İçeriğe geç
Anasayfa » Kişisel Gelişim » Kaza ve Kadere İman-Allah’a Saygı-Namazları Cemaatle Kılma

Kaza ve Kadere İman-Allah’a Saygı-Namazları Cemaatle Kılma

Kaza ve Kadere İman

Kaza ve Kadere İman-Allah’a Saygı-Namazları Cemaatle Kılma yazımızda kaza ve kader konusunu, Allah’a saygının dünyadaki anlamını ve cemaatle namaz kılmanın önemini yazdık.

Kaza ve Kadere İman Etmek

Kaza ve kaderin olduğuna inanmak imanın 6 şartından biridir.

İmanın Şartları

  • 1- Allah’a inanmak.
  • 2- Meleklere inanmak.
  • 3- Kitaplara inanmak.
  • 4- Peygamberlere inanmak.
  • 5- Ahiret hayatına inanmak.
  • 6- Kaderin, hayrın ve şerrin Allah’tan geldiğine inanmak.

Vaktinden önce olacak şeyleri rabbimizin bilmesine kader denir. Rabbimizin bilmesine uygun olarak vakti yeri gelince o şeyin gerçekleşmesine de kaza denir. Her şeyi Allah(c.c) yaratmıştır ve tüm takdir onundur. Müminler Allah’a dayanması ve güvenmesi gerekir. Yaşadığımız kötü olayları veya yapmış olduğumuz kötü amelleri kadere bağlamak hatadır. Allah her kuluna irade vermiştir ve yapmış olduğu kararlar neticesinde onu hesaba çekecektir. İyiyi de yapmak senin elinde kötü işleri de yapmak senin elindedir. Allah iki durumu da yaratır.

Yaratma fiili sadece Allah’a ittir. Bazı Müslümanlar bilmeden “yarattım” gibi sözler kullanıyorlar, bu sözü söylemek tehlikelidir. Bilmeden Allah’a şirk koşmuş oluyorlar. Allah dilediği için sen o işi yapabilmişsindir yoksa senin hiçbir şeye gücün yetmez. Kader kavramı bizim için kapalıdır. Fakat Allah bizim ne yapacağımızı bilir. Bizde irademizi kullanarak hayır yolunu veya şer yolunu kendimiz seçeriz. Allah bize bu seçimi sunmuştur.

Zengin Olmak İçin Okunacak Dua-Sabah namazı

Namazları Cemaatle Kılmanın Sevabı

Müslümanlar namazlarını kılarken birleşerek cemaat şeklinde namaz kılması gerekir. Hem sünneti yerine getirirler hemde bolca sevap kazanırlar. Hafta da bir gün cuma namazında toplu bir şekilde namaz kılmak cemaatle namaz kılmanın tam örneğidir. Müslümanların birbirleriyle sohbet ve muhabbet kurması da cemaatle namaz kılmanın güzel yanlarındandır. Dayanışma içerisinde olmayı sağlar toplu kılınan namazlar. Peygamberimiz buyurmuş ki:

“3 kişi bir köyde veya bir kırda bulunur da namazlarını cemaatle kılmazlarsa şeytan onlara hakim olur. ” cemaatle namaz kılmanın önemini buradan anlayabiliriz.

Kaza ve Kadere İman

Allah’a Saygı

Yaşlı Müslümana saygı, din alimine saygı, adaletli devlet büyüğüne saygı Allah(c.c)’a saygıdır. Ana babaya saygı toplumun göstergesidir. Müslümanların anne ve babasına tükenmeyen saygı göstermesi boynunun borcudur. Ana babaya iyilik etmek en büyük görevlerimizdendir. Onlar yanınızdayken hizmette kusur etmemeye çalışın. Son zamanlar da huzur evlerinin kalabalıklaşmasını görüyoruz bu da gösteriyor ki artık anne babasına bakamayan bir toplum haline geliyoruz.

Avrupa ülkelerinin uyguladığı huzur evleri sistemi ülkemizde de fazlaca kullanılmaya başlandı. Eskiden anne babasına bakmayana adam gözüyle bakılmazdı. Bir nevi modern kendinden uzaklaştırma sistemi olan huzur evleri bu noktada çok can sıkıcı bir hal almıştır. Anne baba duasını nasıl alacak bu kişiler veya nasıl huzura kavuşacaklar. Anne ve babasını huzur evlerine bırakınca içleri rahat ediyor mu?

Hangi ibadet daha faziletli sorusunun cevabında: Vaktinde kılınan namaz ilk önce gelir, sonrasında ise anaya ve babaya yapılan iyilikler gelir. Sonra malı ve canıyla Allah yolunda cihat etmek gelir. İşte bu kadar önemlidir bu açıklamayı da peygamber efendimiz yapmıştır.

Kaza ve Kadere İman-Allah’a Saygı-Namazları Cemaatle Kılma.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir