Sağlık

Kemik İliği Kanseri Tedavisi

Kemik İliği Kanseri Tedavisi yazımızda Kemik İliği Kanserinin ne olduğu, Kemik İliği Kanserinin nedenlerini, Kemik İliği Kanserinin belirtilerini, Kemik İliği Kanserinin tedavi aşamasını ve sürecini yazdık.

Kemik İliği Kanseri Nedir?

Kemik İliği Kanseri(Multiple Myeloma), beyaz kan hücresi olan ve kemik iliğinde bulunan plazma hücrelerinde başlayan kanser türüdür. Kemik iliğinin bağışıklık hücrelerinden çıkan normal protein üretimiyle giden, bir çok organı etkileyen başta kemikler, böbrekler olmak üzere kötü huylu bir hastalıktır.

uzun-omur-yaslilik

Kemik İliği Kanserinin Nedenleri?

Çevresel faktörler, viral enfeksiyonlar, genetik, radyasyon ve kimyasallar kemik iliği kanserine neden olmaktadır.

Kemik İliği Kanserinin Belirtileri?

Kalça ağrısıyla başlayabilmektedir. Vücudun değişik yerlerinde ağrılarla kendisini gösterebilmektedir. Sırt ve kaburgalarda ağrı, kemik kırıkları, halsizlik ve yorgun hissetmek, sık sık enfeksiyon geçirme, kilo kaybı ve karında buluntu kemik iliği kanseri belirtileri olabilmektedir. Yavaş seyirli bir hastalıktır. Bu nedenle kişilere bu hastalığın tanısı konduğunda bazı organlarının bu hastalıktan etkilendiği görülmektedir. Bazı zamanlarda kansızlıkla kendisini gösteren ve erken safhada doktorlar tarafından fark edilen hastalık, bazende ilerlemiş zamanlarda kemik kırıklarıyla ve ağrılarla teşhis edilmektedir.

Kemik İliği Kanseri Tedavisi

Kemik iliği kanseri tedavisinde kemoterapi, ilaç tedavisi ve hastanın kendi iliğinin nakledilmesi yapılmaktadır. Tedavi sonrasında tam olarak tedavisi yapılabilen bir hastalık değildir. Kemik iliği kanseri tedavisinden sonra sürekli doktor kontrolü ve düzenli ilaç kullanımı gerekmektedir. Bu işlemler hastalığın tekrar çıkmasını engellemek içindir. Hastalığın tedavisi sonrası kişilerde rahatlık olur ve eski sıkıntıları çözülmüş olur. Kalp ve diğer organların ağrıları iyileşmektedir.

Kemik ve Kas Kaybına Karşı Alınacak ÖnlemlerAğrılı Eklemler İçin Yakı Tarifi ve Kemik Erimesine Karşı KürKemik Erimesinden Oluşan KırıklarKemik Erimesine Karşı Neler YapılabilirDengede Kalmanın Önemi yazılarına da bakabilirsiniz.

Kemik İliği Kanseri Tedavisi-Hematoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Saffet Beköz’ün videosundan yardım alınmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir