Anasayfa » Sağlık » Kırılgan Tırnaklardan Ağrıyan Kaslara Kadar Daha Fazla Protein Tüketmeniz Gereken Fiziksel İşaretler

Kırılgan Tırnaklardan Ağrıyan Kaslara Kadar Daha Fazla Protein Tüketmeniz Gereken Fiziksel İşaretler

Sporcu Beslenmesi İçeriği

Kırılgan Tırnaklardan Ağrıyan Kaslara Kadar Daha Fazla Protein Tüketmeniz Gereken Fiziksel İşaretler

Sporcu Beslenmesi İçeriği

Kırılgan Tırnaklardan Ağrıyan Kaslara Kadar Daha Fazla Protein Tüketmeniz Gereken 4 Fiziksel İşaret

Protein vücudun en iyi şekilde çalışmasını sağlamak için gereklidir. Yeterince tüketmiyorsanız, kas kaybedebilir ve egzersizlerden kurtulmak için mücadele edebilirsiniz. Diyetisyen Nichola Ludlam-Raine, zayıf saç, tırnak ve cilt de bir işaret olabilir, dedi.

Protein, sağlığı korumak için gerekli olan ve vücudumuzdaki her hücrenin doğru çalışması için ihtiyaç duyduğu temel bir makro besindir. Diyetisyen Nichola Ludlam-Raine, Batı dünyasında, insanların ABD’de önerilen günlük 50 gramlık “nispeten düşük” alım miktarını karşılamaması nadirdir, ancak optimal işlev için bireysel gereksinimler, aktivite seviyelerine, beslenme düzenine, yaşa, ve fitness hedeflerine göre değişir.

Aktif iseniz veya vücut yağını kaybetmeye çalışıyorsanız, fitness uzmanları protein alımınızı vücut ağırlığınızın kilogramı başına 0,9 grama kadar artırmanızı ve alımı gün boyunca eşit olarak dağıtmanızı önerir. 73 kilo ağırlığındaki biri için bu, günde 144 grama kadar protein tüketmek anlamına gelir.

Protein doyurucudur, yağ ve karbonhidratlardan daha yüksek bir termik etkiye sahiptir (yani vücudun onu sindirmek için daha fazla enerji kullandığı anlamına gelir), bir kişi yağ kaybederken kas bakımına yardımcı olur ve kasların egzersizlerden sonra iyileşmesine yardımcı olur. Yeterince protein yemiyorsanız, kas kaybedebilirsiniz; zayıf cilt, saç ve tırnaklara sahip olmak; daha fazla açlık hissetmek; Ludlam-Raine, egzersizden sonra iyileşmek için mücadele ettiğini söyledi.

Yeterince tüketmeyebileceğiniz dört fiziksel işarete bakalım:

Sadece Şınav Çekmek

Kas Kaybı

Ludlam-Raine, kas kütlesi doğal olarak 40 yaşından sonra (sarkopeni olarak bilinir) azalmaya başlar, bu nedenle yaşlandıkça yeterli protein almanın özellikle önemli olduğunu söyledi.

Bu nedenle yaşlı yetişkinler için protein gereksinimleri daha yüksektir: Protein ve yaşlanma alanındaki araştırmacılar, yaşlı yetişkinler için günde vücut ağırlığının kilogramı başına (veya daha yüksek) 1,2 ila 2 gram protein tüketilmesini önermektedir.

Ludlam-Raine: “Vegan diyeti gibi belirli bir beslenme düzenini takip ediyorsanız ve/veya kilo vermek için kalori alımınızı azaltıyorsanız, yağla birlikte kas kütlesi kaybı riski artar, bu nedenle günlük öğünlerinizin her biri protein kaynağına sahip olması önemlidir.” dedi

Zayıf Cilt, Saç ve Kırılgan Tırnaklardan İşaretler

Saçlarınız ve tırnaklarınız zayıfsa ve cildiniz elastikiyetini kaybettiyse, yeterince protein tüketmediğinizin bir işareti olabilir.

“Diyette protein eksikliği, saç ve tırnakların kırılgan hale gelmesine ve hasara karşı daha duyarlı olmasına neden olabilir, çünkü proteinler (keratin gibi) vücudun organlarını ve dokusunu oluşturan hücrelerin yapısında ve işlevinde önemli bir rol oynar. ” dedi Ludlam-Raine. Protein, cilt gücünün korunmasına da yardımcı olur.

İştah Artışı

Açlıkla mücadele ediyorsanız, bunun nedeni genel olarak yeterince yemek yememeniz veya yeterince protein tüketmemeniz olabilir. Ludlam-Raine, “Protein, karbonhidratlar ve yağlara kıyasla en doyurucu besindir ve bu nedenle diyetinizde protein eksikliği varsa, yemekten sonra ‘dolu’ hissetmek daha zor olabilir” dedi.

Zayıf Egzersiz Kurtarma

Egzersizden sonra vücudunuzun tekrar iyi hissetmesinin uzun zaman aldığını fark ederseniz, bu aynı zamanda protein alımınızın çok düşük olduğunun bir işareti olabilir.

Ludlam-Raine, “Büyüme ve onarım için protein gereklidir, bu nedenle egzersiz sonrası, özellikle kuvvet egzersizleri yaptıktan sonra yeterli protein almıyorsanız, kaslarınızın bir sonraki antrenmanınızdan önce büyüme ve iyileşme yeteneği azalır.” Dedi.

Bu, kas ağrısı ve yorgunluk olarak kendini gösterebilir, bu da gelecekteki antrenmanlarınızda elinizden gelenin en iyisini yapmak için mücadele edebileceğiniz anlamına gelir. Protein sadece antrenmanlardan sonra önemli değildir – gün boyunca düzenli aralıklarla biraz protein tüketmek en iyisidir.

Kırılgan Tırnaklardan Ağrıyan Kaslara Kadar Daha Fazla Protein Tüketmeniz Gereken Fiziksel İşaretler-Kaynak: insider.com

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir