İçeriğe geç
Anasayfa » Sağlık » Kemik İliği Kanseri Tedavisi

Kemik İliği Kanseri Tedavisi

Kemik İliği Kanseri

Kemik İliği Kanseri Tedavisi yazımızda Kemik İliği Kanserinin ne olduğu, Kemik İliği Kanserinin nedenlerini, Kemik İliği Kanserinin belirtilerini, Kemik İliği Kanserinin tedavi aşamasını ve sürecini yazdık.

Kemik İliği Kanseri Nedir?

Kemik İliği Kanseri (Multiple Myeloma), beyaz kan hücresi olan ve kemik iliğinde bulunan plazma hücrelerinde başlayan kanser türüdür. Kemik iliğinin bağışıklık hücrelerinden çıkan normal protein üretimiyle giden, bir çok organı etkileyen başta kemikler, böbrekler olmak üzere kötü huylu bir hastalıktır.

Uzun Ömrün Şifresi Nedir

Kemik İliği Kanserinin Nedenleri?

Çevresel faktörler, viral enfeksiyonlar, genetik, radyasyon ve kimyasallar kemik iliği kanserine neden olmaktadır.

Kemik İliği Kanserinin Belirtileri?

Kalça ağrısıyla başlayabilmektedir. Vücudun değişik yerlerinde ağrılarla kendisini gösterebilmektedir. Sırt ve kaburgalarda ağrı, kemik kırıkları, halsizlik ve yorgun hissetmek, sık sık enfeksiyon geçirme, kilo kaybı ve karında buluntu kemik iliği kanserinin belirtileri olabilmektedir. Yavaş seyirli bir hastalıktır. Bu nedenle kişilere bu hastalığın tanısı konduğunda bazı organlarının bu hastalıktan etkilendiği görülmektedir. Bazı zamanlarda kansızlıkla kendisini gösteren ve erken safhada doktorlar tarafından fark edilen hastalık, bazende ilerlemiş zamanlarda kemik kırıklarıyla ve ağrılarla teşhis edilmektedir.

Kemik İliği Kanserinin Tedavisi

Kemik iliği kanserinin tedavisinde kemoterapi, ilaç tedavisi ve hastanın kendi iliğinin nakledilmesi yapılmaktadır. Tedavi sonrasında tam olarak tedavisi yapılabilen bir hastalık değildir. Kemik iliği kanserinin tedavisinden sonra sürekli doktor kontrolü ve düzenli ilaç kullanımı gerekmektedir. Bu işlemler hastalığın tekrar çıkmasını engellemek içindir. Hastalığın tedavisi sonrası kişilerde rahatlık olur ve eski sıkıntıları çözülmüş olur. Kalp ve diğer organların ağrıları iyileşmektedir.

Hematoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Saffet Beköz’ün videosundan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir