Anasayfa » Mutfak » Kemik Suyu Yapımı ve Faydaları

Kemik Suyu Yapımı ve Faydaları

Kemik Suyu Yapımı

Kemik Suyu Yapımı ve Faydaları yazımızda insan sağlığı açısından kemik suyunun faydalarını ve kemik suyunu nasıl hazırlayacağınızı yazdık.

Kemik Suyunun Faydaları

Kemik suyu bağırsak sağlığına iyi gelir, sindirimi kolaylaştırır, içinde bolca kalsiyum ve fosfor bulunduğu için kemik sağlığına çok iyi gelmektedir. Gripten korur, enfeksiyonlardan korur, bağışıklık sistemini güçlendirir. Saç telinin ve derinin canlanmasına yardımcı olur. Uyku düzensizliğini gidermeye yarar, zihni sakinleştirir. Selüliti önler, yaşlanmayı geciktirir, cildi güzelleştirir. Eklem ağrısı ve iltihabında da önleyici özelliği bulunmaktadır.

Malzemeler

  • 1 kilo dana kemik veya kuzu kemiği
  • 1,5 litre su
  • 1 yemek kaşığı kaya tuzu
  • 1 yemek kaşığı sirke

Kemik Suyu Yapımı

Dana kemiklerinin kanını akıtmak için büyük bir cam kabın içine su koyun ve kemikleri bu suda yarım saat kadar bekletin. Kemiklerdeki bütün kan suda kalacaktır. Daha sonra parçalar halindeki 1 kilo dana kemiği tencereye aktarın. Tencereye 1,5 litre su dökün. 1 yemek kaşığı kadar kaya tuzu ekleyin. 1 yemek kaşığı sirke ekleyin. Ocağın altını yakın ve malzemeleri kaynatın. Kaynadıktan sonra ocağın altını kısın ve 12 saat pişmeye bırakın. (Tam pişmesi 24 saattir) Devamlı olarak 12 saat pişmesi gerekir. Yapabilenler 24 saat pişirirse daha iyi olacaktır. Pişerken üzerinde oluşan köpükleri alın. Piştikten sonra ılımaya bırakın ve buzdolabına kaldırın. Böylece kemik iliği jöle kıvamına gelecektir. Daha sonra jöleleri kalıplara koyarak buzluğa koyabilirsiniz.

Not: Amerika’da kemik suyuyla ilgili kafeler açılmaktadır.

Araştırmacı-Yazar İpek Kuşçu’nun videosundan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir