterol Düşürücü-Kalın Bağırsaktaki Ağrılar-Kurt Düşürücüler yazımızda yükselen kolesterolü düşürmek için bilgiler verilmiştir. Zeytinyağının Faydaları yazımızda zeytinyağının kolestrol ve diğer hangi rahatsızlıklara iyi geldiğini bulabilirsiniz.

kolesterol-dusurucu

Yağların Çeşitleri

Yağların 3 çeşidi bulunmaktadır. 1.si sature yağlar(doymuş yağlar)bunlar katı yağlardır. 2.si çoklu doymamış yağlardır. Ay çiçek yağı ve bitkisel yağları bu sınıfa girmektedir. 3.sü ise tekli doymamış yağlardır. Zeytin yağlar tekli doymamış yağlara girmektedir. Tekli doymamış yağlar en sağlıklı yağ çeşididir.

zeytinyagi-sifasi

Kolesterol Hastaları Şekere Dikkat Etmeli

Trans yağların dışında düz bir şekilde şeker kullanımına da dikkat edilmelidir. Beyaz Şekerin Zararları Nelerdir yazımızda şekerin zararlarını öğrenebilirsiniz. Paket de aldığınız meyve suları, gazozlar, kolalar, çikolatalar da da bolca şeker bulunmaktadır. Çaya ve kahveye de şeker katmak aynı şekilde zararlıdır. Tüketilen miktarı artması kolesterol hastalığının oluşmasına ve diğer bir çok hastalığın oluşmasına neden olmaktadır. İnsan vücudunun biyolojik kapasitesini aştığınızda kendiliğinden uyarı vermektedir.

Kolestrol Hastalarında Beslenme-Kalp damar hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Ali Oto’nun videosundan yararlanılmıştır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir