İçeriğe geç
Anasayfa » Kişisel Gelişim » Kişinin İlgi Alanına Göre İş Yapmasının Önemi

Kişinin İlgi Alanına Göre İş Yapmasının Önemi

Kişinin İlgi Alanına Göre İş Yapması

Kişinin İlgi Alanına Göre İş Yapmasının Önemi yazımızda sürekli değişen iş yaşamında sevilen işi yapmanın önemi, yapılan işin en iyisini yapmak, işe gitmenin değerini anlamak ve ülkemizde çocukların büyüyene kadar olumsuz söz ve davranışlara maruz kalmasını yazdık.

Sürekli Değişen İş Yaşamı ve Kişinin İlgi Alanına Göre İş Bulması

İş hayatında aynı işte uzun süre çalışma garantisi bulunmamaktadır. Japonya’da aynı işte çalışma süresi 10.7 yıl, Amerika’da 6.5 yıl, ülkemizde bu oran daha da düşüktür. Ömür boyu bir iş garantisi yoktur. İnsanlar gerçek ilgisinin peşinden koşmalıdır. Meslek seçiminde öncelik para kazanma olmamalıdır. Sevdiği işi yapmak, kişiye hem mutluluk hemde para kazandıracaktır. Kişinin neye hevesi olduğunu bulması çok önemlidir. Sanatsal, ticari, iletişim, teknoloji, insan ilişkileri v.s alanlarda kişinin ilgi alanını bulması çok önemlidir. Çocuğun meslek seçiminde, izlenilmesi ve hangi yöne ilgisinin olduğu bulunması, geleceği adına çok önemlidir. Doktor, mühendis, avukat olunması her kişiyi mutlu etmeyecektir.

Yoksulluk Sınırı Aylık Ücreti

Kişinin İlgi Alanına Göre İş Yapmasının Önemi

İnsanlar yüreğinin götürdüğü yere gitmelidir. Risk almak belki zor olacaktır, fakat elde edilen huzur ve mutluluk buna değecektir. Meslek seçiminde istikrar çok önemlidir. Bir mesleği seçtikten sonra onda uzun süren deneyim, tecrübe ve bilgi kazanmak çok önemlidir. Yapılan işi sevmek, kişiyi başarıya taşıyacaktır. Çoğu insan işlerine istemeyerek gitmektedir. Ayakları onları ters istikamete götürmek ister ama mecbur olduğu için işine gitmesi gerekir. Bazıları da vardır ki, işini severek yapar ve her ne iş olursa olsun o işten mutluluk duyar. İşini yapan kişinin, işinde daha iyi ne yapabiliri ve daha iyi nasıl olunuru düşünmesi gerekir. Yapılan işte diğer insanlara nasıl bir fayda sağlanabiliri de iyice düşünmek gerekir. Kişilerin kendilerini geliştirecek şeyler yapması önce kendisinin yararına dokunur, sonra diğer insanların faydasına olur.

Japonya Gezisi

İşin Önemi ve En İyisini Yapmak

İnsanlar üniversite öğretimi bittikten sonra da sürekli olarak kendilerini geliştirecek şeyler bulmalıdır. Üniversiteyi bitirene iş dünyası kucak açmamaktadır. Nitelikli elemanlara şuanda iş dünyanın ihtiyacı vardır. Kişinin hangi işte olursa olsun en iyisini yapması, onun kendisine olan saygısı ve diğer insanlara olan saygısını göstermektedir. Çok çalışanın bir gün hak ettiği şeyi alacağı kesindir. Japonların iş yaşamında bu kadar başarılı olmasının en büyük nedeni öncelik olarak çalıştıkları şirketleri görmesidir.

Türkiye’de ise genel çalışan profili öncelik olarak kendilerini görmektedir. İşi olan insanların işi olmadıklarını düşünmesi ve işsiz kalmanın nasıl bir duygu olduğunu fark etmesi, onların işe bakışını değiştirecektir. İşin kutsallığını ve her gün evinden kalkıp işe gitmenin saygınlığını anlamalarını sağlayacaktır.

Çocuk neden yalan söyler

Kötü Sözlerle Büyüyen Çocuklar

Ülkemizde çocuklar büyütülürken birçok olumsuz söz ve düşünceye maruz kalmaktadır. “Bundan adam olmaz”, “Bir baltaya sap olmaz”,”Bundan ne köy neden kasaba olur”,”Bu kız kocaya gitsin, 3 gün sonra geri gelir” bu türlerden bir sürü olumsuz sözler, çocuklara daha baştan söylenerek gelecekleri karartılmaktadır. Bu kadar olumsuzlukların ardından nasıl bir başarı gerçekleşebilir ki. Çocuklar büyüyene kadar bir çok olumsuz söz ve laf ile karşılaştığı için, özgüvenleri de o yönde azalmakta ve iş yaşamında da başarılı olma ihtimalleri düşmektedir.

İş yaşamında kişiler kendilerine pozitif telkinler vermelidir, negatif telkinler sizi eski yıllara götürür ve başarısız olmanıza neden olur. İş hayatında da çalışanlar birbirlerine desteklemelidir ve birbirlerine yarım etmelidir. Takım çalışmasıyla hem çalışanlar kazanır hemde şirket kazanır.

Kişinin İlgi Alanına Göre İş Yapmasının Önemi-Sosyolog ve Yönetim Danışmanı İsmail Karasu’nun videosundan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir