MutfakSağlıkYaşam

Kolay Kilo Verdiren Tavsiyeler

Kolay Kilo Verdiren Tavsiyeler yazımızda yemek öğünlerinin nasıl olacağı, yemeklerinizi hangi sıklıkla ve hangi oranlarda yemeniz gerektiğini, tokluk ve açlık hissi veren gıdaları yazdık.

Kolay Kilo Verdiren Tavsiyeler

Kolay Kilo Verdiren Tavsiyeler-Yemek Öğünleri

Sabah yapacağınız sağlam kahvaltılar sizi tok tutar ve daha az besin tüketmenizi sağlar. Sağlıklı bir form tutarsınız ve kilo alma riskinden uzaklaşırsınız. Sabah yapmış olduğunuz güçlü bir kahvaltı sizin sağlıklı bir şekilde kilo vermenize katkı sağlar. Kahvaltıda proteinli gıdalar tüketmeye özen gösterin. Ne kadar protein ihtiyacını karşılarsanız gün içinde o kadar hamur ve şeker ihtiyacını giderirsiniz. Şeker ve hamur işlerine olan ihtiyacınız kalmaz. Peynir, yumurta, yoğurt gibi besinleri tüketmeyi unutmayın.

Yemek yeme oranlarını üçe ayırın. Toplam 6 değerde yeme ölçünüz olsun. Bunun 3 tanesini sabah kahvaltıda kullanın. Yani yarısını burada tüketin. İkisini öğle yemeğinde, geriye kalan birini de akşam tüketin. Ağırlık sabah kahvaltısında olsun. Sabahtan akşama kadar olan yemede azalan bir yeme düzeniniz olsun. Bir üçgen misali düşünün. Akşam yemeğini az tutun ve protein bazlı olsun. Özellikle bir avuç kuruyemiş size çok fayda sağlayacaktır.

Kolay Kilo Verdiren Tavsiyeler-Yemek Yeme Yöntemi

Yemek Yeme Yöntemi

Sabah kahvaltınızı saat 8 gibi yapıyorsanız akşamda 6-8 arası yemek faslını bitirmeniz gerekir. İdeali akşam 6’dır. Sonrasında midenizi sabaha kadar rahat bırakarak kendisine gelmesini sağlamalısınız. Eğer açlık başladıysa proteinli gıda tüketebilirsiniz. Çok hızlı yemek yemek de kilo almanıza neden olur. Çiğnemeden yutulan lokmalar midenin zorlanmasına sebep olmaktadır. Hızlı yeyince de daha fazla yiyoruz, bunun ölçüsünü kaçırma gibi bir yanlışa düşüp hızlıca kilo alımı yaşanıyor. Bunun nedeni de tokluk sinyalleri beyne 20 dakikadan önce ulaşmamaktadır. 20 dakika boyunca ne yerseniz yiyin, açlık hissi kapanmayacaktır. Lokmaları fazla çiğnemek bizi zayıf tutacaktır. Fazla yememizi de engelleyecektir.

Kolay Kilo Verdiren Tavsiyeler-Su

Su İçin ve Hareket Edin

Bol su içmek sağlıklı kilo vermenin en iyi yollarındandır. Bu su içimini tüm güne yaymanız gerekir. Bir iki defa da içilen suyun çoğu tuvalete gitmektedir. Suyu içerken yudum yudum için. Oturarak suyu için. Suyun sıcaklığı da oda sıcaklığına yakın olursa sizin için daha iyi olur. Su içmek tüm vücudun yenilenmesi ve gençleşmesi için gereklidir.

30’lu yaşlarınızdan sonra metabolizmanız da ciddi yavaşlamalar olacağı için beslenmenin yanında egzersizlerinizi yapmaya özen gösterin. Yürüyüşler ve hafif egzersizlerle formunuzu koruyabilirsiniz. Püf nokta olarak yediklerimizi azaltmalı ve aktivitelerimizi artırmalıyız. Hem zihinsel, hem de bedensel zindelik için bunları yapmamız yararımıza olacaktır.

zeytin-yagi

Tok Tutan Besin Kaynakları

  1. Proteinli gıdalar,
  2. Yağlı gıdalar özellikle zeytinyağını kullanmayı unutmayın,
  3. Doğal haliyle tüketilen gıdalar tok tutar.

Acıktıran Besin Kaynakları

  1. Şeker acıktırır,
  2. Yağsız gıdalar acıktırır,
  3. Fast food gıdalar acıktırır,
  4. Kızartılmış gıdalar sizi acıktırır.

Kolay Kilo Verdiren Tavsiyeler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir