İçeriğe geç
Anasayfa » Seyahat » Kınalıada Seyahati

Kınalıada Seyahati

Kınalıada Seyahati Gezilecek Yerler

Kınalıada Seyahati yazımızda Kınalıada’nın tarihi, kiliseleri, Kınalıada’da gezilebilecek yerler ve Kınalıada içerisinde yapabileceğiniz aktiviteleri yazdık.

Kınalıada Seyahati

Kınalıada, prens adaları tabir edilen adalardandır ve İstanbul’a en yakın ada olarak dikkat çeker. Prens adalarının en küçüğü olarak da çabucak gezebileceğiniz bir adadır. Bizans zamanında sürgün edilen kişiler buraya getirilirdi. Ayrıca adadan çıkartılan taşlarla İstanbul’un surları inşa edilmiştir. Kadıköy, Bostancı ve Kabataş’tan kalkan vapurlara binerek Kınalıada’ya ulaşabilirsiniz. Deniz taksi ve özel firmalara ait vapurları da kullanabilirsiniz. Kınalıada adını demir ve bakır madenlerinin etkisiyle ve kızıla benzer toprağın etkisiyle almıştır. Kınalıada, prens adaları içerisinde en fazla konut yapılan adadır. Kınalıada da manzara izlemek isterseniz Çınar tepesi, Teşrifiye tepesi ve Manastır tepesi tüm adayı izlemenizi sağlayacaktır. Adayı baştan aşağıya yürümek isterseniz toplam yarım saatinizi alacaktır. Manzaranın resmini çekerek giderseniz bu zaman uzayacaktır.

Kınalıada Seyahati-Prens Adaları
Prens Adaları

Kınalıada’da Gezilecek Yerler

Kınalıada’nın ikliminin sert ve ağaçlı olması nedeniyle İstanbullu yazlıkçılar bu aday başlarda gelmemiştir. Kınalıada’ya ilk yerleşenler 19.Yüzyılda İstanbullu Ermeniler olmuştur. Ermenilerin kullandığı Ermeni Ortodoks kilisesi ;Surp Krikor Lusavoriç kilisesi burada yer almaktadır. Bu yapının temeli 1854 yılında atılmıştır. Kilisenin yanında Hristiyan ve Müslüman kişilerin mezarları yan yanadır. Bir diğer manastır Hirostos Manastırı‘dır. Günümüzde Ortodoks öğrencileri için bir yaz kampı olarak kullanılmaktadır. Manastır tepesi burada bulunmaktadır. Kınalıada Cami 1964 yılında yapılmıştır. Kınalıada Cami’si alışıla gelmiş cami mimarilerinden farklı bir tasarımda inşa edilmiştir. İkiz Sirakyan Evleri Kınalıada’da görmek isteyebileceğiniz tarihi yapılardır. 1900’lü yıllarda bu yapılar yapılmıştır ve siz iskeleden indikten sonra ilk göreceğiniz binalardır.

Kınalıada’da Yapılacaklar

Ayazma plajında yüzün ve yemek yiyin. Ayazma plajına yürüyerek gidebileceğiniz gibi ufak tekneler ile de gidebilirsiniz. Özel plaj ve halk plajı Ayazma’da bulunmaktadır. Bisiklet kiralayarak adaya dolaşın. Adaya komple yürüyerek gezin. Manastır tepesine çıkın ve manzara keyfi yaşayın. Bahar pastanesi’nde dondurma ve tatlı yiyin. Bol bol fotoğraf çektirin. Balık keyfi yapın. Pembe köşk’de konaklayabilirsiniz. Kınalıada eski mimarisiyle ve yeni yapılarıyla misafirlerini karşılamaya hazırdır.

Kınalıada Seyahati.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir