İçeriğe geç
Anasayfa » Kişisel Gelişim » Kariyere Doğru Yerden Başlamanın Önemi

Kariyere Doğru Yerden Başlamanın Önemi

Kariyere Doğru Yerden Başla

Kariyere Doğru Yerden Başlamanın Önemi yazımızda çocuklara büyünce ne olacaksın sorusunun büyüyünce değiştiği, çalışma hayatına nereden başlayacağınızın önemini ve kariyer başlangıcı yapmanın türlerini yazdık.

Kariyere Doğru Yerden Başlamak-Büyüyünce Ne Olacaksın?

Büyükler çocuklara “Büyüyünce ne olacaksın?” sorusunu çokça sorarlar. Çocuklarda doktor, mühendis, öğretmen, asker v.s cevapları verirler. Çocukken bu tür hayaller ulaşılabilir görünür. Her şey kişinin tercihiyle alakalıymış gibidir. İşler büyüyünce genelde değişir. Olmak istenilen kişiye değil, olunabilen kişiye dönüşülür. Yapılan iş bir süre sonra karakter haline gelir. İnsanlar arasında yapılan işe göre sınıflandırılırsınız. Doktor, avukat, mühendis, bakkal, çorbacı v.s gibi. Kariyere doğru yerden başlamak bu yüzden önemlidir. İşiniz sizi tanıtır.

En Yaygın Ofis Çalışanı

Çalışma Hayatına Nereden Başlayacaksınız?

Çalışma hayatına başlanılan ilk gün, kim olunacağına karar verilen ilk gün olarak da karar verilmektedir. Çoğu insan bulabildikleri işe girerek çalışma hayatına dahil olurlar. Çok az kişi kendi yönelmiş olduğu işte kariyerine devam etmektedir. Daha geniş bir açıdan bakıldığında iş bulmak çok da güç bir hadise değildir. Vasıfsız bir insan için düşük maaşlı, yorucu işler ya da prim usulü; yani satarsa kazanabileceği pazarlama işleri kaçınılmazdır. Bunların dışında belli bir mesleği olan daha rahat iş bulabilmektedir. Grafiker, tesisatçı, satış müdürü v.s. Kariyere doğru yerden başlamak bu yüzden çok önemlidir. Yıllar sonra yaptığınız işten sıkılıp da başka bir işe yönelmek çok zor olacaktır. Farklı bir alanda yeni bir kariyere başlamanız umduğunuzdan daha zor olacaktır.

Örnek verirsek; bir kişi döner kesme işini yapmış olsun ve artık bu işi yapmayacağını söylesin. İşi bıraksın ve restoran tarzı işlere kapılarını kapatsın. Birkaç gün evde dinlendikten sonra mecbur kendisine iş bakmak zorunda kalacaktır. İş aramak için gittiğiniz yerdekiler sizi hemen masa başında müdür yapmayacaklardır. O koltuğa, kariyerini o noktaya taşımış birisini oturtacaklardır. Aylarca kendinize göre iş aradıktan sonra muhtemelen kafanıza göre bir iş bulamayacaksınız. Sonunda bu sevdadan vazgeçip döner ustalığına geri döneceksiniz. Bu işte uzman olduğunuz için de hemen iş bulacaksınız. Kariyerinize nereden başlayacağınız bu yüzden çok önemlidir. Bütün hayatınız seçmiş olduğunuz kariyer boyunca ilerleyecektir. Sürekli alan değiştirirseniz, yatay hareket etmiş olursunuz ve ilerleme kaydedemezsiniz. Fakat bunun tersi olarak tek bir alanda sürekliliğiniz olursa, dikey hareket etmiş olursunuz ve ilerlemiş olursunuz.

Kolektif House Ortamı

Kariyer Başlangıcının Önemi

Kariyerinin başında olan birisinin önünde iki meslek var diyelim. Birisi yapmayı istediği meslek ve bu meslek kişi için gelecek vaat ediyor. Diğer meslek ise çok fazla ilgili olmadığı, fakat maaşı iyi ve daha rahat bir iş ortamı sağlıyor. Kariyerinin başında olan çoğu genç, bu iki meslek tipinden ikincisini seçmektedir. Burada düşünülmeyen şey ise seçilen mesleğin hayatları boyunca onları meşgul edeceği ve sevmedikleri bir işte çalışacaklarıdır. Meslek hayatının sadece ekonomi ve kariyer yönü bulunmamaktadır.

Çok daha önemli olan maneviyat yönü vardır. Günümüzde çalışanlar Cuma namazlarına gidemiyor, vakit namazlarını kılamıyor, mahremiyetlerine dikkat etmiyorlar ve bunlardan dolayı muzdarip oluyorlar. Sadece para kazanma konusunda çalışan kişiler, maneviyatlarını bütünüyle çöpe atmaktadırlar. Kişi öldüğü zaman bu dünyadaki kariyeri de sona ermektedir. Asıl olan varken, geçici olana saplanıp kalmamak gerekir. Çalışmak ibadettir, fakat kişinin manevi görevlerini de yerine getirmesi ve arayı iyi bulması gerekir. İşe başlanılan yer, dini vecibelere mani olacaksa, o işe hiç başlanılmaması gerekir. Başlayan kişi koca bir ömrünü ziyan etmiş olacaktır. Hangi işin sonsuz olduğuna iyi karar vermek gerekir.

Kariyere Doğru Yerden Başlamanın Önemi-İnsan ve Hayat Dergisi‘nden yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir