İçeriğe geç
Anasayfa » Mutfak » Keşkek Yapımı ve Yeni Çiğ Süt Satışı Düzenlemesi

Keşkek Yapımı ve Yeni Çiğ Süt Satışı Düzenlemesi

Keşkek Yapımı

Keşkek Yapımı ve Yeni Çiğ Süt Satışı Düzenlemesi yazımızda ülkemizde köylerde çokça yapılan geleneksel keşkek yemeğinin yapımı ve çiğ sütlerin satımında bakanlıkça yapılan düzenlemeyi yazdık.

Keşkek Yapımı
Etli Keşkek

Keşkek Yapımı Tarifi

Malzemeler

  • 2 su bardağı buğday
  • Tuz
  • 1 kilogram et
  • Karabiber
  • 1 yemek kaşığı toz biber
  • 2 yemek kaşığı tereyağı
  • 2 baş soğan

Hazırlanışı

Keşke yapımında öncelikle akşamdan buğdaylar yıkanır. Buğdaylar daha sonra ıslatılır. Sabah olunca buğdaylarınız kabarmış olur. Bir tencerede buğdayları su ile birlikte kaynatıyorsunuz. Yaklaşık olarak 4 saat karıştırarak kaynatmalısınız. Tahta kaşıkla buğdayları ezerek kaynatın. Ayrı bir yerde tere yağında 2 baş soğanı kavurun. Buğdayların içine atın. Daha sonra tencerede bulunan buğdaylarla kavurmuş olduğunuz soğan karışımını karıştırmaya devam edin. Daha önce haşlamış olduğunuz 1 kilogram eti tencerenin içine atın. Et eriyene kadar kaynatmaya ve karıştırmaya devam edin. 10 dakika kadar da etler le birlikte karıştırın. Buğdayları ve etleri ezerek pişirin. Tuz ve karabiber ilave edin. Piştikten sonra üzerine pul biber ilave ederek tüketebilirsiniz. Keşkek yapımının püf noktası iyice karıştırılmasıdır. Keşkek karıştırılmaz ise tencere dibinde kalır ve kokma yapar. Keşkeğin yanında haşhaşlı ekmek yenilmesi tavsiye edilir.

Yeni Çiğ Süt Satışı
Çiğ Süt

Çiğ Süt Satışında Düzenleme

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yapılan düzenleme ile çiğ sütler marketlerde de satılabilecektir. Özel dolaplarda korunması gerçekleştirilecek çiğ sütün satışı, sağım yapıldıktan sonra 24 saat içinde tüketiciyle buluşturulması gerekecek. Çiğ sütün son tüketim tarihi ilk sağımdan itibaren 48 saat olarak belirlendi. Marketlerin bunu nasıl çözeceği merak konusu olmakla birlikte evlere satış yapan çiğ süt üreticisi zaten en erken saatlerde sütü getirmektedir. Sabah sağım yapılan çiğ süt hızlı bir şekilde alıcılarına taşınmaktadır. İnsanların hazır süt yerine çiğ sütleri alması daha doğru bir karardır. Çiğ sütün yanında hazır sütün hiçbir önemi yoktur.

Çiğ sütü yapan sütçülerin korunması için insanların çiğ süte yoğunlaşması gerekir. Sağlık için çiğ süt içmeye devam edin. Sütünüzü mayalayarak yoğurt yaparak da değerlendirilmesi çok faydalıdır. Çiğ sütte ayrıca bolca kaymak vardır hazır sütlerde bulunan kaymakların size bir faydası yoktur. Çiğ süt satan sütçülerin hayvanlarını iyi beslemeleri gerekir. İyi beslenen hayvanın sütünü herkes kullanır. Kaliteli ve doğal sütü satan sütçüleri halkta destekleyecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir