Sağlık

Kemoterapi Tedavisinin Önemi

Kemoterapi Tedavisinin Önemi yazımızda kanser hastalığında uygulanan en etkin tedavi yöntemi olan Kemoterapinin ayrıntılarını ve Kemoterapi tedavisinde saçların dökülmesini yazdık.

Kemoterapi Tedavisinin Önemi Nedir?

Kanser tedavilerinde uygulanan kemoterapide, ilaçlar artık çok çeşitlenmiştir. Kemoterapi tedavisinde birçok ilaç uygulanmaktadır. Hastalığın çeşidine, evresine ve türüne göre kişiye özel ilaçlı kemoterapi uygulanmaktadır. Örnek olarak kişi meme kanseri olarak geldiğinde hangi çeşit meme kanseri olduğu hakkında incelenmektedir. Meme kanserinin çeşidi belirlendikten sonra hangi evrede olduğu belirlenir. 1-4 arasında bir evre durumu olmaktadır. 1 en düşük evre olurken, 4 en yüksek evredir. Daha sonra kanserin yaygınlığını belirlenir. En erken evrede gelen hastanın ilaç kullanımına gerek yoktur. Diğer evrelere ve çeşitlere göre ilaçlı tedavi uygulanmaktadır.

Akıllı ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Kemoterapi kolay bir tedavi değildir, fakat eskiye göre Kemoterapi uygulaması çeşitlenmiştir ve daha kolay hale gelmiştir. Kemoterapinin yan etkileri çok az görülmektedir. Kemoterapi gören hastaların doktorlarıyla birlikte konuştuktan sonra, bekledikleri yan etkilerin %80-90’ı görülmemektedir. Kemoterapi alan kişilerin elden ayaktan düşeceği ve yataklarda sürüneceği kanısı hakimdir. Bunların hiç biri yaşanmamaktadır. Kemoterapi tedavisi gören hastalar normal işlerini yaparken, tedavilerine kendileri gidip gelmektedir. Kemoterapi tedavisinde yaşanabilecek yan etkiler, kişiden kişiye de değişmektedir. Kişiler tedaviden sonra günlük yaşamına normale yakın devam edebilmektedir.

Saçım Saçın Olsun Projesi Detayları

Kemoterapi Tedavisinde Saç Dökülmesi

Kemoterapi tedavisinde en büyük problem saçlardır. Kemoterapide saçların dökülmesini engelleyici bir çok araştırma yapılmaktadır. Her Kemoterapi ilacı saçı dökmemektedir. Örneğin kalın bağırsak kanseri için kullanılan ilaçların neredeyse tamamı saçı dökmemektedir. Bir grup meme kanseri ve akciğer kanseri için kullanılan ilaçlar aynı şekilde saç dökmemektedir. Kullanılan ilacın özelliğine göre saçın dökülme durumu oluşmaktadır. Kanser, hızlı bölünen ve çoğalan hücrelerden oluşmaktadır. Kemoterapi ilaçları da bu hücrelere karşı daha etkilidir. Saç bölgesi de hızlı büyüyen bir yer olduğu için, Kemoterapi ilaçları bu bölgeyi daha fazla etkilemektedir. Kemoterapi tedavisinin bitmesiyle birlikte saçlar daha da gür çıkmaktadır.

İnsanların kanserin ciddi bir hastalık olduğunu anlaması ve gereken tedaviyi ihmal etmemesi gerekiyor. Kemoterapi ile kanserin yenileceğini ve eski sağlıklı hayatına döneceğini bilmesi önemlidir.

Kemoterapi Tedavisinin Önemi-Medikal Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Serkan Keskin’in videosundan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir