Kışın Alınan Kilolar Nasıl Verilir?

Kışın Alınan Kilolar Nasıl Verilir? yazımızda kış aylarında alınan fazla kilolardan kurtulmanın yolu, beslenme planınızın bahar aylarında nasıl olması gerektiği ve aşırı kilo probleminin çözünüm yolunu yazdık.

Kış Kilolarından Kurtulma

Kış aylarında vücudumuz yağ depolar. Milyonlarca yıl boyunca insanoğlu kışları gıda bulmakta zorlanmıştır, bu yüzden de insanların genlerinde kışları alınan besinleri depolamak gibi bir işlem yerleşmiştir. Şimdiki gibi soğuk hava depoları ve buz dolapları yoktu. Kışı vücudumuz hafif yağlanarak geçirir bu sayede daha az üşür ve açlığa karşı kendini korumaya alır. Bu nedenle de kışa giren insan yağlanır ve bu da gayet doğaldır. Biyolojik yapılanmanın doğa ile uyumu neticesinde yaşanır. Baharın gelmesiyle birlikte Nisan ayında karbonhidrat tüketiminin azaltılması kilo vermede faydalı olacaktır. Artık vücut ısınmaya ihtiyaç duymadığı için karbonhidrata gerek de duymamaktadır. Şeker, nişasta ve un kullanımında ve tüketiminde araya biraz mesafe koymak gerekecektir. Beslenme planınızda %25 kadar kalori oranını azaltın. Bu kısıtlamada özellikle karbonhidratlar yer almalıdır. Yağ, sebze ve protein alımında her hangi bir kısıtlamaya gitmenize gerek yoktur. Fiziksel aktivite de ise minimum %25, ortalama ise %50’lik bir artış yapılması gerekir. Daha az kalori alımının yanında daha fazla hareket etmek doğru beslenme planı olacaktır. Kış kilolarından böylece rahatlıkla kurtulacaksınız. Her gün kaç dakika yürüyüş yapıyorsanız, yürüyüş oranınızı arttırarak harcadığınız kalori miktarını arttırmalısınız. Bu söylediklerimiz alınan birkaç fazla kilo için geçerlidir. Aşırı kilolarda mutlaka hekime başvurulmalıdır.

kilo-kontrolu

Aşırı Kilo Problemi

Her kalori aynı değildir. Karbonhidrattan alınan kalori ile proteinden alınan kalorinin yağa dönüşme ihtimali birbirinden çok farklıdır. Özellikle tatlı tüketiminin azaltılması gerekecektir. Yaza kendinizle barış bir şekilde ve fazla kilolardan kurtulmuş bir şekilde girmek istiyorsanız beslenme kontrolünü ve fiziksel aktivitilerinizi kontrol etmelisiniz. Kilo problemini çözmek ayrı bir konu olurken, kıştan kalan kiloları çözmek de ayrı bir konudur. Aşırı kilo problemi olanların sorunlarını çözmeleri daha uzun bir süreçtir. Kilo problemi yaşayanlar neden kilo aldıklarını iyice araştırmalıdır. Fotokopi diyetlerle zayıflamaya çalışmayın. Uzman kişilere başvurarak size özel beslenmeyi hayatınıza geçirin. Herkesin kendi bünyesi kendine özeldir, kendi metabolizması kendine özeldir. Aşırı kilo oluşmasına bir takım organlarda neden olabilmektedir. Bu nedenle genel diyetler yapılmaması tavsiye edilmektedir. Bolca sıvı tüketilmesi önerilmektedir. Özellikle su içmek kilo vermede çok etkilidir.

Kışın Alınan Kilolar Nasıl Verilir?-Prof. Dr. Osman Müftüoğlu’nun videosundan yardım alınmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir