Kış Sürüş Teknikleri

Kış Sürüş Teknikleri yazımızda kış mevsiminde araç kullanırken nelere dikkat edilmesi gerekir, nasıl önlemler almak gerekir ve sürüşlerde ki püf noktaları yazdık.

Kış Sürüş Teknikleri-Araç Bakımı

Kışın araç kullanırken normal zamanlara göre bir çok farklılık ve zor durumla karşı karşıya gelinebilmektedir. Özellikle soğuk ve gece şartlarında yollarda buzlanmalar olmaktadır. Gündüzlerde ise yağışlar, su birikintileri ve buzlanmalar aracın kullanımını zorlaştırmaktadır. Bu gibi durumlara önlem almak için kış şartlarına geçilmesi gerekir. Kış şartlarına geçişte öncelik aracı hazırlamaktır. Araçta kışın en çok ihtiyaç duyulan şey elektrik tesisatının iyi olmasıdır. Farlar daha çok akşamları çalışacak olması elektriğin tam çalışmasını gerektirmektedir. Sileceklerin camları iyi temizliyor olması gerekiyor. Antifrizli motor suyunun bulunması gerekiyor. Aracın camlarının iyi temizleniyor olması yolu daha iyi görebilecek hale gelmenizi sağlayacaktır. Kış araç bakımı mutlaka tam yaptırılmalıdır.

Aralık Aylarında Yaşanmış Tarihi Olaylar-Soğuk

Kış Lastiğinin Önemi

Kışın mutlaka araçlarda kış lastiği kullanılmalıdır. Bazıları kış lastiğine kar lastiği diyebilir, fakat sizin kış geldiğinde mutlaka kış lastiği taktırmanız can ve mal güvenliğiniz için çok önemlidir. Yazın yaz lastiği kullanmak ve kışın kış lastiği kullanmak en doğru seçimdir. Karın yağmasını beklemek tehlikelidir. Kış lastiği kullanımı son yıllarda ciddi oranda artmıştır. Konforlu ve güvenli olması kış lastiğinin en büyük avantajlarıdır. Herhangi bir zorlu koşulda kalındığında kış lastiği imdada yetişmektedir. Zincir kullanmadan, kış mevsiminde rahatlıkla yolculuk edebilirsiniz. Aşırı buzlanmalarda zincir kullanınız. Kış koşullarının yaşandığı yerlerde kış lastiği kullanmak tavsiye edilmektedir. Araç lastiklerinin iyi bir yerde saklanması gerekir. Lastikleri saklarken içinde jant yok ise lastikleri dikey bir şekilde saklamalısınız. Lastikleri siyah ve kalın bir poşet içerisinde saklayınız. Lastikleri rutubetsiz bir ortamda saklamalısınız. Jantlı olan lastikleri üst üste dizip saklayabilirsiniz.

Kia Niro İnceleme

Sürücülere Uyarılar

Kışın ortalama hızların azaltılması gerekmektedir. Özellikle otobanlarda 120 yerine 90-100 km hızlarla gidilmesi gerekir. Sürücülerin yola dinlenmiş bir şekilde çıkması gerekir. Aşırı yemek yedikten sonra yola çıkmamaya çalışın. Kışın sürücülerin ani fren yapmaktan uzak durması gerekiyor. Sürücülerin araç bagajında kış kıyafetlerini bulundurması tavsiye edilmektedir. Battaniye, kıyafet, ayakkabı ve mumun araç bagajında bulundurulması gerekir. Sürücülerin araç pedalını hissedebileceği ayakkabı tercih etmesi gerekir.

Kış Sürüş Teknikleri.

Yorum yapın