Karın İçi Kanserleri ve Karın İçi Kanserlerinin Tedavisinde Uygulanan Yenilikler Nelerdir?

Karın İçi Kanserleri ve Karın İçi Kanserlerinin Tedavisinde Uygulanan Yenilikler Nelerdir? yazımızda karın içi kanserlerinin nasıl oluştuğu, karın ve çevresinde nasıl ölümcül bir tehlike oluşturduğu ve kemoterapi uygulamasında yeni yapılan sıcak kemoterapi ve karın içine basınçlı kemoterapiyi yazdık.

Karın İçi Kanserleri Nelerdir?

Karın içi kanserlerinin tedavisinde yaşanan yeni gelişmeler hastaların tedavisini olumlu yönde etkilemektedir. Karın içi kanserleri tanımı ise genellikle karın bölgesinde yer alan, sindirim sistemi kaynaklı olan (mide, kalın bağırsak, pankreas), özellikle kadınlarda yumurtalıkların bazı kanserlerde karın içinde rastlamak mümkündür. Genelde midenin olduğu bölümde karın için kanserler görülmektedir. İnce bağırsakta tümör nadiren görülmektedir. Kalın bağırsağın rektum kısmında kanser görülmektedir.

Prostat Kanseri Belirtileri

Karın İçi Kanserleri Yayılması

İnsan 100 trilyon hücreden meydana gelmektedir. Bu hücrelerin belirli bir ömürleri bulunmaktadır. Ömrünü tamamlayan hücreler ölürler ve yerlerine yeni hücreler gelir. Bu yenilenme esnasında bazı genetik bozukluklar ve aksayan şifrelemeler olabilmektedir. Bunların kontrolünü sağlayan bazı hücrelerde bozukluklar olabilir. Bu aşamada kontrolsüz hücre üremesi meydana gelir ve kanser ortaya çıkar. Organ kaynaklı bu kanserlerde süreç bazen ilerleyebilmektedir. Mideden örnek vermek gerekirse, erken dönemde bulgu vermeyebilir. Ya da herkes de olabilecek mide ağrısı veya gastrit olma belirtilerine benzer bulgular gösterebilir. Bu süreçte hücreler kontrolsüz bir şekilde yayılmaya çalışır, metastas yaparak kanser çoğalır.

Kanser hücreleri kan yoluyla, lenf yoluyla, karın içi boşluğa dökülen hücrelerin bir yerlere yapışarak hayat kazanmasıyla yayılır. Mide dışında olan peritona bulaşan kanser hücreleri bu bölgeyi de etkileyerek kanserin daha da büyümesine neden olmaktadır. Peritona yayılmış olan bir kanser artık son dönem kanser olarak bilinmektedir. Bu hastalara geçmişte artık yapacak bir şey kalmadı denilirdi. Ameliyat, kemoterapi, radyoterapi yapıldıktan sonra hastaya başka bir tedavi yapılamıyordu. Şimdilerde ise sıcak kemoterapi ve karın içine basınçlı kemoterapi yapılarak hastalar tedavi edilebilmektedir.

Karın İçi Kanserleri Tedavisi Sıcak Kemoterapi

Sıcak Kemoterapi

Sıcak kemoterapi de öncelikle gözün gördüğü tüm tümörler temizlenir. Kanserli bölgede hiç tümör bırakmamak amaçlanmaktadır. Sıcak kemoterapi yapıldığında kanserli hücreler daha çabuk etkilenmektedir. Verilen ilacın daha uygun yayılmasını sağlamaktadır. Bu işlem normal kemoterapi ile birlikte verilmektedir. Sıcak kemoterapi de karın içerisine 4 adet, iki tane altta iki tane de üstte olacak şekilde dirençler yerleştirilir. Ayrıca sıcaklık ölçerler bulunmaktadır. 42-43 derecelik cihazlar olması gerekir. İlaçlar bu sistemle birlikte çamaşır makinesi gibi 60-90 dakika boyunca yıkanmaktadır. Temizlenen periton ilaçlarla kontrol altına alınmaktadır.

Karın İçine Basınçlı Kemoterapi Tedavisi

Karın İçine Basınçlı Kemoterapi

Karın içine basınçlı kemoterapi sıcak kemoterapiden daha farklıdır. Karnın üst bölümünden veya uygun bir kısmından iki tane trokar yerleştirilmektedir. Trokar, laparoskopik ameliyatlarda kullanılan, safra kesesi ameliyatlarında da kullanılan bir aparattır. Bu aparatların biriyle karın içi görüntülenirken diğer aparattan özel olarak hazırlanan ilaç basınçlı bir şekilde gönderilir ve orada yayılır. 30 dakika boyunca karın içi özel kemoterapi ilacıyla yıkanır. Basınçla birlikte ilaçlar kanser hücrelerine çok daha iyi ulaşmaktadır.

Ülkemizde karın içine basınçlı kemoterapi yeni uygulanmaya başlamıştır. Tedavi bir seferlik değildir, hastanın yaşamını uzatmak için tekrar tekrar yapılabilmektedir. Kanser hastaları için çok yeni ve önemli bir tedavi seçeneğidir.

Karın İçi Kanserleri ve Karın İçi Kanserlerinin Tedavisinde Uygulanan Yenilikler Nelerdir?-Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Erhun Eyüboğlu’nun videosundan yardım alınmıştır.

“Karın İçi Kanserleri ve Karın İçi Kanserlerinin Tedavisinde Uygulanan Yenilikler Nelerdir?” üzerine 2 yorum

  1. Merhaba
    Sıcak kemoterapi tedavisi normal kemoterapiyi kabul etmeyen vücutta uygulanabilirmi (kalbi durdu) Annem için soruyorum kendisi 73 yaşında şu anda karın bölgesinde kitleler var ve ağrı yapıyor daha önce rahim kanserinden ameliyat oldu iki sene sonra bu kitleler çıktı ameliyat oldu hemen yine çıktı ama kemoterapiyi alamıyor Tavsiyeniz nedir…

    Yanıtla

Yorum yapın