İçeriğe geç
Anasayfa » Sağlık » Karaciğer Temizliği Sağlayan 10 Gıda

Karaciğer Temizliği Sağlayan 10 Gıda

Karaciğer Temizliği

Karaciğer Temizliği Sağlayan 10 Gıda

Sağlığınız İçin Karaciğerinizi Koruyun

Karaciğerlerimizin alkol, aspirin ve ibuprofen gibi diğer ilaçların işlenmesinde hayati bir rol oynadığı yaygın bir bilgidir. Ancak bu hayati organ, vücudunuzun iyileşmesine yardımcı olmaktan çok daha fazlasını yapar.

Medical News Today’in bildirdiği gibi, karaciğer aynı zamanda uygun sindirim ve besin emilimi için gerekli olan ” karbonhidratları parçalamak, glikoz yapmak, vücudu detokslamak, besinleri depolamak ve safra oluşturmak“tan da sorumludur.

Başka bir deyişle, karaciğer sağlığı genel sağlığı büyük ölçüde belirler. Vücudunuzu temizlemek ve detoksifiye etmek istiyorsanız, karaciğeriniz başlamak için iyi bir yerdir. Aşağıdaki bilim tarafından onaylanmış yiyecekleri yiyerek bu güçlü organa biraz sevgi gösterin.

Karaciğer Temizliği Sağlayan 10 Gıda

Filtre Kahve Yapılışı

1. Kahve

Araştırmalar, kafein ve kahvedeki kimyasalların – özellikle paraksantin, kahweol ve kafetol – vücudunuzun karaciğer kanseri, alkolle ilişkili siroz, alkolle ilişkili olmayan yağlı karaciğer hastalığı ve hepatit C gibi hastalıklarla savaşmasına gerçekten yardımcı olabileceğini gösteriyor. Journal of Hepatology’de yayınlanan bir çalışma, kahveyi “karaciğer hastalığı için sihirli fasulye” olarak bile adlandırdı.

Metabolizmayı Hızlandıran Çay Yeşil Çay

2. Çay

Benzer şekilde, kafeinli çay, karaciğer ile ilgili hastalıkları önlemeye yardımcı olabilir. Healthline’dan Taylor Jones, “Çay sağlık için yaygın olarak faydalı olarak kabul edilir, ancak kanıtlar karaciğer için belirli faydaları olabileceğini göstermiştir” diye yazıyor. Günde beş ila 10 fincan yeşil çayı karaciğer sağlığının iyileştirilmiş kan belirteçleriyle ilişkilendiren bir Japon çalışmasına atıfta bulunuyor.

Cildinizin Çok İyi Görünmesine Yardımcı Narenciye

3. Greyfurt

Greyfurtun karaciğeri koruyan süper güçleri iki ana antioksidandan gelir: naringenin ve naringin. Çalışmalar, bu iki bileşiğin hepatik fibroz gelişimini yavaşlattığını, karaciğerdeki yağ miktarını azalttığını ve organın alkolü metabolize etme yeteneğini iyileştirdiğini bulmuştur. Bu çalışmaların hayvanlar üzerinde yapıldığını ve bir bütün olarak greyfurttan ziyade özellikle naringenin ve naringine odaklandığını unutmayın.

Probiyotik-Prebiyotik Besinler

4. Sarımsak

Sarımsak, karaciğer sürecinize ve toksinleri temizlemenize yardımcı olabilecek güçlü antioksidanlarla doludur. Livestrong raporlarına göre; tümü karaciğer temizliğine yardımcı olabilecek antioksidan allisin, amino asit arginin ve mineral selenyumda yatmaktadır.

Vücut Direncini Arttırıcı Sirke-Yaban Mersini Sirkesi

5. Meyveler

Yaban mersini ve kızılcık, güçlü antioksidanlarla doludur ve bir dizi benzersiz sağlık faydası sunar. Çalışmalar gösteriyor antosiyaninler gibi meyveden elde edilen antioksidanların karaciğeri hasardan koruyabildiğini, bağışıklık hücresi tepkisini artırabileceğini ve sıçanların karaciğerlerinde lezyon ve fibroz gelişimini yavaşlatabileceğini gösterdi.

Sirkenin Sağlığımıza Faydaları

6. Üzüm

Üzüm, kısmen güçlü bitki bileşiği resveratrol sayesinde karaciğer ile ilgili hastalıklarla mücadelede değerli bir meyvedir. Bu polifenol karaciğer iltihabını azaltmak, bu da hasarı engeller ve antioksidan seviyelerini arttırır.

Bahar Diyeti Somon Balığı

7. Yağlı Balık

Somon, uskumru ve ringa balığı gibi yağlı balıklar, bir dizi sağlık yararı sunan güçlü omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir. Çalışmalar Omega-3’lerin yağ birikimini engelleyebileceğini, enzim seviyelerini normalleştirebileceğini ve iltihapla savaşabileceğini gösterdi.

Kuruyemişlerde Dost

8. Fındık

Benzer şekilde, kabuklu yemişler harika bir omega-3 yağ asitleri kaynağıdır ve ayrıca şunları içerir: İltihapla mücadele antioksidan E vitamini içerir. Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulurken, ön çalışmalar Kuruyemiş ve tohum yemenin, özellikle alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı olan kişilerde, karaciğer enzimlerinin daha sağlıklı seviyeleri ile ilişkili olabileceğini göstermektedir.

Zeytinyağının Faydaları Nelerdir

9. Zeytinyağı

Zeytinyağı, bitki kaynaklı sağlıklı yağlar ve antioksidanların bir başka mükemmel kaynağıdır. Son araştırmalar, insanlarda zeytinyağı tüketimini daha az yağ birikimi karaciğerde ve karaciğer enzimlerinin daha sağlıklı seviyelerinde olduğunu göstermiştir.

Dolmalık Fıstıklı Brokoli Yapımı

10. Turpgillerden Sebzeler

Brokoli ve karnabahar gibi turpgillerden sebzeler, mide-bağırsak yararları için mutlaka bilinmese de, hayvan çalışması Jones, Brüksel lahanası ve brokoli filizi özütünün aslında “artan detoksifikasyon enzimleri seviyelerini ve karaciğeri hasardan koruduğunu” buldu.

Karaciğer Temizliği Sağlayan 10 Gıda-Kaynak: Kelsey Clarkwhowhatwear.co.uk

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir