İçeriğe geç
Anasayfa » Kardeşler Arası Kıskançlık Nasıl Önlenir?

Kardeşler Arası Kıskançlık Nasıl Önlenir?

Televizyonun Evlere İlk Kuruluşu Etkisi

Kardeşler Arası Kıskançlık Nasıl Önlenir? yazımızda küçük kardeşler arasında yaşanan kıskançlığı önlemede ebeveynlerin neler yapması gerektiğini yazdık.

Kardeşler Arası Kıskançlık

Kıskançlık, insanoğlunun varoluşundan beri sürekli var olan bir duygudur. Kardeşlerin kıskançlığı büyüyerek aileleri kuşatabiliyor. Geçmiş zamanlarda birçok kıskançlık durumu yaşanmışken, günümüzün de kendine özel kıskançlık konuları vardır. İlk kıskançlık, yeni bir bebeğin aileye katılmasıyla başlar. Bu durum ilginin bölünmesiyle ortaya çıkar. Büyük çocukta yeni gelen bebeğe karşı olumsuz duygular oluşturabilir. Büyük olanda bu süreçte sevecen olmakla birlikte öfke ve nefret duyguları da görülebilir. Çocuk ebeveyninden mahrum kaldığı zaman kıskançlık duygusuna kapılabiliyor.

Yemenli Küçük YouTuber Kardeşler

Kardeşler Arasındaki Kıskançlığı Önlemek İçin Ebeveynlerin Yapması Gerekenler

Büyük çocuğunuzu, yeni gelen çocuğa hazırlayın. Büyük çocuğunuza heyecanınızdan bahsedin ve kardeşini ilk kucağınıza alacağınız zamanından bahsedin. Bu durumu hikaye anlatır gibi kurgulayabilir aynı anda da çocuğunuzun fotoğraf albümüne birlikte bakabilirsiniz. Çocuğunuza kardeşinin doğduktan sonra nelerin değişeceğini ve nelerin değişmeyeceğini anlatabilirsiniz. Odasının nasıl değişeceğini görselleştirerek anlatabilirsiniz.

Lohusalık Depresyonuyla Başa Çıkma Durumu

Büyük Çocuğu İlgisiz Bırakmayın

Yeni doğan çocuktan sonra dikkatinizin tamamen büyük çocuğunuzda olacağı saatler ayarlayın. Bu sürenin azalmamasına ya da bölünmemesine özen gösterin. Yapmacık ilgiden uzak durun. Kardeşi doğduktan sonra bolca hediye almayın. “Sessiz ol kardeşini uyandıracaksın.” gibi sözlerden kaçının. Bu durum çocuğun konfor alanını daraltacaktır.

Rol Biçmekten Uzak Durun

Her birey kendi anne ve babasının yetiştirme tarzını bir ölçüde kendi çocuklarını yetiştirmede kullanır. Çocuğa verilen önemli sıfatın gitmesi çocuğu korkutacaktır. Çalışkan, uslu, zeki gibi. Çocuğa rol vermek yerine çabasını ve emeğini takdir edin.

Problemlerde Yol Gösterici Olun

Çocukların aralarında yaşamış oldukları sorunlarda problemlerini kendi başlarına çözebilecekleri hususunda onları yüreklendirin. Kavga durumlarında ebeveynler çocuklarına yol göstererek, kendi başlarına çözüme kavuşmalarını sağlamalıdır.

Kardeşler Arasında Takım Ruhunu Sağlayın

Kardeşlerin birbirleriyle anlaşabileceği ve takım olabileceği oyunlara yönlendirmesini yapın. Grup oyunlarında aynı amaca yönelen çocukların iletişimleri güçlenecektir. Dolayısıyla kardeşler arasında kıskançlık ve rekabet azalacaktır. Çocuklarınıza olabildiğince eşit yaklaşın ve sevginizi ayırmayın.

Kardeşler Arası Kıskançlık Nasıl Önlenir?-İnsan ve Hayat Dergisi‘nden yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir