Sağlık

Karaciğer Yetmezliği Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer Yetmezliği Belirtileri ve Tedavisi yazımızda karaciğerin nasıl kanserli bir organ haline geldiğini, hepatit hastalığının aşamalarını ve alınacak önlemleri ve karaciğer nakillerini yazdık.

Sinüzit-Siroz
Karaciğer kanseri aşamaları

Karaciğer Yetmezliği Oluşumu

Karaciğer yetmezliği aşamalarında temiz ve sağlıklı olan karaciğerimiz başlangıç olarak yağlanır. Sonra siroz halini alır. En sonunda ise işe yaramaz hale gelmektedir. Son noktaya ulaşmaması gerekir. Karaciğer pürüzsüz bir yapıdadır fakat yağlandığı zaman sararmaya başlar. Daha ileri de pütürlü bir hal alır. İlerlemiş karaciğer probleminde siroza dönerek işlevini yapamamaya başlar. En sonda da karaciğer kanser olarak ölümlere neden olur. Genel olarak Hepatit b ve c hastalıkları karaciğeri siroz haline getirerek hastalığın ilerlemesine neden olur. Bu süreç oldukça zaman alır. Hemen karaciğer yetmezliği yapmaz. Yavaştan karaciğerin sararması, ayaklarda ve karında su birikmesi ve şişmelerin oluşması, adalelerin erimesi gibi durumlar gözlenir. Bunun dışında insanlarda zehirlenerek bir gün içerisinde karaciğerini bu hale sokabilir. Vücudu temizleyen yer olan karaciğerin zehirlenmesi de çok kolaydır. Bilmeden içilen zehirli bir içecek tarihi geçmiş ilaçlar, gıdalar gibi etkenler karaciğer yetmezliğine neden olabilir.

Kanama Durdurucular-Karaciğer Rahatsızlığı

Hepatitin Bulaşma Yolları ve Alınacak Önlemler

Hepatit b ve c kan ve kan ürünleriyle bulaşır. Kullandığınız maddelerin başkası tarafından kullanılması ve açılan yaraya hepatitli olan kişiden kan bulaşma ihtimalini arttırır. Kullandığınız aletlerin iyi temizlenmesi gerekir. Ameliyatlarda da iyi temizlenmiş aletler ile ameliyat yapılması gerekir. Buralarda da kan yolu ile hepatitin bulaşma ihtimali vardır. Doğuştan gelen hepatitlerde vardır. Genetik olarak ailesinden hepatiti olan kişiler hayatı boyunca bununla yaşamak zorunda kalırlar. Hepatitin bulaşmaması için temizliğe büyük önem vermek gerekir. Bilmediğiniz mantarları yemeyin sizin zehirlenmenize ve karaciğerinizin bozulmasına neden olur. Bilmediğiniz ve güvenmediğiniz ilaçları da kullanmamaya özen gösterin. Özellikle zayıflama haplarına dikkat etmelisiniz. Bu ilaçlarda karaciğer zehirlenmesine yol açar.

Karaciğer Yetmezliği

Karaciğer Nakilleri

Karaciğer tedavisinde karaciğer nakilleri önemli yer tutar. Canlı kişiden alınan sağlam karaciğer dokusu hasta olan kişiye ameliyat ile nakil edilir. Ülkemizde kadavralar çok az olduğu için canlı insandan karaciğer dokusu alınarak bu ameliyatın yapılması sağlanır. Aslında kadavra fazlalığı olsaydı oradan yapılması daha uygun olurdu. Organ bağışı yeterince olmadığı için böyle bir avantajımız yoktur. İnsanlar organ beklerken ölmektedir. Şuanda her yaşa karaciğer nakli yapılmaktadır. Çocuklar bile doğar doğmaz karaciğer yetmezliğiyle uğraşmaktadır. Çocukların tedavisi içinde gönüllü olan kişinin karaciğerinin bir bölüm çocuğa nakil edilmektedir. Karaciğer nakilleriyle hastaların yaşama ihtimali %80 civarlarındadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir