İçeriğe geç
Anasayfa » Yaşam » Kemik ve Kas Kaybına Karşı Alınacak Önlemler

Kemik ve Kas Kaybına Karşı Alınacak Önlemler

Kemik ve Kas Kaybına Karşı

Kemik ve Kas Kaybına Karşı Alınacak Önlemler yazımızda kemik ve kas kaybının önemini, kas kaybının yaşlılıktaki etkisini ve kemik ve kas kaybına karşı alınacak önlemleri yazdık.

Kemik ve Kas Kaybına Karşı Önlem Almak

Yıllar geçtikçe vücudumuzda kas ve kemik kaybı yaşanmaktadır. Bu kayıpları aza indirmek bizim elimizdedir. Kemik kaybı ve kas kaybı ayrı ayrı incelenmesi gerekiyor. Kas erimesi kadar kemik erimesi de çok önemlidir. Kasın güçlü olması kemiklerin güçlü olmasına katkı sağlar. Doğal yaşlanmada kas kaybı da olmaktadır. Kas kaybının az olması, hareket etmek ve kasların kullanımına bağlıdır. Spor yapan kişilerin kas kaybı daha azdır. Kası beslediğiniz, zorladığınız ve harekete geçirdiğinizde daha az kas kaybı yaşarsınız. Protein alımı da kasların gelişmesinde önemlidir. Yaşlı olan insanlar yaşlılıktan ve güçsüzlükten şikayet ederler. Bunun temel nedeni kas kaybının fazla olmasıdır. 87 yaşındaki Levent Aksüt, İstanbul’da gerçekleşen 6 kilometre uzunluğundaki Kıtalar arası yüzme yarışmasını tamamlamıştır. Kas ve kemik yapısını koruyan Levent bey, yaşlılık belirtilerini göstermemiştir. Gençlere nasıl yüzülürü göstermiştir.

Kas Kaybının Yaşlılıktaki Etkisi

Yaşlılık yorgunluğunun en önemli nedeni kas kaybının fazla olmasıdır. Vücudumuzun %50-%55’i kastır. Kas kullanımında hücrelerde bulunan mitokondriler çoğalır. Mitokondriler bize enerji sağladıkları için çok önemlidirler. Yaşlanınca da size olan mitokondriler size enerji sağlar. Yaşlılığınıza gençken yatırım yapmış olursunuz. Yorgun, bitkin ve düşkün bir yaşlı olmaktan sizi kurtarır. Kaslar aşırı erimiş ise istediğiniz gibi hareket edemezsiniz. Oturma, kalkma gibi basit hareketleri bile zor yapar hale gelirsiniz. Kişisel ihtiyaçlarınızı yapamaz hale gelirsiniz. Başkalarından yardım almadan hiçbir şeyinizi yapamaz hale gelirsiniz. Kas erimesinin tıptaki adı Sarkopeni‘dir. Kemik erimesi olan Osteoporoz çokça duyulmuş iken Sarkopeni yeni duyulmaya başlanmıştır. Peni fakirlik anlamına gelir ve kelimenin sonuna peni gelirse zayıflama ve fakirlik anlamı taşır. Osteopeni, Sarkopeni kemik zayıflaması ve kas zayıflaması anlamını taşır.

Hazımsızlık-Güneş yanığı

Kemik ve Kas Kaybına Önlem Almak

Kemik ve kas kaynını yavaşlatmak için oranların korunması için çalışmak gerekir. Kemik ve kas kaybı oranlarını takip ederek, mümkün olan en düşük seviyede tutmak için çalışmak gerekir. Kas kaybının en önemli işareti, elinize bir şey aldığınızda güç kaybı yaşıyorsanız bu kas kaybının başladığını gösterir. Bolca hareket etmek kas kaybını en aza indirecektir. Kas dokusu değişime açıktır fakat kemik dokusu değişime açık değildir. 25 yaşlarına kadar kemiklerinizi güçlendirebildiğiniz kadar güçlendirin sonrasında kemiklerin zayıflaması başlayacaktır. Bu zayıflamayı yavaşlatmak elinizdedir. Kas dokusunu ise her zaman güçlendirebilirsiniz. Kasın besini proteindir. Kadınlarda erkeklere göre kas ve kemik kaybı daha çok görülmektedir. Kadınların kemik ve kas erimesine, erkeklere göre daha fazla dikkat etmesi gerekiyor. Kasın güçlü olması için D vitamini alımını da eksik etmeyin. Güneş ışığını bolca alın.

Kemik ve Kas Kaybına Karşı Alınacak Önlemler-Prof. Dr. Osman Müftüoğlu’nun videosundan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir