Kedi Belgeseli Dünyayı Fethediyor

Kedi Belgeseli Dünyayı Fethediyor yazımızda Amerika’da yaşayan Ceyda Torun‘un İstanbul’un ayrı semtlerinde farklı kişilikte kedilerle çekmiş olduğu belgeselin başarısını yazdık.

Kedi Belgeseli-Ceyda Torun
Ceyda Torun

Ceyda Torun’un Kedi Belgeseli

Ceyda Torun, İstanbul’un kedilerini konu aldığı belgeseli ile sinema filmi çekti. Bu belgeseli Türkiye’den önce Amerika’da vizyona girdi ve oldukça iyi bir gişe başarısı gösterdi. Kedi belgeseli Türkiye’de ilk kez İF İSTANBUL‘da gösterime girdi. Amerika’daki başarısından sonra Türkiye’de kedilere olan ilgiyi arttırmış gözüküyor. İstanbul her yerinde kediler oldukça fazla olduğu için onlarla yaşamaya alışmışızdır. Filmde 7 tane kedi karakteri bulunmaktadır. Bu kediler ayrı ayrı takip edilmiştir. Kedilere halkın koymuş olduğu isimlerle hitap edilmiştir. Filmi yapılan kedileri tanıyanlar tarafından bilgileri alınmıştır. Kedileri çekerken doğal halleri beklenmiştir. Bazı zamanlar kedinin kendi yerine gelmesi için günlerce beklenmiştir.

Kedi belgeselinde 3 aylık bir araştırma dönemi geçmiştir. 35 kedi arasından 7 tanesiyle film çekilmiştir. Tüm film yapım aşaması insanlara sorarak ve sokakları gezerek planlı bir şekilde yapılmıştır. Konuştukları mahalle insanları Ceyda ve ekibine çok yardımda bulunmuştur. Kediler sokağına geldiklerinde film ekibine haber veren mahalle insanları filmin yapımına katkıda bulunmuştur. Belgesel İstanbul’un ayrı semtlerinde yapılmıştır.

Kedi Belgeseli

Kedi Belgeselinin Amerika’daki Başarısı

Kedi belgeselinin Amerika’da bu kadar başarılı olmasının sebebi iç açıcı bir yapıya sahip olmasındandır. Hayatın meşguliyetinden uzaklaştıran ve kendi öz benliğine bakabilmeyi sağlayan bir film olmuştur. Kediler insanların hayata olumlu bakmasını sağlamaktadır. Eğlendirici ve derinliği olan bir film olması da Amerikalıları cezbetmiştir. Genel olarak insanların kedilere karşı bir sevgisi olduğu aşikardır. Bu film ile de kedilerin yaşamına eğlenceli yönden bakılması sağlanmıştır. Amerika’da filmin gişesi 2 milyon dolar olmuştur. Bu rakam halen artmaktadır. Kediler film yönetmenine karşılığını maddi olarak da vermektedir. Filmde İstanbul’un ve kedilerin güzelliği vurgulanmıştır. Filmin maliyeti cüzi rakamlarda kalmıştır. Amerika’nın ardından Kanada’da filmi alarak sinemalarında göstermeye başlamıştır. Amerika’nın ayrı ayrı eyaletlerinde sürekli gösterimdedir. Dünyanın diğer ülkelerine de film gösterilmeye başlanacaktır.

Kedi Belgeseli
Kedilerin Değişik Kişilikleri

Kedilerin Değişik Kişilikleri

Kedi belgeseli Türkçe çekildi ve gösterildi. Alt yazı koyularak sinemalarda gösterilmiştir. Samatya, Nişantaşı, Kandilli, Karaköy, Cihangir ve daha fazla semtte çekimler gerçekleşmiştir. Kediler yaşamış oldukları semte göre kişiliklerini almıştır. Cihangirde yaşayan bir kedi paşa gibi yaşamaktadır. Ceyda Torun Kedi filmi ülkemizde 20 salonda gösterilmektedir. Kedilerin yaşamı insanlara gerçek yaşamı öğretiyor ve unutmuş olduğumuz veya kaçırmış olduğumuz anları bize gösteriyorlar.

Yorum yapın