Sağlık

Kolesterol Hastalarında Beslenme

Kolesterol Hastalarında Beslenme yazımızda kolesterol hastalarının yağ tüketiminde kontrollü olması, hangi yağları tüketmesi gerektiği ve şeker kullanımını dengelemesi gerektiğini yazdık.

Kolesterol Hastalarında Beslenme Önerileri

Kolesterol hastaları ve normal insanlar ağır yağlı yiyeceklerden uzak durmalıdır. Katı yağlar özellikle hidrojenlendirilmiş yağlardan uzak durulması gerekiyor. Kolesterol hastalarında beslenme de en önemli nokta, yağların zararlı kısımları olan trans yağ içeren margarinlerin kullanımıdır. Trans yağların zararları benimsendiği için, sağlık sektöründeki gıdalarda trans yağ kullanımına karşı kontroller artırılmıştır. Çoğu gıda ürününde trans yağ kullanılmadığına karşın uyarılar bulunmaktadır. Trans yağın insan vücuduna girmesi çok tehlikelidir. Trans yağlar kötü huylu kolesterolü doğrudan zararlı hale sokmaktadır.

Trans yağ dışarıdan işlenmiş olarak gıdalar ile vücudumuza girmektedir. Margarin halinde de kullanılan bu yağ çeşidi hücrelerin yapısını ve vücudun yapısını yavaş yavaş bozmaktadır. Mısırözü ve ayçiçek yağı çok çabuk bozulmaktadır. Bu bozulmayla trans yağlar ortaya çıkar. İnsan vücudu sağlıklı yağ olarak bu yağları algılamaz ve vücudun yapısı bozulmaya başlar. Zeytinyağının Faydaları yazımızda zeytinyağının kolesterol ve diğer hangi rahatsızlıklara iyi geldiğini bulabilirsiniz.

Kolesterol Düşürücü

Yağların Çeşitleri

Yağların 3 çeşidi bulunmaktadır. 1.si sature yağlar (doymuş yağlar), bunlar katı yağlardır. 2.si çoklu doymamış yağlardır. Ayçiçek yağı ve bitkisel yağları bu sınıfa girmektedir. 3.sü ise tekli doymamış yağlardır. Zeytin yağlar tekli doymamış yağlara girmektedir. Tekli doymamış yağlar en sağlıklı yağ çeşididir.

Zeytinyağının Faydaları Nelerdir

Kolesterol Hastaları Şekere Dikkat Etmeli

Trans yağların dışında düz bir şekilde şeker kullanımına da dikkat edilmelidir. Paket de aldığınız meyve suları, gazozlar, kolalar, çikolatalar da da bolca şeker bulunmaktadır. Çaya ve kahveye de şeker katmak aynı şekilde zararlıdır. Tüketilen miktarı artması kolesterol hastalığının oluşmasına ve diğer bir çok hastalığın oluşmasına neden olmaktadır. İnsan vücudunun biyolojik kapasitesini aştığınızda kendiliğinden uyarı vermektedir.

Kolesterol Hastalarında Beslenme-Kalp damar hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Ali Oto’nun videosundan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir