Bilim ve TeknolojiNasıl Yapılır

Klasik Konsol Oyunlarını Bilgisayarda Oynamak

Klasik Konsol Oyunlarını Bilgisayarda Oynamanın Yolu

Klasik Konsol Oyunlarını 1980’li yıllardan itibaren hayatımıza almışızdır. Günümüzde yaş ortalaması 25 ve üstü olan herkesin çocukluk ve gençlik dönemlerinde önemli bir yer tutmaktadır. Bu konsollar sayesinde ilk oyunculuk deneyimlerini yaşayan kişiler aradan uzun yıllar geçmesine rağmen o dönemlerde oynadığı oyunları unutamamaktadır. Eğer siz de o unutamayan kitle arasındaysanız ve nostalji yaparak kısa bir süreliğine bile olsa eskilere gitmek istiyorsanız bu artık mümkün. Üstelik herhangi bir ücret ödemenize de gerek yok ve ayrıca üst segment oyun bilgisayarına da. Minibook tarzı dizüstü bilgisayarınız bile nostalji yapmanız için yeterli olmaktadır.

Emülator Programları, Rom (Oyun) Dosyaları ve Kurulumu

Konsol oyunlarını bilgisayarınızda oynamak için ilk yapmanız gereken şey özlemini çektiğiniz konsolun “Emülatör” adlı programını bilgisayarınıza indirip kurmaktır. Programı kurduktan sonra da “Rom” olarak adlandırılan oyun dosyalarını bilgisayarınıza indirerek emülatör programıyla çalıştırıp oynamaya başlayabilirsiniz. İndireceğiniz bu programların boyutu oldukça küçük olduğu için de kota aşımı ve uzun indirme süresi bakımından da avantajlı konumda olacaksınız. İndirdiğiniz bu oyunları klavye ile oynayabileceğiniz gibi, joystick ile de oynamanız mümkün. Hatta tam nostalji yapmak isterseniz şahsi tavsiyem bilgisayarınızı HDMI kablo aracılığıyla televizyonunuza bağlayarak oynamanız olacaktır. Bu sayede indirdiğiniz oyunları yüksek çözünürlükte ve dev ekranda oynama keyfine de ulaşabilirsiniz.

Eğer tercihiniz mobil cihazlardan yana olacaksa da bu olanaklardan faydalanmanız yine mümkündür. Yapmanız gerekenler ise sadece cihazınıza uygun bir emülatör programı kurup oyun dosyalarını yüklemek.

Başta Nintendo firmasının “Nes, Snes ve N64”; Sega firmasının “Mega Drive-Genesis, Game Gear, Dreamcast” oyun konsollarının emülatörleri ve oyunları olmak üzere çok sayıda konsolun emülatör programlarının ve oyunlarının bulunduğu siteler mevcuttur. Bu siteler sayesinde kendinize bir klasik oyun arşivi yapıp istediğiniz zaman ve istediğiniz yerde bu oyunlarla geçmişe yolculuk yapabilirsiniz.

Aşağıda vereceğim bağlantılardan bu sitelere ulaşabilirsiniz. İlgili sitelerde hem oyun hem de emülatör programlarını temin edebilirsiniz. Şimdiden herkese iyi oyunlar dilerim.

Bağlantılar

http://doperoms.com/

https://www.emuparadise.me/

https://www.loveroms.com/

http://coolrom.com/

Klasik Konsol Oyunlarını Bilgisayarda Oynamak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir