Kilo Vermede Sorun mu Yaşıyorsunuz? Yemek Yemekten Kaçınmanız Gereken Saatler

Kilo Vermede Sorun mu Yaşıyorsunuz? Yemek Yemekten Kaçınmanız Gereken Saatler

Kahvaltı Yapmak-Sağlıklı Besin

Kilo Vermede Sorun mu Yaşıyorsunuz?

Uzun zamandır sağlığın sırrının bir kral gibi kahvaltı yapmak, bir prens gibi öğle yemeği ve bir yoksul gibi yemek yemek olduğu söylenmiştir.

Şimdi, bilim adamları bir adım daha ileri gittiler – forma girmenin en iyi yolunun öğleden sonra 3’ten sonra tüm öğünlerden kaçınmak olduğu sonucuna vardılar.

Aralıklı oruç son yıllarda popülerlik kazanmıştır. Savunucular, öğün atlamanın, günün her saati yiyeceğe erişimi olmayan avcı-toplayıcı atalarımızın alışkanlıklarını taklit ettiğini öne sürüyorlar. Diyetler ve yaşam tarzları üzerine 250 araştırmayı inceleyen araştırmacılar, günde yaklaşık 15 saat oruç tutmanın sağlık ve kilo kaybı için en uygun olduğu sonucuna vardı.

Kilo vermek için erken yiyin

Araştırma, erken yemek yiyen diyetisyenlerin önemli kilo kaybı sağlama olasılığının daha yüksek olduğunu buldu. 12 hafta boyunca kalori kontrollü diyetler üzerine kadınlar üzerinde yapılan bir araştırma, öğünlerinin çoğunu günün erken saatlerinde yiyenlerin, gün boyunca aynı kalorileri yiyenlere göre 11 libre daha fazla kaybettiğini buldu. Kanıtların en son incelemesinde, bilim adamları erken ziyafet çekmenin bir dizi başka sağlık yararı ile ilişkili olduğunu buldular – kan basıncını, iltihabı ve diyabet için risk faktörlerini azaltmak.

Diyet yapanlara aynı kaloriler verildiğinde, günün erken saatlerinde yemek yemek, daha fazla kilo kaybıyla bağlantılıydı. Ve diğer çalışmalarda, zayıflayanlara diyetleri üzerinde daha fazla serbestlik verildiğinde, günün erken saatlerinde yemek yemenin iştahı düzenlediği ve genel kalori alımını azalttığı görüldü.

Hollanda’daki Avrupa Obezite Kongresi’nde sunulan bulgular, en iyi sonuçların tüm öğünleri 14:00 veya 15:00’ten önce yemekten geldiğini öne sürdü. Bilim adamları, bu kalıba bağlı kalmanın vücudun sirkadiyen ritimleri ile en iyi şekilde çalıştığını, doğal vücut saatinden yararlandığını, kan şekerini işlemede ve sağlıklı bağırsak bakterilerini güçlendirmede daha iyi olmasını sağladığını söyledi.

Kış Aylarında Kilo Kontrolü

‘Zaman kısıtlı yemek’ popüler hale geliyor

ABD, Birmingham’daki Alabama Üniversitesi’ndeki Uyku ve Sirkadiyen Araştırma Merkezi’nin doçent ve yardımcı direktörü Dr Courtney Peterson şunları söyledi: “Zaman kısıtlı yemek yeme çılgınca popüler hale geliyor. İnsanlar genellikle sekiz ila 10 saatlik bir aralıkta yemek yiyorlar ve bu nedenle günde 14 ila 16 saat arasında etkili bir şekilde oruç tutuyorlar.”

Araştırmacı, tutarlı yemek zamanlarının sağlığı artırmaya yardımcı olduğunu ve değişen alışkanlıklardan kaynaklanabilecek bir tür “metabolik jetlag”dan kaçındığını söyledi.

Dr Peterson, “Faydaların her gün aynı yemek zamanı penceresi olduğunda geldiğini düşünüyoruz” dedi. “Bunun nedeni, sirkadiyen sistem adı verilen dahili bir biyolojik saate sahip olmanızdır.

“En yüksek uyanıklığınız, testosteron üretiminiz ve çoğu insanda en iyi kan şekeri kontrolünüz sabahtır. Yani metabolizmanız bir nevi optimize edilmiştir. “Bu optimal sirkadiyen ritimlere sahip olmakla ilgili gerçekten önemli olan şeylerden biri, aynı şeyi günün tutarlı bir saatinde yapmaktır.”

Dr Peterson’ın ABD’deki ekibi tarafından yapılan bir araştırma, insanların sabah 8’den akşam 2’ye kadar rejimde yemek yerken, altı saatlik yemek yeme aralığının günün ilerleyen saatlerinde meydana gelmesine göre daha az aç olduğunu buldu. Erken yemenin iştahı düzenlediği sonucuna vardılar.

Aynı ekip tarafından yapılan ikinci bir çalışma,

Bu tür zamanlamaların gen ekspresyonunu ve hormon seviyelerini artırdığını ve bunun hayvan çalışmalarında görülen yaşlanma karşıtı etkilerini açıklayabildiğini buldu.

Tüm öğünlerini sadece altı saatlik bir pencerede yiyen ve akşam 3’te biten diyabet öncesi erkekler üzerinde yapılan ayrı bir araştırma, sadece beş hafta içinde insülin duyarlılığında önemli faydalar buldu ve diyabet riskini azalttı.

Araştırmacılar, kan basıncında 10 puanlık bir düşüş ve vücutta oksidatif stres adı verilen bir tür moleküler hasarda iyileşme de dahil olmak üzere bir dizi başka sağlık iyileştirmesi görüldüğünü söyledi.

Araştırma gövdesi, akşam yemeğini birkaç saat ileri kaydırmanın bir fark yaratmak için yeterli olmadığını ileri sürdü.

Dr Peterson şunları söyledi: “İnsanların 12 saatlik bir pencerede yemek yemelerini ve günde 12 saat oruç tutmalarını test ettikleri son çalışmalardan bazıları herhangi bir ek fayda bulamadı.”

Beynin Uyanması İçin Kahvaltı Yapmak

Kilo vermenin ‘acısız’ yolu

Ulusal Obezite Forumu’ndan Tam Fry, “Kral gibi kahvaltı, prens gibi öğle yemeği ve fakir gibi yemek ‘mantrası bu araştırmayı tanımlamak için daha iyi olamazdı” dedi. Bu tür değişikliklerin kilo vermek için “acısız” bir yol sunduğunu söyledi.

“Güne iyi bir başlangıç ​​yapmak için doğru bir kraliyet kahvaltısı çok önemlidir ve öğle yemeği yine de önemli bir şey olmalıdır. Ve aşağı yukarı bu. Daha fazla yemek yemek minimum düzeyde olmalı ve akşam erken saatlerde yenmelidir.”

90 gönüllünün izlendiği Çin araştırması, yiyecekleri öğleden sonra yerine günün erken saatlerinde kısıtlamanın en etkili olduğunu buldu.

Nature Communications’da yayınlanan makale şunları buldu: “Gün boyu tüketilen yağ açısından zengin yiyecekleri ve atıştırmalıkları içeren Batı tarzı diyetler, bazı kronik hastalıkların gelişiminde nedensel bir rol oynuyor. Buna karşılık, insan atalarımız bir gıda kaynağına sürekli erişime sahip değildi.”

Kilo Vermede Sorun mu Yaşıyorsunuz? Yemek Yemekten Kaçınmanız Gereken Saatler-Kaynak: telegraph.co.uk

Yorum yapın