İçeriğe geç
Anasayfa » Sağlık » Kepçe Kulak Ameliyatı

Kepçe Kulak Ameliyatı

Kepçe Kulak Ameliyatı Hakkında

Kepçe Kulak Ameliyatı yazımızda kepçe kulağın kimlerde oluştuğu, çocuklarda kepçe kulak ameliyatının erken yaşta yapılmasının önemi ve kepçe kulak ameliyatının süresini yazdık.

Kepçe Kulak Sorunu

Kepçe kulak sorunu doğumsal olarak kişilerde görülmektedir. Kepçe kulak belirtileri, kulakların daha belirgin bir şekilde yapılaşmasıdır. Genetik olarak ailesinde kepçe sorunu olanlar bu tür rahatsızlığa daha yatkındır. Sonradan kazalar dışında kepçe kulak sorunu olmamaktadır. Tek kulakta da görülebiliyorken çoğunlukla her iki kulakta da görülmektedir. Çocukların kepçe kulakları okula başlamadan önce yaptırılması tavsiye edilmektedir. Çocukların kepçe kulaklı olana karşı alaycı tavırları çocuğun psikolojisini ciddi anlamda bozabilmektedir.

Ameliyat genel anestezi altında yapılmaktadır. Kulağın belirgin kısmına ve öne gelen kısmına şekil verilerek normal kulak haline getirilir. Kepçe kulak ameliyatı ile çocuk çevresinde ve okul hayatında herhangi bir rahatsızlık duymadan yaşamını geçirmektedir. Kulakta da her hangi bir olumsuz durum yaşanmamaktadır. Ailelerin mutlaka çocuklarının bu sıkıntısına çözüm bulmaları gerekir. Normal kulak görünümüne rahatlıkla kavuşabilirler.

Kepçe Kulak Tedavisi ve Ameliyatı

Kepçe Kulak Ameliyatı

Genellikle kulağın üst, orta ve alt kısmında kulağın öne doğru belirginleşmesi görülmektedir. Bu durum üst ve orta kısmın öne doğru belirginleşmesiyle de görülmektedir. Kulak kıvrımının da silik olması ile oluşmaktadır. Kepçe kulak ameliyatında kulağın arka kısmı açılarak önceden planlanmış kulak yapısı düzenlenir. Genellikle ipler ile bağlanarak içten şekil verilmektedir. İşlem bittikten sonra kulak arkası kapatılır. 5-6 gün sargı pansuman yapılmaktadır. Daha sonra 3 hafta kadar bandana kullanılması gerekir. Tam anlamıyla ameliyatı olan hasta, normal hayatına 1 hafta sonra başlayabilmektedir.

Kepçe kulak ameliyatı yetişkinlerde de yapılmaktadır. Kepçe kulak ameliyatında yaş ilerledikçe kulağın kıkırdağı gelişimi daha fazla artmaktadır, bu da kıkırdağın gerilimini arttırır. Çocuklarda kulağa daha rahat şekil verilirken, yetişkinlerde kıkırdağın daha kalınlaşması ve olgunlaşması nedeniyle biraz daha kulakların düzelmesi zaman almaktadır. Kepçe kulak ameliyatının okul öncesi dönemde yapılması en önemli noktadır. 18 yaş öncesinde devlet hastanelerinde devlet güvencesinde ameliyat yapılmaktadır. Kulaklarına estetik yaptıracaklar mutlaka işinin uzmanı doktorlar tarafından ameliyat edilmelidir. Cerrahi bir işlem olduğu için uzman olmayanların yaptığı ameliyatlar sağlık sorunlarına neden olmaktadır.

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Mehmet Karahangil’in videosundan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir