İçeriğe geç
Anasayfa » Kişisel Gelişim » Kararsızlık Bizi Nasıl Etkiler?

Kararsızlık Bizi Nasıl Etkiler?

Kararsızlık Etkisi

Kararsızlık Bizi Nasıl Etkiler? yazımızda kararsız kalmanın insanların hayatına yapmış olduğu etkiyi, kriterlerin çok olmasının kararsızlığa neden olmasını, kararsızlığın görüldüğü durumları, kadın ve erkek zihinlerini ve kendine güvenin karar vermeye olan etkisini yazdık.

Kararsızlık Durumunda Kriterlerin Çoğalması

Kararsızlığın birçok nedeni bulunmaktadır. İnsanlar ne kadar iyi şeyleri algılarsa o kadar iyi karar verebilir. Algı durumunun geniş olması, karar vermenin bir o kadar doğru olmasını sağlayacaktır. En basit bir durumdan en zor duruma kadar insanlar karar vermede zorluk yaşayabilmektedir. Düşünce, duygu, inanç, değerler karar vermeyi derinden etkilemektedir. Kişide ne kadar çok kriter ve değer var ise o kadar doğru karar vermesi artar, fakat bu karar verme daha yavaş bir hal alır. Kriterlerin yoğun olması, karar vermeyi de geciktirecektir. Bunun tersi olarak da kriter az olduğunda hızlı karar verebilir, fakat yanlış karar verme ihtimaliniz daha yüksek olur.

Karaciğer Yağlanması

En Çok Kararsızlık Yaşanan Durumlar

Yazının başında bahsettiğimiz gibi karar verme kriterlerinin fazla olması kararsızlığı artırabilmektedir. Kararsızlığı etkileyen bir başka durum ise kişinin ne istediğini net olarak bilmemesidir. Kişi kendisini ne kadar iyi bilirse kararları da o kadar iyi verebilir. İnsanın hayata ne için geldiği ve görevinin ne olduğunu keşfetmesi gerekir. İnsan kendini tanıdığı zaman yapabileceği işi de daha kolay seçebilmektedir. Alanında dünyaca tanınan insanlar kendilerine özel alanlarda başarılı olmuşlardır. Kendilerini tanıyıp, başarılı olabilecekleri alanlara yönelmişlerdir. İnsanlar işlerini seçerek kararlarını doğru şekilde vermek için, işin kendilerine göre olup olmadığını iyi düşünmeleri gerekir. İşi olan yatkınlığın olup olmadığı kararlaştırılmalıdır. Neden bu işi seçtiğinin cevabını da kişi kendisine verebilmelidir.

Kişiler çok gaza gelmiş bir halde de seçimlerini yapmamalıdır. Bu durum yanlış seçimler yapılmasına neden olacaktır. Her verilecek kararın kişinin içine sinmesi gerekmektedir. Verdiği karardan pişmanlık duymaması gerekir.

Beyin Okuma Cihazları

Kadınların Zihinleri Erkeklerden Daha Karışık

Kadınların ve erkeklerin beyinleri farklı çalışmaktadır. Erkeklerin beyni tek odalı bir salon gibi iken, kadınların beyni 10 odalı bir salona benzer. Erkek beyni kutular ile çalışmaktadır. Her duruma farklı kutular oluşmuştur. Kadının beyninde ise bir tek kutu vardır ve tüm yaşananlar bu kutu içerisindedir. Kadının zihni, erkeğe göre daha dağınıktır. Kadınlar birçok şeyi aynı anda düşünebilmektedir ve birçok işi de aynı anda başarıyla yapabilmektedir. Kadınlarda bu nedenle düşünme ve karar verme mekanizması daha hızlıdır. Fakat alışveriş yaparken çok fazla karar verememektedirler ve tüm şeyleri almak isteyebilirler.

Aile Hayatında İdeal Erkek-Ön beyin

Kendine Güvenin Karar Vermedeki Etkisi

Kişi verdiği karardan emin değil ve devamlı olarak verdiği kararları başkalarına onaylatma isteği duymaktadır. Özgüven eksikliği olan kişilerde bu durum sıklıkla yaşanmaktadır. Kişiler sürekli olarak duygularını kullanarak kararlar verirse, bilinçli karar vermekten uzaklaşır. Sürekli değişen duygular verilen kararları büyük oranda etkiler. Karar verirken belirli bir yerlerde bilinçli karar vermemiz gerekmektedir. Kendine güvenen ve kararlarından emin olan kişilerin kararları nettir ve hızlı, kalıcı kararlar verebilirler.

Sağlıksız karar verememenin bir diğer nedeni ise kendinden daha otoriter birisine boyun eğmektir. Kendinden daha otoriter ve özgüvenli birisinin söyledikleri kişinin kararını büyük oranda etkilemektedir. Sağlıklı karar verebilmek için otoriter olan kişilerden birazcık da olsun uzaklaşmak gerekir. Ülkemizde genellikle bu kişilerin peşinden gidilir ve sizin yerinize kararları onlar alır. Sonucuna ise siz katlanmak zorunda kalırsınız.

Kararsızlık Bizi Nasıl Etkiler?-Psikolog Erdem Taşkınsu’nun videosundan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir