Karahöyük Ekmeği

Karahöyük Ekmeği yazımızda Denizli’nin doğal buğdayının önemini ve buğdayla yapılan özel ekmek olan Karahöyük Ekmeği Yapımı yazdık.

Denizli Buğdayından Yapılan Karahöyük Ekmeği

Denizli’de doğal buğday ve su ile yapılan ekmek hamuru ile lezzetli ve doyurucu yöreye has ekmekler yapılmaktadır. Geçmişte 200’e yakın fırın bu ekmeği yaparken, günümüzde bu sayı çok azalmıştır. Taş değirmeniyle öğütülen buğday, ekmek yapımı için kullanılmaktadır. Denizli’nin Acıpayam ilçesinde Karahöyük ekmeği halen yapılmaktadır. Ekmeğin 600 yıllık bir mazisi vardır. Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde askerlerin en önemli yiyeceği olarak bulunmaktaydı. Mahir Sağ ve ailesi Karahöyük ekmeğini tek başlarına üretmektedir.

Karahöyük Ekmeği Yapımı

Yapılışı

Karahöyük ekmeğinin yapımı ustalık gerektirmektedir. Tüm malzemeleri özeldir. Ekmekte kullanılan buğday türü kızıltan buğdayıdır. Kızıltan buğdayı Denizli iline özel yetiştirilen buğday türüdür. Denizlinin özel nohutları ekmekte kullanılmaktadır. Hamurun içine mısır unu koyulmaktadır. Kepekli unda koyulmaktadır. Unları karıştırarak suyla birlikte yoğurulur. Hamur bir gün önceden mayalanmaktadır. Yuvarlak şeklini alan unlar, elle vurularak yuvarlak düz şeklini alırlar. Şekli verilen hamurlar yarım saat kadar dinlendirilir. Hamurların üzerine süzülmüş kese yoğurdu sulandırılarak ayran kıvamına getirilip üzerine haşıl sürülmektedir. Bu işleme haşıllamak denilmektedir. Eliniz ile süzülmüş yoğurdu hamurların üzerine sürün. Daha sonra odun ateşinde Karahöyük ekmekleri pişirilmektedir. Ekmekler bir yastık gibi şişmektedir.

Karahöyük Ekmeği Mayalama

Mayanın Hazırlanması

Karahöyük ekmeğinin mayasını oluşturan nohut iyice kırılıyor, tuz, şeker, sıcak su karıştırılarak kavanozun içinde 3 – 4 saat bekletilerek mayalanmaya bırakılmaktadır. Hamura ilave edilecek maya böylece hazırlanmış oluyor. Bu maya ile ekmek yavaşça kabarıyor ve bu ekmeğe özgü olan tat, koku oluşuyor. Tabii, kömbe şekline getirilen hamurun 1 – 2 saat bekletilerek fermante edilmesi gerekmektedir. Ekmeğe tadını bu nohut mayası vermektedir. Denizli’de sadece sabahları çıkmaktadır ve kısa sürede tükenmektedir. Ülkemize yurt dışından gelen vatandaşlarımız, mutlaka Karahöyük ekmeğinden alarak ülkelerine gitmektedir.

Yorum yapın