Kolay Mozaik Pasta Tarifi

Kolay Mozaik Pasta Tarifi yazımızda eskilerin ve günümüzün en çok yapılan ve en sevilen pastalarından olan kakaolu mozaik pastanın kolay yapılışı yazdık.

Kolay Mozaik Pasta Yapılışı

Malzemeler

  • 400 gram petibör bisküvi
  • 250 gram tereyağı / erimiş
  • 8-10 yemek kaşığı kakao
  • 8 yemek kaşığı pudra şekeri
  • 2 adet yumurta
  • 2 yemek kaşığı portakal reçeli / taneli
  • Çikolata sos

Hazırlanışı

400 gram petibör bisküviyi derin bir kasenin içerisine çok büyük parçalar olmayacak şekilde kırın.(Dörder parça olabilir) Bisküvileri un ufak etmemeniz gerekiyor. Bisküvilerin üzerine erimiş 250 gram tereyağını, 8-10 yemek kaşığı kakaoyu, 8 yemek kaşığı pudra şekerini ve 2 adet yumurtayı ekleyin. Her şeyi ekledikten sonra bir spatula yardımı ile bisküvileri çok kırıp ezmeden karıştırın. İlk karıştırmaya başladığınızda biraz fazla kuru ve katı gibi olsa da karıştırmaya devam ettikçe bisküviler kırılmaya başlayacak ve sıvı ile katı kıvam dengeli bir hal alacaktır. İyice karıştırdığınız taktirde her şey kıvamı güzel bir karışım haline gelecektir. Son olarak suyundan süzülmüş portakal kabuğu reçelinden 2 yemek kaşığı ekleyin ve yeniden karıştırın.

Hafif sertleşen bir kıvam yakaladığınızda tezgahın üzerine uzunca bir streç film açın. Hazırladığınız harcı streç filmin üzerine aktarın. Elinizle mümkün olduğu kadar boşlukları dolduracak şekilde bastırarak hafif tümsek şeklinde piramit formda şekil verin. Elinizin ısısı sayesinde kakao ve bisküvi arasındaki tüm boşluklar kolayca dolacaktır. Bu dokunuşları yaptıktan sonra streç filminizi her iki tarafından pastanın üstüne doğru kapatın. Kapattığınız tatlıyı yeniden elinizin ısısını kullanarak üçgen formda iyice şekillendirin. Pastayı derin dondurucuda 1-1,5 saat kadar bekletin. Tatlının içerisindeki her şey dondurucuda beklerken bağlanacak ve dilimlediğiniz de üçgen parçalar çıkacaktır. Bekleme süresi dolan tatlıyı dilerseniz üzerine çikolata sosu gezdirerek servis edebilirsiniz. Fazlasını streçleyip derin dondurucuda saklayabilir ve istediğiniz zaman çıkartıp tüketebilirsiniz.

Kolay Mozaik Pasta Tarifi-Arda Türkmen‘in videosundan yardım alınmıştır.

Yorum yapın