Koah Nedir? Koah Hastalığı Öldürür mü?

Koah Nedir? Koah Hastalığı Öldürür mü? yazımızda Koah hastalığının ne olduğunu, Koah’ın görülme sıklığını, öldürme oranını ve sigara ile olan ilişkisini yazdık.

Koah Hastalığı Nedir? (Obstrüktif Akciğer Hastalığı)

Koah: Solunum yollarının, bronşların kronik yani uzun süren ilerleyici, daraltıcı hastalığıdır. Koah sağlığının en büyük nedeni sigara dumanına maruz kalmak ya da sigara kullanımıdır. Sağlıklı nefes alımına engel olmaktadır. Akciğer dış ortamla ilişkili tek organımızdır, her nefes alışverişimizde dışarıda ne varsa içimize girip çıkar. En çok içe çekilen zararlı duman veya partikül sigaradır. Hava kirliliği, atıkların oluşturduğu kirlilik diğer etkenlerdir. Kirlenmeye en fazla müsait olan organ olduğu için iyi bakılması gerekir. Bu nedenle çok sık kirlenebilir ve temizlenmesi için müdahale gerekmektedir. Diğer organlarımız kirlenmezken, akciğerimiz kirlenir.

Tütünsüz Dünya Günü

Koah Görülme Sıklığı-Koah Hastalığı Öldürür mü?

Tüm dünyada yaklaşık olarak 600 milyon insan Koah hastalığından muzdariptir. 1.8 milyar insan sigara tüketiyor ve her gün 1 paket sigara bitiriyorlar. Yıllık 2 trilyon dolarlık bir sigara ekonomisi var. Tüm ülkelerin sağlık giderlerinin %4’ü sadece Koah hastalığının tedavisi içindir. Bu oran çok ciddi bir rakamdır ve sigara içilmesi insanların başına beladır. Koah, ölüm nedenleri arasında 3.sırada yer alırken, kış ayları baz alındığında 1.sıradadır. Kış aylarında aciller Koah hastaları tarafından doldurulur ve ölüm durumları en çok bu zamanlarda gerçekleşir. Havanın soğuması ve kış aylarında olunması insanların ölmesine daha da çok etki eder. Koah’ın önlenebilir bir hastalık olduğu biliniyor, fakat durumun insanlara bağlı olduğunu göstermektedir. Ölmek isteyen insanlar sigara içerek kendi sonunu hazırlıyorlar. Kasım-Mayıs aralığında çok fazla Koah’a bağlı ölümler gerçekleşir. Bu zaman dilimine sağlıkta Yaprak Dökümü adı verilir.

Akciğer Kanseri ve Tedavisi

Koah-Akciğer İlişkisi

İnsanlara akciğer kanseri ya da Koah teşhisi koyulacağı zaman Koah’ı tercih etmek istiyorlar. Akciğer kanseri onlara daha çok riskli geliyor. Koah hastalığı daha az tehlikeli olarak görülür. Koah ve akciğer kanseri hastalıkları aynı organın aynı yerinde başlayan hastalıklardır. İkisinde de kişiler sigara dumanını çektiği zaman inflamasyon ortaya çıkar. Tetikleyici bir faktör oluşur. Bu faktör iltihaplanmayla başlar, kansere kadar gider. Sigara dumanını içinize çok derin çekerseniz amfizem, az çekerseniz kronik bronşit olursunuz. Amfizem daha tehlikelidir. Akciğer naklinden başka kesin çözümü yoktur. Kronik bronşit tedavi edilebilir. Akciğer kanseri teşhisi koyulduğu zaman ömrünüz kısadır, fakat Koah hastalığı teşhisi koyulduğu zaman tedavilerle ömrünüz 20-30 yıla kadar uzayabilir. Akciğer kanserinde çabuk yaşayıp erken ölürsünüz, Koah’ta uzun yaşayıp hastalıktan sürünürsünüz. İkisi de yaşamınızı berbat eder.

Dolar

Koah Hastalığının Neden Olduğu Maddi Kayıp

Koahlılarda en büyük kayıpta iş gücüdür. İnsanlar tedaviye gelirler ve yanlarında 2-3 kişiyi refakatçi olarak getirirler. Amerika‘da 2017 yılında Koah hastalığı tedavisi için 100 milyar dolar harcanmıştır. Bunun 50 milyar doları iş gücü kaybı, 50 milyar doları da sağlık giderleri oluşturur. Bir Koah hastasını bir yerden alıp götürmek için en az 3 kişi gerekir. Diğer insanlarında iş gücü kaybı yaşamasına neden olur.

Sigara içen insanlar, ölüm korkusu yaşadıkları zaman sigarayı anında bırakırlar. Sigarayı bırak demeyle sigarayı bırakmazlar. Gözleriyle sonucunu gördükleri zaman inanırlar. İnsanlar sigara içmedikleri zaman Koah hastalığına yakalanma riskleri ve akciğer kanserine yakalanma riskleri %95 oranında azalmaktadır. Yani en büyük nedeni sigaradır. İnsanlar kanlı balgam ve solunum yetmezliği başlamadan sigarayı bırakmıyorlar.

Koah Nedir? Koah Hastalığı Öldürür mü?-Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Yalçın Karakoca’nın videosundan yardım alınmıştır.

Yorum yapın