Ekonomi ve ParaHaber

Kobilerin İstihdama Katkısı

Kobilerin İstihdama Katkısı yazımızda kobilerin yeni başlatılan istihdam paketine hangi oranda katkı yaptıklarını ve ülkenin gelişmesi açısından önemini yazdık.

Yaşam Kalitenizi Yükseltin

Kobilerin İstihdama Katkısı ve Önemi

Küçük ve orta ölçekli şirketlerin oluşturduğu kobi sistemi ülke gelişimi açısından çok önemlidir. Ekonominin sürekliliği bu şirketlerin sağlıklı iş yapmasından kaynaklıdır. Tüm ülkeye büyük bir etkileri vardır. Kobiler ekonomik olarak nakit sıkıntısı çektiklerinde ilk yaptıkları iş eleman azaltmadır. Bu azaltma ile kısa vadede avantaj yakaladıklarını zannederler. Fakat uzun vadede eleman eksiği nedeniyle hiç bir kazanç elde edemezler ayrıca zarar da edebilirler. Burada yapılan önlem ile anlık nakit akışı sağlanır ve gider azalır, fakat uzun vadede nakit akışı azalır. Burada işletmenin eleman çıkarmak yerine farklı yollar izleyerek bu krizden kurtulması gerekir.

Kobilerin İstihdama Katkısı-Ar-Ge
Ar-Ge

Kobilerin Hayatta Kalabilmesi İçin Gerekenler

Küresel piyasalarda rakiplerinize karşı başarılı olabilmek için fiyatlarda kısıntıya gitmek zorundasınız. Rekabetin getirdiği zorunluluk olan fiyatların geriye çekilmesi müşteriye de indirim olarak yansır. Çin devletinden alınan ucuz malzemeler ile işlenmiş ürünler yapılarak maliyet azaltımına gidilir. Diğer bir unsur ürünlerde farklılık oluşturmaktır. Birbirinin aynı olan ürünler yerine kaliteli ve farklı ürünler oluşturarak müşteriyi kendinize çekmeniz gerekir. Bulunduğunuz sektörde yapılan arge, teknoloji yatırımlarını iyi takip edip kendinize uyarlamanız gerekir. Bu yönde atacağınız adımın size getirisi yüksek olacaktır. Teknolojiyi kullanmayan şirketler yavaş yavaş piyasadan çekilmektedir. Bu yatırım için de belirli bir miktarda yatırım yapmanız gerekir. Doğru teknolojiye yatırım yapmak da sizi bir adım öne getirecektir. Arge çalışmalarını yaparken müşterinin isteyeceği ürüne yönelik çalışmalar yapılması gerekir. Ayrıca doğru zamanda ürünlerin piyasaya sürülmesi zorunludur. Yoksa yapmış olduğunuz tüm arge yatırımı çöpe gider ve bu işten zararla çıkmış olursunuz.

Kobilerin İstihdama Katkısı-Kapalı Çarşı
Kapalı Çarşı

Tarihi Yarımada Bölgesindeki Kobilerin Durumu

Eminönü, Sirkeci gibi İstanbul Avrupa yakasının tarihi yerlerinde bulunan küçük işletmelerin neden markalaşmadıkları sorun teşkil etmektedir. Eskiden beridir ülkemizin tanıtımında büyük bir yeri olan esnafın neden büyümeyip, büyük işler yapmadıkları merak konusudur. Turistlerin çok olduğu bir yer olduğu için satış bakımından hiç eksikleri yoktur. Bu oradakilere büyük ihtimal yetiyordur. Fakat bir kriz anında marka olmadığınız için batma olasılığınız yüksektir. Markalaşmış bir işletmenin sabit müşterileri olduğu için yinede satış yapmaya devam eder. Tarihi yerlerde olan işletmeler eskiden bugüne gelmelerine güveniyorlar fakat hızlı bir değişim yaşanan Dünya’da bu değişime ayak uydurmaları imkansız olacaktır. Yok olma ihtimaliniz yüksektir.

Küresel krizden çıkabilmek ve ayakta kalabilmek için markalaşmanız gerekir, nakit akışını doğru yönetmeniz gerekir, ürünlerinizde farklılaşmaya gittiğinizde içinde bulunduğunuz rekabetten avantajlı çıkacaksınızdır.

Kobilerin İstihdama Katkısı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir