Haber

Katarlı Taraftarlar Protesto İçin Mesut Özil’i Geri Çağırarak Almanya’ya Misillemede Bulundu

Katarlı Taraftarlar Protesto İçin Mesut Özil‘i Geri Çağırarak Almanya’ya Misillemede Bulundu

Katarlı Taraftarlar Protesto İçin Mesut Özil’i Geri Çağırarak Almanya’ya Misillemede Bulundu

Katarlı futbol taraftarları, Pazar günü Almanya‘nın Dünya Kupası protestosuna, İspanya‘ya karşı oynanan maç sırasında eski Alman futbolcu Mesut Özil‘in ağızlarını kapatırken fotoğraflarını çekerek karşılık verdi.

Bir grup hayran, Özil’in elle çizilmiş bir eskizinin kopyalarını tutarken, diğerleri onun Almanya için çalışırken çekilmiş resimlerini gösterdi.

Açıkça koordine edilen gösteri, görünüşe göre Alman oyuncuların Çarşamba günü, yönetim kurulunun ”One Love” kol bandına baskı yapmasının ardından FIFA’yı protesto etmek için ağızlarını kapattıklarında yaptıkları jeste yanıt olarak yapılmıştı. Bu jest, FIFA’nın, ev sahibi ülke Katar’a ve onun insan hakları siciline bir azarlama olarak görülen yedi Avrupa takımının kolluk takma planlarını etkili bir şekilde boşa çıkarmasına bir yanıttı.

Katarlı taraftarlar, Pazar günü Almanya’nın, ırkçı tacizin hedefi haline geldikten sonra milli takımı bırakan ve Almanya’nın 2018’de Dünya Kupası’ndan erken ayrılmasının günah keçisi haline gelen Özil’e yönelik şüpheli muamelesine atıfta bulundu.

Almanya doğumlu bir Türk göçmen soyundan gelen Özil, ülkenin futbol federasyonunu, taraftarlarını ve medyasını Türk kökenli insanlara muamelelerinde ırkçılık yapmakla suçladı.

Özil, “Kazandığımızda Almanım ama kaybettiğimizde göçmenim” demişti.

İstismar, 2018 Dünya Kupası öncesinde Özil ve Almanya’dan takım arkadaşı İlkay Gündoğan‘ın Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile fotoğraf çektirmesiyle başladı. Gündoğan’ın da Türk bir aile geçmişi var. Daha sonra bir Dünya Kupası ısınma maçında Alman taraftarlar tarafından alay edildi.

Özellikle Özil’e yönelik istismar, Almanya takım yöneticisi Oliver Bierhoff ve o zamanki federasyon başkanı Reinhard Grindel’in kışkırtıcı açıklamalarının yardımıyla turnuvadan sonra arttı.

Grindel daha sonra Özil’e daha fazla destek vermesi gerektiğini söyledi.

Almanya ve İspanya’nın 1-1 berabere kaldığı Al Bayt Stadyumu’nda Pazar günü oynanan maçın ardından Gündoğan, bundan sonra sadece futbola odaklanmak istediğini söyledi.

Gündoğan, “Açıkçası benim bakış açım şu ki artık siyaset bitti” dedi. ”Katar ülkesi, aynı zamanda ilk Müslüman ülke olan Dünya Kupası’na ev sahipliği yapmaktan gurur duyuyor ve ben Müslüman bir aileden geliyorum. Dolayısıyla Müslüman toplum gururludur. Bu yüzden artık sadece futbolla ilgili olduğunu düşünüyorum.”

Kaynak: ap.org

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir