İçeriğe geç
Anasayfa » Haber » Kimlik Hırsızlığına Karşı Alınacak Önlemler

Kimlik Hırsızlığına Karşı Alınacak Önlemler

Kimlik Hırsızlığına Karşı E-devlet Kontrolü

Kimlik Hırsızlığına Karşı Alınacak Önlemler yazımızda kimlik bilgilerinin çalınmasıyla insanların ne gibi kötü durumlara düşeceğini ve e-devlet üzerinden hangi sorgulamaları yaparak tehditlerin kontrol edileceğini yazdık.

Kimlik Hırsızlığına Karşı Tedbirler

Kimlik hırsızlığıyla insanların bilgileri alınarak çeşitli şekillerde zararlar verilmektedir. Kimlik bilgileri çalındığı için maddi ve manevi zarara uğrayan insanlar hiç de az değildir. Siz de bir anda beklenmedik bir vergi borcuyla veya isminize açılmış bir cep telefonu numarasının yüklü faturasıyla karşı karşıya kalabilirsiniz. E-devlet üzerinden sunulan hizmetlere arada sıra bakarak adınıza sahtekarlık yapılıp yapılmadığını kontrol edebilirsiniz. Kimlik bilgilerinizin çalınmasına karşı alabileceğiniz bazı önemler şunlardır:

E-Devlet ile Sunulan

Alınabilecek Önlemler

E-devlet’e üye olmak ve giriş yapmak için öncelikle PTT şubelerine gidip e-devlet şifresi almanız gerekiyor. E-devlette sunulan hizmetlerin bazılarına bakabilirsiniz.

  • E-devlette adınıza kayıtlı bütün telefon hatlarını kontrol edin. Bilginiz dışında telefon hattı üzerinize kayıtlıysa savcılığa şikayette bulun. Bütün operatörlere, mevcut numaranızı belirtip bilginiz ve imzanız dışında yeni hat açtırmak istemediğinizi içeren imzalı dilekçe yollayabilirsiniz.
  • E-devletten mahkeme dava dosyalarını düzenli olarak takip edebilirsiniz. Adınıza herhangi bir dava açılırsa sistemde görülecektir. Sizde bilginiz dışında açılan davaya karşı şikayette bulunabilirsiniz. Zamanı geçen davalar başınızı çok ağrıtacaktır.
  • E-devletten trafik cezalarınızı kontrol edin. Sizin üzerinize araç kayıtlı değilse bile arada sırada bakın. Adınızı ya da plakanıza ceza kesildiyse buradan görebilirsiniz.
  • E-devletten vergi borçlarınızı, HGS ve OGS geçiş ihlallerinizi sorgulatın.
  • Elektrik, su, doğalgaz merkezlerine gidip abonelik numaranızı belirtin ve “Bilgim ve imzam dışında yeni abonelik açtırmayacağım, açılırsa bundan doğacak borçlardan kurumun sorumlu olacağını” içeren dilekçe verin.
  • Banka hesaplarınızı dikkatli bir şekilde mutlaka kontrol edin. Hesaplarınızda ki Eft/Havale v.b işlemlerinizin limitlerini sıfırlayın veya tamamen kapatın. Gerektiğinde açın daha sonra yine kapatın.
  • Sanal ortamda mail ve IP adresiniz kötü niyetli insanlar tarafından ele geçirilebilir. Bu yüzden kablosuz internetinizi kontrol edin ve ortak alanlarda kimlik bilgilerinizi, şifrelerinizi v.s bulundurmayın. Aksi halde başınıza ciddi sıkıntılar gelebilir.

Kimlik Hırsızlığına Karşı Alınacak Önlemler-İnsan ve Hayat Dergisi‘nden yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir