Kardeşler Arası Kıskançlık Nasıl Önlenir?

Admin tarafından tarihinde yayınlandı

cocuk-savaslari-televizyondan-sonra

Kardeşler Arası Kıskançlık Nasıl Önlenir? yazımızda küçük kardeşler arasında yaşanan kıskançlığı önlemede ebeveynlerin neler yapması gerektiğini yazdık.

Kardeşler Arasında Kıskançlık

Kıskançlık, insanoğlunun varoluşundan beri sürekli var olan bir duygudur. Kardeşlerin kıskançlığı büyüyerek aileleri kuşatabiliyor. Geçmiş zamanlarda birçok kıskançlık durumu yaşanmışken, günümüzün de kendine özel kıskançlık konuları vardır. İlk kıskançlık, yeni bir bebeğin aileye katılmasıyla başlar. Bu durum ilginin bölünmesiyle ortaya çıkar. Büyük çocukta yeni gelen bebeğe karşı olumsuz duygular oluşturabilir. Büyük olanda bu süreçte sevecen olmakla birlikte öfke ve nefret duyguları da görülebilir. Çocuk ebeveyninden mahrum kaldığı zaman kıskançlık duygusuna kapılabiliyor.

yemenli-youtuber-kardesler

Kardeşler Arasındaki Kıskançlığı Önlemek İçin Ebeveynlerin Yapması Gerekenler

Büyük çocuğunuzu, yeni gelen çocuğa hazırlayın. Büyük çocuğunuza heyecanınızdan bahsedin ve kardeşini ilk kucağınıza alacağınız zamanından bahsedin. Bu durumu hikaye anlatır gibi kurgulayabilir aynı anda da çocuğunuzun fotoğraf albümüne birlikte bakabilirsiniz. Çocuğunuza kardeşinin doğduktan sonra nelerin değişeceğini ve nelerin değişmeyeceğini anlatabilirsiniz. Odasının nasıl değişeceğini görselleştirerek anlatabilirsiniz.

depresyon-yeni-anne

Büyük Çocuğu İlgisiz Bırakmayın

Yeni doğan çocuktan sonra dikkatinizin tamamen büyük çocuğunuzda olacağı saatler ayarlayın. Bu sürenin azalmamasına ya da bölünmemesine özen gösterin. Yapmacık ilgiden uzak durun. Kardeşi doğduktan sonra bolca hediye almayın. “Sessiz ol kardeşini uyandıracaksın.” gibi sözlerden kaçının. Bu durum çocuğun konfor alanını daraltacaktır.

Rol Biçmekten Uzak Durun

Her birey kendi anne ve babasının yetiştirme tarzını bir ölçüde kendi çocuklarını yetiştirmede kullanır. Çocuğa verilen önemli sıfatın gitmesi çocuğu korkutacaktır. Çalışkan, uslu, zeki gibi. Çocuğa rol vermek yerine çabasını ve emeğini takdir edin.

Problemlerde Yol Gösterici Olmak

Çocukların aralarında yaşamış oldukları sorunlarda problemlerini kendi başlarına çözebilecekleri hususunda onları yüreklendirin. Kavga durumlarında ebeveynler çocuklarına yol göstererek, kendi başlarına çözüme kavuşmalarını sağlamalıdır.

Kardeşler Arasında Takım Ruhunu Sağlayın

Kardeşlerin birbirleriyle anlaşabileceği ve takım olabileceği oyunlara yönlendirmesini yapın. Grup oyunlarında aynı amaca yönelen çocukların iletişimleri güçlenecektir. Dolayısıyla kardeşler arasında kıskançlık ve rekabet azalacaktır. Çocuklarınıza olabildiğince eşit yaklaşın ve sevginizi ayırmayın.

Kardeşler Arası Kıskançlık Nasıl Önlenir?-İnsan ve Hayat dergisinden yardım alınmıştır.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.