Nasıl YapılırSağlıkYaşam

Kilo Almanıza Neden Olan Hatalar Nelerdir?

Kilo Almanıza Neden Olan Hatalar Nelerdir? yazımızda insanların yapmış oldukları birtakım hatalar sonucunda kilo vermek yerine kilo almasını ve kalıcı zayıflamanın yolunu yazdık.

Kilo Almanıza Neden Olan Hatalar

Kolay Kilo Verdiren Tavsiyeler-Yemek Yeme Yöntemi

Sık sık ve Az Az Yemek Yemek Kilo Almanıza Neden Olur

Az az, sık sık yemek yemek size kilo aldırır. Bunun nedeni ağzınıza her lokma attığınızda mideniz çalışır, pankreasınız çalışır, safra keseniz çalışır, hormonlar sentezlenir. Tam yediğiniz yiyecekler kullanıldı ve depolandı derken siz yeniden yediğinizde aynı şeyler vücut tarafından tekrar edilmek zorunda kalır. Bu da sürekli olarak vücutta insülin hormon sentezlenmesi, sürekli safra kesesinden bir akış, pankreasın çalışması gibi yağlanmaya yönelik döngüler devam eder. Az az, sık sık yemek yemek bu nedenle vücudunuzda yağlanma etkisi oluşturur. Az az, sık sık yemek yemeliyim düşüncesi aklınızda olduğu zaman sürekli olarak aklınız yemekte olur. Yemeği sürekli düşünmek sizin iştahınızı arttıracaktır. Yemek düşüncesini kafanızdan uzaklaştırmanız gerekir. Acıktığınızda yemek yemek ve açlığınızı çok geciktirmeden yemek yemek ideal yeme düzenidir. İki yemek arasını minimum 4-5 saat tutmalısınız.

Yiyeceği Görüp Yemek Kilo Almanıza Neden Olur

İnsanların bir büyük hatası da yiyecekle göz göze gelmektir. İnsanın gözü yiyeceği gördüğünde mutlaka isteyecektir. Uyaranı kontrol edemiyorsanız ondan kaçmalısınız. Gözünüzün göreceği yerlere sizin çok sevdiğiniz şeyleri koymayın. Sürekli olarak önünden geçtiğiniz pastaneden dayanamayıp içine girersiniz. Önünden geçmek yerine başka bir yol tercih edebilirsiniz. Sizi cezbedici yiyecekleri gözünüzün önünden kaldırmalısınız.

Akşam Yemeğinden Sonra Yemek Yemek

En sık yapılan yanlış ise akşam yemeğinden sonra yemeğe devam etmektir. Akşam yemeğinden sonra yatana kadar yemek yemek yapılan en büyük yanlıştır. Çay keyfi, sürekli olarak tatlı, meyve ve yemek yemek vücudun rahatlamasına engel olmaktadır. Kalıcı kilo vermek isteyenler bugünden itibaren akşam yemeğinden sonra hiçbir şey yememelidir. İlla bir şey içmek isteyenler bitkisel çay içebilirler. Çay içenler yanında bir şey tüketmeyecekse çayda içebilirler. Aç uyumak en sağlıklısıdır.

Yiyeceklere El Sürmek

Yiyeceklere dokunmadan tüketin. Eğer yiyeceklere dokunursanız lezzetleri artar ve daha çok yersiniz. Lahmacunu elinizle yediğinizde ne kadar çok yediğinizi hayal edin. Aynı lahmacunu çatal ve bıçakla yediğinizde ne kadar yavaş yediğinizi göreceksiniz. Yemeklerle aranıza aracı koyarak tüketin.

Tartıya Küsmek

Her sabah aç karnına tartılmayı alışkanlık halinde getirin. Eğer tartıya küserseniz oda size küser ve kilo almayı umursamazsınız. Her gün yapamayanlar en azından hafta 1 kere tartıya çıkmalıdır. İpin ucunu kaçırırsanız moraliniz de bozulur.

Yemek Öğün Oranı

Günlük yemek oranını porsiyonlara ayırdığımızda %50’si kahvaltıda, %30’u öğlen yemeğinde, %20’si ise akşam yemeğinde tüketilmelidir. Bu şekilde yaptığınızda daha kolay kilo kontrolünü yaparsınız.

Kilo Almanıza Neden Olan Hatalar Nelerdir?-Dr. Ayça Kaya’nın videosundan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir