Bilim ve TeknolojiEkonomi ve ParaHaberYaşam

Kaybolacak Meslekler

Kaybolacak Meslekler yazımızda günümüzden 10 yıl sonra başlayacak ve 20 yıl içerisinde tamamen yok olması beklenen birçok popüler işin hangileri olduğunu yazdık.

20 Yıl İçerisinde Kaybolacak Meslekler

Günümüzden 20 yıl sonrası bazı meslekler artık kullanılmayacaktır. Oxford Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaya göre; şuan birçok kişinin yaptığı işler 20 yıl sonrası artık yapılamayacaktır. Günümüzden 10 yıl sonra şuan ki işlerinin yarısının yapılmayacağı ve bazılarının makineler tarafından yapılacağı tahmin edilmektedir. Yazacağımız işlerde çalışmaya başlayacaklar mutlaka farklı işler yapmayı düşünmelidir. Çünkü bu işlerin geleceği yok. Yapılamayacak işler arasında şoförlük, çiftçilik, gazete yazarlığı, kasiyerlik ve seyahat acenteliği bulunmaktadır.

Araç Satın Almak mı Kiralamak mı

Kaybolacak Meslekler-Şoförler

Günümüzde işiniz araç, makine ve otomobil kullanmak üzereyse yakın zamanda işinizden ayrılmak zorunda kalacaksınız. Bu araştırma Amerika’da yapıldığı için onların teknoloji geliştirme hızı bizden çok öndedir, bu yüzden bizde daha fazla çalışabileceklerdir. Taksi şoförleri, otobüs şoförleri, kamyon şoförleri, Uber sürücüleri ve teslimat sürücüleri otonom sürüş ve otomatik sistem içerisinde yer alacaktır. Kendi kendine çalışan ulaşım araçları, şoförlerin işini gelecekte alacaktır. Almanya ve Amerika bunu çözmek için sürekli olarak çalışmaktadır. Elon Musk’ın Tesla araç modelleri birkaç yıl içinde sürücüsüz otomobil hizmetleri vereceği duyurulmuştur. Günümüzde tüm otomobil üreticileri elektrikli ve kendiliğinden çalışan araçları üretmek için çalışmaktadır.

Kandıra Manda Çiftliği Yatırımı

Çiftçiler

Tarım hala bir çok ülkede milyonlarca kişiye istihdam sağlamaktadır. Makinelerin gelişmesi ve internet ortamının gelişmesi tarımda çalışan insanların yavaş yavaş azalmasına neden olmaktadır. Bir makine yüzlerce insanın yerine kullanılmaktadır. Çiftçilik işini artık dünyada birkaç şirket üstlenecektir. Teknoloji sayesinde toprakların ölçümü hasatların yapımı ve en doğru toprak verimi öğrenilecek ve otomatik kamyonlar ve tırlar sayesinde gıdaların taşınması yapılacaktır. Dünya üzerinde zaten şimdiden birkaç şirket yiyecek ve içecek satışını elde etmiştir. Diğer küçük işletmelerde bu şirketlere dayanamayarak batacaktır. Nestlé, PepsiCo, Coca-Cola, Unilever, Danone, General Mills, Kellogg’s, Mars, Associated British Foods ve Mondelez gibi firmaların altında sizin bildiğiniz şirketler toplanmıştır.

Yapay Zeka-Gazeteci Robot

Gazete Yazarlığı ve Yayıncılığı

Herkesin alışmış olduğu gazete ve dergi okuma alışkanlığı artık yerini internet haberciliğine bırakmıştır. Cep telefonlarının ve bilgisayarlarının yaygın bir şekilde kullanılmasıyla birlikte kağıttan haberleri okumak insanlara cazip gelmiyor. Elinin altında istediği her şeyi bulabilen insanlar bir de gazete almak istememektedir. Gazete yazarları da bu yüzden internette yazmaya başlamıştır. Gazetenin çöküşü gibi Tv haberlerinin de çöküşü yakındır. YouTube gibi platformlar yeni nesil yayıncılık olacaktır.

Kolektif House Ofis

Kasiyer

Günümüzde kasiyerler her mağaza da bulunmaktadır. Büyük mağazalarda birçok kasiyer bulunmaktadır. Amerika’ya bakıldığında 8 milyon kişi kasiyer ve mağaza görevlisi olarak çalışmaktadır. Türkiye’de bu sayı hiç de az değildir.Yeni ödeme sistemi ile müşteriler ödemelerini yapacak ve mağazadan istediği ürünü cihazlara okutarak alış verişini yapacaktır. Bu işlemlerde tüm işlev makineler ve yapay zeka kullanan cihazlar tarafından yapılmaktadır. Kasiyerlik işi yapanlar bir an önce başka iş bakmalıdır. Amerika için bu gelişme hızlı olacaktır, ülkemizde ise daha çok yol olduğu görülmektedir.

Uçak Rezervasyonu Yaparken

Seyahat Acenteleri

Seyahat acenteleri daha şimdiden kaybolacak meslekler arasına girerek popülerliği yitirmeye başlamıştır. Skyscannerların sevdikleri, otel rezervasyon endüstrisinde Booking.com uçak biletlerini devraldı ve Airbnb otel işletmesi artık tüm otel rezervasyonlarını yapmaktadır. Artık internet sayesinde 3. kişilerin seyahat planları yapmasına gerek kalmamıştır. Her şeyi tek başına kişiler yapabilmektedir. Uçak bileti, kalma yeri ve seyahat güzergahı gibi ihtiyaçlar rahatlıkla karşılanabilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir